вторник, 12 ноември 2019 г.

Село Стъргел - Стъргелска седловина - връх Звездец-1655 м. - рид Кръста - село Стъргел

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк  

   Кръговите пешеходни преходи за ден, ни помагат да открием обзорни за снимане места, както и динамично протичащи дни. На път с автомобил или влакове, продължителните за ходене пътеки и черни пътища, извеждащи до била и панорамните им върхове, са само част от приключението. Проучването на маршрутите, също отнема немалко време (километри, денивелации, терен, метеорологична обстановка...).
   Стара планина "предлага" идеите за подобни маршрути. Те са буквално стотици. В този ден проиграх два от планинските ридове над село Стъргел, намиращо се в североизточния ъгъл на Камарското поле, изкачвайки супер панорамния връх Звездец. От връх Звездец се вижда на длан Витоша планина и Софийското поле, известният с ветровитото си било връх Мургаш, огромните виадукти на автомагистрала Хемус, билото на изток със Старопланинския връх Баба (Етрополска баба), град Правец на север, както и други по-малки и по-големи населени места, от които при добро време и видимост, също могат да се направят страхотни снимки, както и еднодневни или многодневни преходи.
   Село Стъргел.

   Есенната гора над село Стъргел. Предстоят ми общо 15 пешеходни километра, 850 метра положтелно изкачване и за едва 4 часа с почивките, успях да се кача и сляза до Стъргел.

   По билото. Изглед към Витоша планина и мъгливото Софийско поле.



   Връх Баба-1787 м.н.в. Публикация с изкачването на връх Баба в отминала есен, тук. Връх Баба, също е панорамен връх и изкачването му по черните пътища и горски пътеки от Буново, дава добра идея за еднодневен преход.

   Автомагистрала Хемус от връх Звездец.

   Конете на Балкана.

   Шарените дерета и склонове на планината и автомагистрала Хемус.


   Връх Звездец е висок едва 1655 метра. Някога на върха е имало турска крепост със звездовидна форма, откъдето произхожда и името му. Известен е още под името Шиндарника. В западната му част все още могат да се видят останки от окопите от битка, състояла се точно тук през 1877 година.

   Отново с изглед към Витоша планина.

   Град Правец и малка част от северна България.

   Село Стъргел в ранния следобед.

   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
   Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар