четвъртък, 28 март 2019 г.

Римска крепост "Состра" и Ловешката средновековна крепост "Хисаря"

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
    Римска крепост "Состра" и Ловешката средновековна крепост "Хисаря" са само малка част от културните забележителности, около град Троян и съседните населени места, в подножието на планината, с които човек да допълни разходката си. В тази публикация съм ги представил с кадри и кратко описание, a като допълнение съм включил някои кадри на още интересни от историческа гледна точка обекти и в близост до тях.
Крепост "Состра", село Ломец.
Ловешка крепост, град Троян.
   Крепостта Состра (от старогръцки - пояс, превръзка, преграда), е римска крепост, построена върху руините на тракийско светилище. Тя се намира югоизточно от троянското село Ломец, на 12 км от град Троян, по долината на река Осъм. Отбивката за нея е от главния път Троян-Ловеч, като има указателна табела и руините със стената се виждат от пътя. Железопътната линия дели крепостната стена от жилищните сгради и е добре да се внимава при пресичането и.
   "Состра" е била укрепление на военна кохорта от около 1000 души и важна военна част по древния път Ескус-Филипопол. Освен крепостта, останки от която са видими и днес, Состра е била голям крайпътен пункт, включващ и селище, разположено извън крепостните стени. Строителството и започва през 147 г. по заповед на  император Антонин Пий и по време на съществуването си е била разрушавана неколкократно и възстановявана отново. Крепостта престава да съществува през V век.






   Съвсем близо се намира село Калейца, където времето сякаш е спряло, а природата в подножието на планината, тишината, спокойствието и живописната пътека до водопад Скока, са обещаващ повод да свиете към отбивката за Калейца и да им се насладите.
Водопад Скока, село Калейца.
   Продължаваме по пътя си към град Ловеч. Застинала, на хълма се забелязва Ловешката средновековна крепост, заобиколила града като буден страж. Известна е още като крепост "Хисаря", заради името на хълма - Хисаря, който е наречен така през периода на османското владичество. Днес "Хисаря" е част от Архитектурно-историческия резерват "Вароша" и си заслужава човек, разполагащ с малко свободно време да се отбие и разгледа. Уличките към крепостта преминават по стар калдъръм, край старинни къщи, старата църква "Успение Богородично" с прекрасна гледка към китното градче.
   
   По калдъръмената улица към крепостта.

   Изглед към града от хълма с крепостта и пролетните цветове наоколо.

   Ловешката крепост "Хисаря".

   Началото на създаването на Ловешката средновековна крепост е датирано според археологически данни през IX-X век. Започва своят живот по времето на Първото Българско царство и е разположена на две естествено защитени тераси. Тогава е построена и крепостната стена. Има главно отбранителна функция и е рядко населена.

   В наши дни голяма част от крепостта е реставрирана и е една от забележителностите наоколо. В западната и част, където са основите на митрополитска църква, е издигнат висок метален кръст, който се забелязва от почти всички точки на града, а руините на църквата са защитени от атмосферните условия с покривно съоръжение.

  Както много крепости, разположени в големи градове и тук през нощта стените се осветяват от големи прожектори, правещи ги да изглеждат още по-внушително в тъмните часове на деня. Светлините преливат от бяло, през зелено и червено, образувайки трибагреника.



   Други забележителности, които може да се разгледат в Ловеч са: "Покритият мост" над река Осъм и старата църква "Успение Богородично", които също са символи на града. 

   Уникалността на моста се дължи на таланта на неговия строител майстор Колю Фичето, който го изградил в периода 1874-1876 г. на мястото на отнесен от реката стар мост. По идея на местните занаятчии той бил създаден като покрит мост (транспортен и пешеходен), с 64 дюкянчета от двете му страни. Мостът, както и крепостта е част от Архитектурно-историческия резерват "Вароша" и днес в него се помещава информационен център и магазинчета.
Покритият мост на Колю Фичето, град Ловеч.
   Църквата "Успение Богородично". Първите сведения за този храм са от далечната 1784 г., но има данни и за по-ранното му съществуване. Изгорен е по време на Гръцката завера 1821-1828 г. и е възстановен през 1834 г. Храмът е вкопан в земята на разстояние три стъпала. По план и структура представлява типична възрожденска псевдобазилика. Куполът, новата камбанария и нартиката са строени в по-късни периоди. Най-ценната принадлежност в храма е неговият великолепен иконостас - дело на майсторите от Тревненската живописна школа, който се нарежда до най-добрите образци на църковната дърворезба от първата половина на XIX век.

   Храмът е действащ и в него се извършва редовно богослужение.


   Това разбира се не изчерпва възможностите на района, а той, както се вижда е пропит с богатствата на културно-исторически, архитектурни паметници, с каквито можем да се гордеем, че разполагаме. Сред тях е и Старата баня "Дели Хамам", която хванахме в обедна почивка, но поехме пътешествието назад във времето с още куп интересни обекти, които заслужават отделни публикации в този блог!
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

сряда, 27 март 2019 г.

Деветашкото плато - Пещера Гарваница и пещера Стълбицата

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк   
   Деветашкото плато е разположено в Северна България, в полите на Предбалкана. Карстовата местност е изключително богата на уникални природни красоти, сред които почетно място заемат множеството пещери, разхвърляни навсякъде по платото. Голяма част от тях са все още непроучени, има и такива, за влизането, в които са необходими специални познания и екипировка, но в тази публикация ще разгледаме две от по-популярните и леснодостъпни - пещера "Гарваница" и пещера "Стълбицата".

   Историята на района е богата и значима. Започва със заселването на праисторически хора още от Старокаменната епоха, преди около 70 хиляди години. В съвременния свят тук са живели множество знатни личности, дали своя принос за величието на страната ни. 
   От Къкринското ханче в Деветашкото плато, Апостолът е водил революционната си дейност и е намерил смъртта си, борейки се за свободата на държавата.
   Освен прочутата Деветашка пещера, която е била повод за отделни посещения, в района на Деветашкото плато са известни много пропастни пещери и пещерни вериги, в които текат реки.

   Голяма и полуоблагородена пещера е разположена в местност "Гарваница", в близост до асфалтовия път между селата Горско Сливово и Кърпачево. Малка отбивка със стрелки, извежда до уширение насред нивите, от което по изградена система от стълби, се слиза в недрата на пещера Гарваница. Интересно е да се спомене, че тук ежегодно се провеждат културни сбирки, спортни мероприятия и събор "Девет песни от извора", където певчески групи от селата в цялото Деветашко плато възпяват величието на района.
Пещера Гарваница, Деветашкото плато.




  
   Следващото село по пътя е Кърпачево. От центъра му тръгва черен път, който само след няколко километра извежда до следващата интересна пещера - "Стълбицата". Тя е сред най-красивите и уникални пещери в Деветашкото плато. Достъпна е само входната и галерия, която е уникална с проникването на слънчевите лъчи през големия отвор. В дълбочина предлага красиви пещерни образувания, синтрови езера и други интересни гледки.

   В късия пролетен ден, светлината беше далеч от подходяща с последните минути на деня. 
Пещера Стълбицата, Деветашкото плато.
    В подходящи условия и в предходни посещения, сме ставали свидетели и на това. Погледнат отвътре, куполът на пещерата наподобява летяща чиния.

     С отиващия си ден се насочваме към мястото си за бивак над село Крушуна. Вървим по черния път към колата и сенките ни се издължават, докато слънцето залязва.


    Други интересни забележителности в района са: село Крушуна и Крушунските водопади. В последните години, местността, около водопадите е силно комерсиализирана. В миналото не беше така. Изградени са паркинги за автобуси, съоръжения, бариери с входна такса, заведения, беседки, къщи за гости, което определено е плюс за икономиката, но минус за красотата и спокойствието, което предлагаше Крушуна само допреди няколко години...

   Все пак с малко търпение и усет, намираме една малка полянка далеч от тълпите и в близост до пътеката за един по-слабо посещаван водопад и пещера, до които достъпът към момента е ограничен с табели, тъй-като остава встрани от основния обект - Маарата. Съоръженията (мостче, беседка, парапети) не се поддържат и по пътеката човек успява да се наслади на спокойствие и тишина. 

   Привечер с изглед към светещите прозорчета на село Крушуна и очакващите ни на жаравата мръвки със студена бира. :)



   В уханните дни на пролетта, с птици, треви и цветове и други гости са си дошли у дома, излизайки на закуска в ранни зори.

   По пътя.

   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Археологическа местност "Градът" край село Крамолин

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
   Село Крамолин е разположено, на около 30 км от град Севлиево. Името му идва от звучната дума "крамола", която означава караница, шум. Вероятно някогашните жители са били шумни кавгаджии, но днес 500-е души там живеят тихо, спокойно и сговорчиво. Привидно всичко е спокойно и времето сякаш е спряло. Това е и селото с най-много певчевски състави в Деветашкото плато - общо пет.
Село Крамолин, Деветашко плато.
   В близост до село Крамолин, на около 3-4 км, се намират останките от археологическа местност "Градът". Оказва се, че в селото няма табели, а за да се ориентирам към черният път, водещ до крепостта, се наложи да попитам местни хора, които ме упътиха. Имах точка в гпс-а, но не и пътят, но бързо се ориентирах в ситуацията тук, пристигайки до обособено място за забавления - хапване, пийване, бивак. Стабилният навес с огнище, маси и събрани дърва за огън, някога се е радвал и на повече посетители, сега сякаш не е често посещаван.
По пътеката
   Интересна е историята на "Градът". Някога болярин построил там замъка си, обграден с високи крепостни стени. 90 метровите отвесни скали, спускащи се към река Мъгър осигурявали естествена защита на замъка и заобикалящите го средновековни църкви. В подножието на скалите са разкрити три пещи за производство на строителна керамика. При направените археологически проучвания са открити добре запазени скали с височина над 3 метра, сводове и основи на църкви.
Крепост Градът, село Крамолин.
   И тук ранната пролет е добър сезон за посещение на подобни места, като крепости, скални църкви и руини - любимо място за змии, смокове и други пълзящи същества в топлите дни, които предстоят. :)
Крепост Градът, село Крамолин.
Крепост Градът, село Крамолин.
Крепост Градът, село Крамолин.
Крепост Градът, село Крамолин.
   Гледката към язовир Александър Стамболийски си заслужава усилията човек да се разходи до крепост Градът. В района са построени множество частни вили и почивни станции, а по-ентусиазираните и подготвени туристи могат да се разходят в каньона на Младенска река, който преминава през множество малки и красиви водопади и се влива в язовира.
Язовир Александър Стамболийски
   Младенска река и част от водопадите, в землището на селата Крушево и Младен, разположени на отсрещната страна над язовира.


   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127