Стара планина има два масива разположени южно от билото и. Масива Триглав и масива Равнец. Масивът Равнец е разположен между връх Ботев и село Васил Левски, като представлява елипса с голяма ос 10км. и малка ос 5км. Успореден е на Централното Старопланинско било и се свързва с него посредством три огромни рида извити, като седло, от които западният е маркиран за туристи и се нарича Дюза. Има осем на брой официално обозначени високи върха, които са трудно различими един от друг, поради равното теме на огромния масив. Това са връх Кочмара - 2017м.н.в. , връх Сютлючал - 1980м.н.в. , връх Сините камъни - 1980м.н.в. , връх Равнец - 2021м.н.в. , връх Селската могила - 2017м.н.в. , връх Белчу - 1980м.н.в. , връх Хайдута - 1925м.н.в. и последен е връх Равнец 2 - 1736м.н.в. , от който билото слиза югоизточно по рид Чуфадарица до Бяла река и мъжкия Калоферски манастир. От юг е достъпен с изкачване над градовете Карлово, Калофер, село Васил Левски. Стръмните южни склонове на масива дават началото на множество реки, а от север, пропастни ръбове слизат в недрата на резерват Джендема.
Карлово - връх Кочмара - хижа Равнец - Карлово
Денят е прогнозиран в три сайта, като добър за преходи... Да, ама не точно, както се оказва към края му... 🙂 А то в Балкана на прогнози и не се разчита... ;)
Захапвам рано стръмната пътека и решавам да изкача връх Кочмара (2017 м.н.в.) по преодоляващата бързо метри зимна пътека и да подобря времето си от 2:35ч. Не успявам! Изкачвам се за 2:47ч., което проследих с електроуредите (печка, бойлер, гпс, смартфон) :))) Прохладно и свежо е, а с лек багаж си е направо приказка човек да пощъка в прохладата на току-що събуждащата се пролет. Наоколо е пъстро - цветя, зеленина и конете, които се радват, подскачайки напред-назад... Вече има и малки кончета, току-що родени... Има преспи на билото и минзухари...
Денивелацията от поляните над Карлово до връх Кочмара (2017 м.н.в.) е 1600 положителни метра, които се преодоляват за по-малко от 8 километра! Съществуват различни маршрути, които човек може да направи в района (Карлово-Кочмара-Ботев-хижа Левски-Карлово, не препоръчвам за ден, въпреки че е шеметно красиво), (Карлово-Кочмара- връх Сютлючал - 1980 м.н.в. , връх Сините камъни - 1980 м.н.в., връх Равнец - 2021 м.н.в., връх Селската могила - 2017 м.н.в., връх Белчу - 1980 м.н.в., връх Хайдута - 1925 м.н.в. и последен е връх Равнец 2 - 1736 м.н.в. със слизане на Калоферския мъжки манастир - отново красив, но сериозен преход, който зимно правих веднъж)...
Слизам по лятната пътека, която подсича през красиви и вековни гори и стръмни дерета, и се отбивам до хижа Равнец за кока кола и да заредя малко... Надолу времето подсказва все по-явно, че ще се развали и добре, че на билото разбрах, за да не продължавам към връх Ботев, какъвто беше и плана, а именно "еднодневно и двупосочно през връх Кочмара до Ботев връх"...
Зареждащ старт и изгрева за деня...
Стръмната и свежа пътека...
По билото.
Амбарица и Купенът! И
едно зимно начинание там...
Последните 70 метра денивелация бягам, докато сърцето ми се блъска като обезумяло и е под въпрос дали това няма да е краят му..., но не успявам да падна под времето от 2:35ч. и подобря времена от преди. Качвам се с 12 минути по-бавно, за 2:47ч... Насреща в облаците е панорамният връх Кочмара - пръв двухилядник от масива Равнец.
Черни облаци, скоро ще завали...
На връх Кочмара.
Ботев връх насреща. Обут съм с маратонки, а по реброто има още сняг и се отказвам да правя глупости с еднодневен и двупосочен Ботев връх от гр. Карлово...
Разказ със зимно, еднодневно качване и слизане на първенеца на Стара планина връх Ботев от местност Паниците...
Купенът!
Старопланинският траверс.
Старопланинският траверс в цялото му величие през зимата...
Пролет е. Минзухарите са навсякъде...
Лятната пътека пресича вековни гори, макар за кратко, но е красиво и диво...
Това е поляната на Войняговския егрек. И газ надолу към ада, известен още като "цивилизация"...
Пролетна приказка...
Могъщата снага на рид Сакарица!
Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми
Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
Цена: 45 лв.
Е-вариант: 15 лв.
За поръчки на вайбър и телефон 0877477127