сряда, 6 ноември 2019 г.

Село Сливито - Дъскарска река - махала Торбаляците - вр. Турлата - вр. Камъка - седловина Пряслапа - река Тояганов дол - село Сливито

   Заглавието на публикацията описва донякъде кръговият маршрут, по който реших да се разходя за едва няколко часа, по есенните пътеки на Балкана. Този, а и множество други подобни маршрути, са в едни от най-дивите и почти непосещавани от туристи места в Стара планина. Каквито и да било маркировки липсват и добрата подготовка е от голямо значение за успешен и бърз преход. Десетки черни пътища се преплитат и извеждат нявсякъде, използвани са за сечища в минало и настояще, но има и такива, които извеждат до панорамни върхове, от които определено има какво да се види. :) За едва 4 часа се завъртях над село Сливито, изкачих се по Дъскарска река и прилежащите дерета до връх Камъка, който е висок само 1010 м., което разбира се, не пречи да предлага страхотна панорама! Слязох кръгово в изходна позиция по река Тояганов дол до село Сливито. Есента все още предлага пъстри цветове, дните са хубави и трябва да се използват. С денивелация от 600 положителни метра и още толкова на слизане, изминах малко над 14 километра. Губещите се на места "пътеки" в тръни и къпинаци, а и слизането без пътека в последния участък, бяха достатъчна добавка за "качествено" натоварване. :)
   Село Сливито и махала Торбаляците са от онези изчезващи места, в които човек може да се порадва на спокойствието и да се разходи по килим от нападали листа, без да бърза. Паркирам в края на селото и поемам по пътя край Дъскарска река.
"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк



   По пътя край Дъскарска река.

   Скоро го изоставям и се навирам без пътека по стръмния склон, за да изляза край махала Торбаляците, а тя е прилежаща към село Сливито. Интересна находка с няколко наглед обитаеми къщи, които са поддържани, а това е добре за бъдещето на тези изчезващи от картата места.

   Есенната върба в махала Торбаляците.

   По билото.

   Изглед от връх Камъка - 1010 м. към прохода Хайнбоаз и язовир Жребчево.

   Към прхода Хайнбоаз.

   Язовир Жребчево.

   Към връх Голяма квачка - 911 м., върху който е построена вишка за наблюдение. По целия път имаше множество метални ловни вишки, които в миналото са били използвани за отстрел на диви животни. Към момента са ръждясали и обрасли в гъста растителност. На 4 места имах приятни срещи със сърни.

   Село Сливито, сгушено сред красиви гори, тишина и спокойствие, нарушени единствено от шума на реката и песента на птиците.

   Приказните южни и пасторални склонове на Балкана.

   Село Сливито в ранния следобед. Докато късно сутринта пътувах в мъгла и студ, сега термометърът в колата гонеше 20-е градуса, а сме в началото на ноември...
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар