четвъртък, 21 ноември 2019 г.

Град Крън - местност Барата - река Дере азлъ - хижа Бузлуджа - седловина Пряслопа - местност Градовете - Крънска крепост

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк   
   В преддъждовните свади, които прогнозират за идните дни и които се сбъднаха, докато опиша това приключение, не пропуснах последните есенни цветове на планината и извървях красивата горска отсечка, разделяща маршрута от заглавието на две части. Изкачване до хижа Бузлуджа по река Дере азлъ по синьо-бялата маркировка от местност Барата (град Крън) и слизане отново до местност Барата, но по пътя и през горите до местност Градовете.
   След като извървях отсечките и слязох до колата, се отбих и до надвисналата над река Дере азлъ - Крънска крепост в местността Кърни, от която се разкрива шеметна панорама към това, което бях изминал на изкачване към хижа Бузлуджа...
   Този тип преходи, за едва няколко часа, са леки като натоварване - подходящи за влизане във форма. :) Пътеката по река Дере азлъ набира рязко височина по живописен черен път и излизайки под билото, навлиза в невероятна букова гора. 850 метровото положително изкачване до хижа Бузлуджа, се случва от раз, за едва шест километра, което си е добра тренировка в прохладния ноемврийски ден! :)
   Според написаното на табелата до местност "Барата", трябваше да преодоля тази пътека за 2 часа и 50 минути. Отне ми едва час и половина. За слизане избрах жълто-бялата маркировка, при която движението е по асфалтовия път от хижа Бузлуджа за град Крън и отчасти по живописна пътека през гората. И двата маршрута са добре маркирани, но части от пътеката по жълто-бялата маркировка - занемарени.

   Над град Крън и красивото Дере азлъ, в превод от гърло на дол. Това е само началото на прохода, който представлява тясна и скалиста клисура, отдалеч оприличена като гърло. Стара планина е коварна и решава да покаже ноемврийски нрав. Докато в ниското е пасторално и прохладно, то билото е царство на мъгли и пронизващи ветрове.

   Река Дере азлъ и посипания с листа черен път.


   Изоставени сгради - някога са били почивен дом, сега тънат в руини...

   Хижа ABC, която също бе потънала в забвение, а се намира на асфалтовия път.

   Паметника под хижа Бузлуджа.

   Хижа Бузлуджа.

   И развалящото се време.

   Билото към паметника на връх Бузлуджа.

   Есенните гори все още има какво да покажат, но няма какво да се заблуждаваме - скоро лед и сняг ще сковат била, върхове и гори. :) Пътеката минава край хижа Тонзос, където са завързани на пост 5-6 големи кучета - каракачанки и немски овчарки и трябва да се внимава, най-добре да се заобиколи над тях или през поляните под хижата...
Есенните гори на Стара планина
   Розовата долина и слънчевите лъчи, осветяващи градчета и селца.



   Местност "Барата" и малката, ерозирала пътека, извеждаща над река Дере азлъ и старата Крънска крепост (по източния склон на река Дере азлъ). На слизане по жълто-бялата маркировка, внимавайки по хлъзгавата пътека и в мъгливата гора, пропуснах руините на крепост Градовете (западния склон на река Дереазлъ), от която има сравнително запазени зидове и основи. Тя е тракийска и средновековна крепост и от сградите има какво да се види, тъй като са останали почти непокътнати, според информация от интернет източници. На срещуположния скат е разположена по-голямата крепост Калето, която посетих. Двете крепости Калето и Градовете са фланкирали пролома на река Дере азлъ. В подножието на планината от двете страни на реката се намират останките от древния град Крън, който вероятно е бил укрепено предградие на крепостта. Ще се връщаме отново и отново по тези красиви кътчета на необятна Стара планина...

   Руини и основи от жилищните сгради в местността "Кърни". Не става много ясно от малките табели в подножието на планината, монтирани до местност Барата, какво може да се види, а пътеката дотук е с импровизация по склона. Наскоро е горял пожар и всички треви, малки храсти, а може би и дървета, са обгорели.

   Жълто-бялата маркировка също е избледняла отдавна, а пътеката по нея, както споменах по-горе, е в лошо състояние и най-вероятно туризъм вече няма в тази част на планината. Хижа Бузлуджа и паметника Бузлуджа на върха са достъпни по асфалтов път, което улеснява хората и никой не се наема да походи в свежите гори.


   Река Дереазлъ, прилежащите и склонове с невероятните смесени гори и 850 метровата положителна денивелация, която преодоляват до излизането при хижа Бузлуджа под билото на Стара планина.

Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
   Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

понеделник, 18 ноември 2019 г.

Село Бели Осъм - местност Беклемето - хижа Чучул - рид Чучул - Кратунковска махала - село Бели Осъм

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк 
   Маршрутът от заглавието е като идея за кръгов преход с по-голяма пешеходна дължина. Може да се извърви за ден или да се разбие на две части, с преспиване на хижа Чучул. Може да се "завърти" и с колело. Той по-скоро e удачен за дългите пролетни дни или началото на есента, ако се ходи пеш, както направих аз. Дните през ноември са къси, а времето в Стара планина се променя за минути в този преход - между есента и зимата. Но все пак, при добра прогноза за времето, се наех да проходя близо 35 километра и то за по-малко от 7 часа, въпреки 1000 метровото положително изкачване, преминавайки по два невероятно панорамни и разкриващи шеметни изгледи ридове, изкачвайки се до хижа Чучул от село Бели Осъм. Тъй като тръгнах късно - към 10 ч. (което не е желателно да се прави), на слизане се наложи да бягам през повечето време, за да се върна в изходна позиция по светло. Фотоапаратът беше пречка и знаех, че няма да изкарам кой знае какви кадри, но все пак взех обемната фоточанта, заради самата идея. Горите вече не са толкова шарени, надявах се на прогнозираната ниска и висока облачност, но -  каквото-такова. Слава богу - положителната денивелация, макар и в изключително стръмна отсечка, се преодолява веднага след навлизане в красивите, смесени гори над село Бели Осъм, когато човек и още в началото на прехода, е с пресни сили. :)
   Паркирам се между село Балканец и село Бели Осъм и поемам по мрачните пътеки на ноемврийска Стара планина... :) Колкото повече разстояние изминех с колата, толкова повече щях да вървя по асфалта на слизане, тъй-като кръгът започна от запад, пресече планината и слезе на изток.

   Качвам няколко кадъра от този спортен полуден, като тази публикация е достоен ред и фрагмент-допълнение към публикацията - Стара планина - еднодневни и многодневни маршрути от север и юг.

   Село Бели Осъм се намира в северното подножие на Стара планина, на 7 км югозападно от гр.Троян. Табелата за край на село Бели Осъм служи и за табела за началото на село Чифлик, откъдето водят началото си множество пешеходни преходи към Стара планина и Васильова планина.
    Вървях дълго и бързо по тихите улици на село Бели Осъм към подножието на планината. Само кучешкият лай и вятърът отекваха в далечината. Беше студено, а от деретата духаше силно, на пориви. Билото на планината е потънало в мъгли, ветрове... Изкачването ми по този маршрут днес е от запад на прохода Троян-Кърнаре. Слизането е източно, високо над прохода, по обзорния и сякаш безкраен рид Чучул.
   Пътеката се изкачва стръмно, пресичайки голяма част от асфалтовите серпентини на прохода и както споменах - върви се през смесени, красиви гори, като на места гледките са главозамайващи.

   Есенните черни пътища на Балкана с две падащи от вятъра листа.


   Излизам в местност Беклемето. Крайпътното заведение, на което в събота и неделя по обяд не препоръчвам да се отбива човек. Чака се дълго време, а обслужването, поради малкото персонал не е ок... Иначе заведението е на хубаво място и кухнята му е на ниво!

   Покрай ски пистите над комплекс Сима продължавам нагоре по черния път за хижа Чучул. Той подсича цялото било на планината, пресичайки множество дерета и панорамни за спиране места.

   Вековният Карцов бук. Карцовият бук е историческо вековно дърво на възраст над 200 години, което се намира в едноименната местност в района на туристическия комплекс Беклемето. Наречен е на името на генерал Павел Карцов, който прекосява Балкана през Троянския проход при температура -27 градуса по време на Руско-турската освободителна война и освобождава прохода и Троян. Според легенда казашки конник оставя на него следа от своята пика, като се счита, че това е самият генерал Карцов. Всяка година на националния празник на България 3 март хора от Троянско се събират пред карцовия бук, за да почетат освободителите. Според вярващи това дърво е чудотворно, зарежда с позитивна енерги и лекува болести. През октомври 2009 г. дървото е санирано, като по този начин животът му е удължен с 20 до 30 години.
   Заслужава си да се види, а вледеняващия вятър и историята ме карат да настръхна... Слагам за кратко мериносовия шлем и качулката на якето. Мъглата на моменти става непрогледна, но с напредване на деня има прогнозирано изчистване.


   Стара планина през ноември. Времето се разваля.




   Местност с беседка, чешма, а вдясно над тях - дългият и обзорен рид Чучул, по който се слиза в град Троян или село Бели Осъм. В средата и в далечина, при внимателно вглеждане, се забелязва град Троян. Остава ми много ходене и въпреки, че е едва обяд - късното ми тръгване наложи да продължа с добро темпо. Въпреки, че съм само на един банан, вода и пет, шест лукчета, се движех добре! :)

   Хижа Чучул. Модерната постройка е с нови прозорци, врати. Сградата е санирана, на покрива има инсталирани слънчеви панели. Обядвам набързо мусака, която си бях сготвил предната вечер и продължавам напред...

   По пътя.

   Към Козя стена. Балканът се е намръщил.

   Кратунковска махала.

   Продължавам на бегом надолу. Очакват ме още 10 километра до колата по прохладните пътища на Балкана и мъгливото прекосяване на прохода през нощта...
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
   Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

събота, 16 ноември 2019 г.

ФОТОБАНКА - Пейзажна фотография

В този блог ще откриете богата колекция от авторски кадри, които могат да бъдат закупени във висока резолюция и използвани за сайтове, календари, книги, плакати, билбордове, отпечатване на канава.

КАДРИ на пейзажи (пролет, лято, есен, зима), изгреви, залези, нощни кадри, населени места, природни и исторически забележителности в България, крепости, пещери, скални светилища, празници и ритуали, диви животни, повечето български църкви и манастири, богата колекция от български водопади, кадри от планински върхове и планински първенци, била, ждрела, реки, резервати в планините на България - Родопи, Пирин, Рила, Стара планина, Странджа, Сакар, Краището и много други. При интерес, използвайте търсачката на блога или графата ЕТИКЕТИ. За конкретни въпроси относно кадри, свържете се на посочения телефон - 0877477127.



Всички изображения представени в този сайт са обект на авторското право и се изсква лиценз, за да бъдат възпроизвеждани на печат или онлайн. Всяко неразрешено използване на изображенията от този уебсайт е в нарушение на правилата за авторското право.

четвъртък, 14 ноември 2019 г.

Стара планина - еднодневни и многодневни маршрути от север и юг


"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк   
   За пръв път правя такъв тип публикация. Нужно бе много време... В линковете под този текст, съм се опитам да селектирам повечето изпълнени от нас през последните 14 години преходи в Стара планина, с по една отметка към всяка публикация и снимка под нея. Споделил съм и няколко културни мероприятия, които си заслужава да се видят в малките градчета и селца. През годините изминахме пеша хиляди километри по безкрайните и необятни била и ридове на Стара планина, изкачвайки върхове, проучвайки и посещавайки водопади, навлизайки в дълбоки ждрела и каньони. Имаше прекрасни, незабравими мигове, имаше и критични моменти. Във всеки сезон и с правилно планиране, се получват приятни разходки/преходи - някои лежерни, други по-натоварващи, а има и такива, които граничат с изпитание на психика и физика, отивайки незабавно в графата "смазващи" и екстремни, особено нощно-зимните траверси и биваци по високите и негостоприемни била. :) Не гоня бройка - описаните 287 линка са в хронологичен ред, за който и каквото е интересно, има достатъчно снимков и текстов материал! :) Приятни старопланински мигове! :)

Февруарска нощ от връх Амбарица. Звезди, ветрове и следи от вълци по билото...



Рибарица - В прохладата край река Заводна (2024)

Тревненска планина - Кръстец - Брежниците - Драгневци - Минково (2024)

Рибарица - В прохладата край река Заводна (2023)

Рибарица - река Заводна - местност Остриките - връх Ушите - местност Кашка - Яворов рид (2023)


Оджовишки водопади (2023)

Северен Джендем - Каньона на водопадите (2023)

- Зимно изкачване на връх Ботев от север - връх Саръкая / Жълтец - връх Костенурката (2023)

- Узана - връх Исполин (2023)

Изкачване на връх Ботев през зимата по маршрута: Паниците - Параджика - заслон Маринка - вр. малък Юмрук и обратно в рамките на деня (2023)

- Шипка през зимата (2023)



Априлци / Видима - м. Мазането - с. Орешак (2022)

- Карлово - седловина Дюза - Равнец (2022)

- Черни осъм - махала Баба Стана - махала Коевци (2022)

- Черни Осъм - махала Иваншница - махала Лешко присой - махала Усойната - махала Тумбевото - махала Глушка (2022)

Трявна - седловина Сечен камък - рид Мъхченица - седловина Мъхченишки пряслоп - връх Бедек (2022)


- Златица - хижа Кашана - връх Капалу 1622 м.н.в. (2022)

Изкачване на връх голям Кадемлия с колело (2022)

- Тъжа - крепост Манастира (2022)

- Априлци - /кв. Видима/ - местност Бунаря - връх Марагидик - Априлци (2022)

- Априлци /кв. Острец/ - седловина Табиите - връх Вълча могила - връх Зелениковец - връх Плочата - връх Устриката - хижа Тъжа - Априлци /кв. Острец/ (2022)

Рибарица - река Заводна - хижа Бенковски - река Костина - Рибарица (2022)

Изкачване на връх Марагидик по североизточния ръб (2022)

Северен Джендем - екстремно изкачване на връх Ботев по река Василковица (2022)

- Рибарица - река Стара Рибарица - местност Трите дола - рид Средната рътлина - хижа Ехо - рид Ръждавото било - връх Кукуй - Рибарица - река Заводна - Беклемето - Козя стена (2022)

- Скална арка Котката (Халката) - Ясеново (2022)

Беклемето - Тъжанско ждрело - Тъжа (2022)

- Черни осъм (местност Смесите) - Зоранов рът - хижа Амбарица - рид Куманица - Кралимаркова дупка - рид Буруна - малък Жидов дол - Смесите (2022)

Северен Джендем - рид Турски рът - връх Марагидик - Видима (2022)

- Михова планинка - Видимски Джендем - водопад Видимско пръскало - връх Ботев - Кабела - Мазането (2022)

- Каскаден водопад Светицата - резерват Тъжанско ждрело (2022)

Дълбоката река - резерват Тъжанско ждрело (2022)


Екстремната красота от пролетно Сакар дере - масива Равнец (2022)



Сушица - връх Китката - горен Навалийски водопад (2022)

- Тъжанското ждрело и водопадите на Дълбоката река (2022)

Везенково – крепост Голямото кале / Карадаа кале (2022)

Смядово - крепост Лесичка кале - крепост Пчелина кале (Пацимиск) - крепост Новак - водопад Крумова вана (2022)

- Крепост Калето - Калейца (2022)

-  Зимно изкачване на връх Ботев. Преход по маршрута: местност Паниците - връх Параджика - връх Малкия Юмрук - връх Ботев - местност Паниците (2022)

Васил Левски - крепост Калето (2022)

Карлово - местност "Почивалото" (2022)

- Шейново - Голяма Варовита река - седловина Шадраваните - връх Малуша - Средна Варовита река- Шейново (2021)

Трявна - село Скорците - село Радевци - Габрово - Соколски манастир - седловина Шипка - връх Шипка - връх Узун Укуш - квартал Водици (2021)

Мъглиж - Крепост Горненски град - село Селце - хижа Българка - Виканата скала (2021)

Етрополе - Етрополски манастир "Света Троица" - хижа Стражата - връх Стражата - връх Кордуна (2021)

Паниците - хижа Рай - Тарзановата пътека - Райските скали (2021)

Рибарица - местност Остриките - връх Ушите - Яворов рид - Драгоманов дол - хижа Хайдушка песен (2021)

Дъбово - село Яворовец - село Радунци - село Борущица - ж.п. гара Кръстец - велопреход (2021)

Дивчовото - вила Кордела (хижа Човканя) - седловина Санъра - седловина Попови гробове - рид Гугла - река Костина - седловина Превлаката (2021)

Беклемето - връх Козя стена - река Заводна - село Бабинци - връх Острич - връх Трескавец - връх Петрахиля (2021)

Село Ямна - махала Спиловица - Стара река - връх Голяма Занога (Разбой) - връх Напоя - Чертиградски рът (2021)

Средновековна крепост Градовете (Мизидева) – Крън (2021)

Крепост Чертиград - село Ямна - село Рибарица - река Заводна - село Разлив - крепост Боровец (2021)

Карлово - Стара река - водопад "Синия вир" - скален тур "Плочата" (2021)

Бивак "Свети Кирик" в местността "Паниците" до град Калофер (2021)

Крепост Калето - село Манолово (2021)

Тъжанското ждрело и крепост Манастира (2021)

Водопад Дяволската Черква (2021)

Каньона на река Леевица и Манастирска река (2021)


До хижа Равнец - нестандартно, диво... (2021)

- Връх Марагидик по североизточния гребен. Марагидик - двупосочно, зимно, сам, за ден...(2021)

Беклемето - Козя стена и назад... В зимни условия (2021) 


-  Екопътека Бяла река през есента... (2020)

 - Беклемето - заслон Орлово гнездо - хижа Дерменка - хижа Чучул - Беклемето - велопреход (2020)

 - До връх Ботев с колело (2020)

 - Беклемето - връх Баба (Боба) - връх Кучето - хижа Козя стена (2020)

 - Хижа Бузлуджа, връх Караджова кула, горски пункт Карталска вада, село Енина, хижа Бузлуджа. Велопреход (2020)

 - Хижа Бузлуджа, връх Хаджи Димитър (2020)


 - Рибарица, историческа местност Костина, Кървавото кладенче (2020)

 - Еленска базилика (2020)


 - Хижа Хайдушка песен - град Тетевен - връх Петрахиля - село Бабинци - връх Трескавец (2020)

 - Празник на лавандулата - Карлово 2020 (2020)

 - Габрово - квaртал Зелено дърво - хижа Узана - връх Малуша - рид Магарьовец - квартал Зелено дърво (2020)

Дъбово - село Яворовец - село Радунци - село Борущица - ж.п. гара Кръстец - велопреход (2020)
- Хижа Буковец - Тисовата пътека - Буйновци -  Христовски водопад - връх Българка - връх Кутелка (2020)

Райковци - ски база Грамадлива - хижа Грамадлива - гара Кръстец - Трявна - Вонеща вода - Райковци (2020)

Тревненска планина: Плачковци - Радевци - махала Гръбчево - връх Българка - рид Столища - връх Кръстец (2020)

Велопреход в Тревненска планина: Белица, Станчов хан, махала Бъзовец, гара Кръстец, село Радевци, Плачковци, Трявна, Райнушковци, Белица (2020)

"Старопланински неволи" :) Вонеща вода - махала Бочковци - махала Осенарите - заслон Бутора (2020)

Тревненска планина: село Лява река - село Конарското - Кръстец (2020)

От Карлово до Беклемето с колело - пролетно-зимен велопреход. :) (2020)

Село Бойковец - Ломски рът - връх Маняков Камък - седловина Морето - хижа Рудината - река Равна - село Бойковец (2020)

Село Дрента - седловина Сливката - заслон Караиваново хорище - махала Караиванци - село Дрента (2019)

Град Шивачево - река Домуз дере - връх Тузлуджа - проход Ода гиди - връх Кичеста - вр. Дивинджа - връх Амаз гиди - рид Дивинджийски кауклук - град Шивачево (2019)

Град Крън - местност Барата - река Дере азлъ - хижа Бузлуджа - седловина Пряслопа - местност Градовете - Крънска крепост (2019)

- Село Бели Осъм - местност Беклемето - хижа Чучул - рид Чучул - Кратунковска махала - село Бели Осъм (2019)


Село Сливито - Дъскарска река - махала Торбаляците - вр. Турлата - вр. Камъка - седловина Пряслапа - река Тояганов дол - село Сливито (2019)

От запад на изток над есенно Курудере - Централен Балкан (2019)

Село Селце - рид Баликовото - седловина Кланите кадъни - седловина Хайдушки преслап - село Борущица/махала Държавен (2019)

Град Шипка - заслон Елвира - паметник Шипка - хижа Теменуга - град Шипка (2019)

Христо Даново - река Дамлъ дере - рид Узун бурун - хижа Козя стена - рид Боба (Бащата) - връх Голямото Орозтепе (2019)

Кръстец - римски път Друма - Иванкова пътека - село Яворовец - ж.п. гара Дъбово (2019)

Твърдица - крепост Твърдица (Градището) - Скоковете - хижа Чумерна - връх Чумерна (2019)

Празник на розата - Карлово 2019 (2019)

Джафардере през пролетта и водопад Червената скала - 40м. (2019)

Чифлик - рид Тумин дял - връх Кучето - хижа Козя стена - хижа Хайдушка песен (2019)

Каньона на река Леевица през пролетта (2019)

До паметника Бузлуджа и връх Хаджи Димитър през квартал Ябълка (2019)

Тъжа - хижа Русалка - хижа Триглав - зимен преход (2019)

Звезди и ветрове - залез, нощ и изгрев от връх Амбарица (2019)

Траверсът Добрила Ботев през зимата (2019)

Карлово - рид Сакарица - връх Сакарица 1731 м.н.в. - зимен преход (2019)

Карлово - връх Кочмара - зимно (2018)


Златна есен в резерват Стара река (2018)

Есен в Балкана. Село Ясеново - връх Исполин (2018)

Дивчовото - хижа Анчова Бичкия - хижа Момина поляна - връх Картала - връх Паскал - връх Косица - седловина Табиите (2018)

Паниците - хижа Рай - Благови пътеки - Тарзановата пътека (2018)

Водопадите в западна Стара планина през пролетта (2018)

Виа ферата Стара река - екопътека Адреналин (2018)

Карлово - резерват Стара река - хижа Хубавец (2018)

Тъжа - хижа Русалка - КИП Сладката вода (2018)

Сирни Заговезни - Сопот 2018 (2018)

Кукерски празник Старчовден - Карлово 2018 (2018)

Рибарица - хижа Бенковски - връх Братаница - зимно (2017)

Кърнарско ханче - рид Каваклията - хижа Мъка - заслон Орлово гнездо - връх Жални - връх Куртхисар - зимно (2017)

Златица - Спасовото кладенче - хижа Свищиплаз - хижа Тихият кът - хижа Извора (2017)

Карлово - параклис "Св. Иван Рилски" - водната кула - рид Сакарица (2017)

Златна есен в резерват Стара река (2017)

Златна есен в Тъжанското ждрело: Село Тъжа - ВЕЦ Тъжа - Крепост Манастира - Тъжанската пътека - водопад Бабско пръскало - хижа Русалка (2017)

Христо Даново - река Дамлъ дере - рид Узун бурун - хижа Козя стена - рид Боба (Бащата) - връх Голямото Орозтепе - крепост Текийско кале (2017)

Природен парк Българка - Връх Бедек, Горски дом Българка, хижа Армеец, хижа Планинец, хижа Ивайло (2017)

Буново - хижа Чавдар - връх Баба (Етрополска Баба) (1787м.н.в.) - връх Ушите - Чучулски дол (2017)

Църквище - рид Заногата - хижа Кашана - връх Свищиплаз - рид Балабанчовица - връх Курбула (2017)

Сопот - Манастирска поляна - Въздухария  (2017)

Паниците - манастирче "Покров Богородичен" (2017)

Паниците - хижа Рай - Тарзановата пътека - връх Ботев - хижа Рай - Паниците (2017)

Манастирска река - Сопотски водопад (2017)

Водопад Сувчарско пръскало - нестандартно. :) (2017)

Амбарица, Купените, Кръстците, Костенурката - Старопланински зимен траверс (2017)

Пирдоп - хижа Паскал - връх Косица - връх Паскал, в зимни условия (2017)

Шипка - 21.01.2017 (2017)

Връх Ком в зимни условия (2017)

Петрохан, Берковица, Ком - един ден в зимната планина (2017)

Зимна приказка от водопад Сучурум (2017)

Шипка - 01.07.2017 (2017)

Зимни картини от масива Равнец (2016)

Ждрелото на река Енина, Енинска ферата, Мусинска пещера (2016)

Челопеч - рид Чуговица - вр. Челопешка баба - вр. Мургана - рид Диба (2016)

Беклемето - Арката на свободата (2016)

Над Сувчарското пръскало - лято 2016 (2016)

Резерват Орлицата и Злостенските водопади (2016)

Масива Равнец през зимата (2016)

Зима в Балкана (2016)

Йордановден в Калофер - януари 2016 (2016)

Зимен преход до хижа Равнец (2016)

Село Шипка - заслон Мушатка, Новогодишно (2015)

Елешнишки манастир - хижа Мургаш - връх Мургаш (2015)

Есен по Манастирска река (2015)

Водопад Кадемлийско пръскало, водопад Пенчовско пръскало и Петкановите водопади (2015)

Копренските водопади през есента (2015)

Козница - водопадите на река малък Въртоп (2015)

Черното пръскало и Карловско пръскало през есента (2015)

Петкановите водопади и Скока на река Равна през есента (2015)

Курудере - малкият Джендем на Стара планина (2015)

Съсънка (Котенце) (2015)

До водопадите на Айдар дере (село Иганово) (2015)

Челопеч - хижа Мургана - връх Мургана - седловина Петте кладенци - връх Челопешка Баба (2015)

Боровият триъгълник, водопад Петров скок (2015)

Местност Бежбунар, Карлово (2015)

Плачовци - село Бумалча - махала Кольо Ганев - село Радевци - махала Гръбчево (2015)

Piljski waterfall, Cungulski waterfall, Kurtulski waterfall, Vurnje waterfall (2014)

Хижа Партизанска песен - връх Корита - хижа Мазалат - връх Бухала - връх Исполин - хижа Узана (2014)

В стихията (2014)

Резерват Стенето (2014)

Есен в резерват Стара река (2014)

Водопад Райско пръскало и водопад Сухото пръскало (2014)

- Село Мирково - връх Баба - връх Мара Гидия - село Мирково (2014)

Водопад Търниченско пръскало, рапели (2014)

Каньонинг по Манастирска река (2014)

Карлово-Баража-Дяволската пътека-хижа Равнец (2014)

Мъглижката Бара, Мъглижките водопади на Мъглижка река (2014)

Копрен и Трите чуки (2014)

Връх Миджур - западна гранична Стара планина (2014)

Джафардере и водопад Червената скала, поправителна сесия (2014)

Връх Мазалат и водопад Тъжанско пръскало, поправителна сесия (2014)

Из Дивият Балкан... (2014)

Водопад Джемински камък и Казаните на Еленска река (2014)

Водопад Скока. Водопадите по Кюйдере. (2014)

Връх Мазалат и водопад Тъжанско пръскало (2014)

Покрай Курудере (2014)

Спускане на рапел. Каньонинг през март. (2014)

Каньона на река Леевица (2014)

Да преодолееш гравитацията. Каньонинг по Стара и Манастирска река. (2014)

Село Енина, връх Катуните, заслон Операта (2014)

Спускане на Рапел по Манастирска река (2014)

Крепост Аневско кале (2014)

Каньонинг по Джафардере (2014)

Резерват Козя стена (2013)

Ураган в Балкана - връх Свищи Плаз (2013)

- Връх Вежен, зимно (2013)

Връх голям Купен, зимно (2013)

Есен във Въртопа, водопадите на Въртопа (2013)

Карлово - Стара река - Рид Хубавеца - връх Малка Амбарица - хижа Амбарица (2013)

Паниците - връх Юрушка грамада - връх Марагидик - хижа Тъжа - Русалийската пътека (2013)

Резерват Стара река. Есен като в приказка. (2013)

Еленска базилика и Аневско (Анево) кале (2013)

Антонски водопад (2013)

Адреналин от Ада - Видимското пръскало и още нещо... (2013)

Водопад Скока край село Калейца и Зелениковския манастир (2013)

Беклемето - Козя стена - Трионите - Маркова ливада - Ушите (2013)

Лавандулови полета (2013)

Скобелево - Демиркапия - Курткая - Синаница - Гьолтепе - Бялата стена - Тънката Рътлина - Габровница - Скобелево (2013)

Беклемето-Козя стена - На лов за еделвайс (2013)

Боровия триъгълник над Карлово, рида Алай Бозан, резерват Стара река (2013)

Резерват Джендема (2013)

Петкановите водопади и Пенчовското пръскало (2013)

Водопад Скока над Клисура (2013)

Акция "ВиК" - Водопади и Каньонинг (2013)

Нощем в Тъжанското ждрело (2013)

Водопад Тъжанско пръскало (2013)

Около Веселиново - Водопадите голям и малък Скок (2013)

Река Леевица и Манастирска река - Сопотския водопад (2013)

Връх Голям Купен - предпролетно (2013)

Резерват Соколна - Водопад Скока (2013)

Ачдере - водопад Търниченското пръскало (2013)

Джафардере - водопад Червената скала (2013)

Водопад Сувчарско пръскало (2013)

По рида Хубавец (2013)

Хижа Левски и водопад Карловско пръскало (2013)

Митичният водопад на Джафардере (2013)

Кайкчийско дере (2013)

Златишки Манастир "Възнесение Господне" (2013)

Розино - хижа Ехо, зимно (2013)

Розино - връх Самсъклътепе (2013)

Връх Ботев през зимата (2013)

Връх Юрушка грамада през зимата (2013)

Връх голям Кадемлия през зимата (2013)

Водопад Бабско пръскало. Водопадите на Бабска река. Водопад Кадемлийско пръскало. (2013)

Зима в резерват Стара река (2013)

Добрила - връх Амбарица - зимен преход (2013)

Резерват Южен Джендем (2013)

Над Клисура през зимата (2013)

Зимна буря в Тъжанското ждрело (2013)

До връх Саръяр след края на света... :) (2012)

До хижа Тъжа през зимата (2012)

Масива Триглав през зимата (2012)

Звездна нощ под алпийското било (2012)

Над облаците... Карлово, връх Сакарица, Ирелтията, Залъмовото кладенче, хижа Левски, връх Кочмара, Карлово... (2012)

Есен в резерват Старата река, водопад Черното пръскало (2012)

Резерват Соколна и водопад Скока-30м. (2012)

Водопад Сучурум през есента (2012)

Есен в резерват Чамджа (2012)

Водопад Търниченското пръскало (2012)

Черното пръскало и Сопотския водопад (2012)

Алпийски траверс Добрила-Ботев през лятото (2012)

Водопадите около Мъглиж (2012)

Виа Ферата по Старата река (2012)

По следите на мечките. Труднодостъпните Старопланински пръскала. (2012)

Екопътека Водните дупки (2012)

Водопад Сухото пръскало (2012)

Водопад Видимско пръскало (2012)

Мазалат през пролетта (2012)

Водопад Сувчарското пръскало, резерват Чамджа и 4 лавини (2012)

Рибарица, връх Кукуй, връх Кавладан, хижа Ехо, връх Юмрука, връх Вежен и хижа Вежен - ден 2 (2011)

Рибарица, връх Кукуй, връх Кавладан, хижа Ехо, връх Юмрука, връх Вежен и хижа Вежен - ден 1 (2011)

Беклемето, заслон Орлово гнездо, хотел Дерменка и хижа Пешова мъка (2011)

Северен и Южен ад - част 3 - Ботев връх и Северен Джендем (2011)

Северен и Южен ад - част 2 - водопадите на Джендемска река (2011)

Северен и Южен ад - част 1 - Ботев връх (2011)

Мъглижки манастир ”Св. Никола” и екопътека ”Винишки камък” (2011)

Тъжанското ждрело - лято 2011, ден трети (2011)

Тъжанското ждрело - лято 2011, ден втори (2011)

Тъжанското ждрело - лято 2011, първи ден (2011)

Северен Джендем и Ботев връх - лято 2011, ден 2 (2011)

Северен Джендем и Ботев връх -лято 2011, ден 1 (2011)

Пролет в резерват Стара река 2011 - ден 2 (2011)

Пролет в резерват Стара река 2011 - ден 1 (2011)

Централен Балкан - пролет 2011, ден 2 (2011)

Централен Балкан - пролет 2011, ден 1 (2011)

Карлово, резерват Старата река и водопад Карловското пръскало (2010)

Калофер, водопад Райското пръскало, екопътека Бялата река (2010)

Село Тъжа, хижа Русалка, водопад Бабското пръскало, водопад Сувчарското пръскало, храм паметника "Рождество Христово" (2010)
Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127