сряда, 30 октомври 2019 г.

От запад на изток над есенно Курудере - Централен Балкан

   Курудере е съхранило голямо разнообразие от животински и растителни видове. Стръмните му и сякаш бездънни скатове са дом на дивите кози и мечките, а в небесата реят криле величествени орли! Курудере е страховит Джендем, прорязващ се дълбоко в Стара планина, южно от село Габарево по Подбалканската линия!
   В поредния прекрасен есенен ден, проиграх пътеката по двата рида над Курудере... Изминаха цели 4 години от пролетното ни минаване там, когато направихме същия кръг в тогава топлия юнски ден. Сега отново, с тръгване от местност Барата по западния му скат и затваряйки кръгово маршрута, със слизане по източния, покрай хижа Соколна в изходна позиция, планината подари красиви панорами и емоции. Времето се разваля по прогноза и това трябва да е от последните есенни дни, а за пролетно-лятното преминаване съм споменал ТУК.
   Дължината на целия маршрут, е точно 19,6 км, а денивелацията, е около 1300 положителни метра, като по-голямата част се набира още в началото, в наглед безкрайната гора. Нужни ми бяха малко под 8 часа, за да завъртя цялата отсечка, а лятото на 2015-а, в търсене на пътеката и други неизвестни, ни отне цели 10 часа.

   Утрото и изгревните цветове, изпъстрили есенните гори на Балкана. От асвалтовия път има няколко черни пътя, по които може да стане объркване при търсенето на подхода, затова като ориентир, могат да послужат ясно изразените склонове на планината - от запад и от изток. Източният извежда по маркирана в синьо-бяло пътека до хижа Соколна, а западният - е без туристическа пътека и е нужен усет, за да се ориентира човек.
"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк

   Курудере. Изглед от западния рид над дерето. Излязъл съм от гъстата гора и пред мен гледката е за чудо и приказ.

   Все още есенни брези по рида.



   Над Курудере.





   Поглед към предстоящото слизане по източния склон на планината след подсичане на цялото Курудере.
 
   Един зимен поглед към изминатото, само че тогава изкачването беше в обратна посока с цел посещение на Зли връх. Подсичането на Курудере през зимата е абсолютно нежелателно, с висока лавинна опасност и движението трябва да става само през върховете!

   Зимен изглед към Курудере.

   Коловата маркировка над хижа Соколна, с която се свързва тънката пътека, подсичаща Курудере, подсичайки върховете Танастепе - 1875м.н.в. и Сахранка - 1707 м.н.в. (Равнец). Зимното преминаване по котите им е добър подход, за изкачването на връх Мазалат (Зли връх) и при добро стечение на обстоятелствата да се извърши за ден - изкачване и слизане до местност Барата.
 
   Връх Сахранка през зимата.

   Поглед на изток към обширните била на връх Исполин.


   И хижа Соколна в ранния следобед.
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

понеделник, 28 октомври 2019 г.

Село Селце - рид Баликовото - седловина Кланите кадъни - седловина Хайдушки преслап - село Борущица/махала Държавен

   В поредния чудесен за разходки есенен ден, се отправих по непознати за мен пътища и пътеки. Времето се задържа учудващо топло и слънчево през целия октомври, грехота е тези дни да не се оползотворят! В отминалите дни посетих Шипченска планина, Централен Балкан и хижа Козя стена, Централен Балкан и величественото Курудере направих чудесен полуден в Средна гора, две еднодневни разходки в западни Родопи и кратък, есенен автопоход в северна България. Разходките породиха повече емоции и умора, отколкото кадри със скучно-сините небеса, но походих доволно в есенните им гори... :)
   Този ден реших да се разходя над село Селце, кацнало високо над град Мъглиж и да проходя доста километри до закътаното село Борущица и махала Държавен. Черните пътища в тези части на Стара планина са прошарени със смесени вековни гори и пресичат невероятни дерета, които се издигат и раждат нови и нови върхове на хоризонта, докъдето погледът стига...
   Подхождам с автомобила от град Мъглиж, изкачвайки се по тесните завои на пътя, който пресича шеметно ждрело и разкрива страхотни панорами на юг. И скоро пристигам в село Селце. Това село отдавна е ориентирано към селския туризъм. Има много къщи за гости и хората са гостоприемни. Оставих автомобила в края на селото и пеша поех по долината на Селченска река. Тръгнах малко преди обяд и тъкмо бяха сменили времето, което не беше в моя полза. Предстоеше ми да измина близо 25 километра, с около 1000 метра положителна денивелация, което е добре да се случи в светлата част на деня. Все пак, макар и с извадена душа, успях да финиширам по светло и да запечатам красотите на есента! :)
"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" е-вариант, ново издание - линк
   Село Селце.

   Китни къщи в село Селце.

   По живописния път край Селченска река.

   Обзорните ридове, разкриват приятни есенни гледки.

   Към ветроенергийния парк на Бузлуджа.


   Към околните върхове, хълмове и дерета.

   Махала Държавен в късния следобед.




   Пустите черни пътища на Балкана. Предстои ми обратният път до село Селце. Изминал съм едва половината разстояние за деня, а умората вече е взела превес в жегата на късия октомврийски ден...

   Есенните гори пламтят в красиви и топли цветове.



 
   Слънцето отдавна е зад хребета и става студено. Скоро ще се стъмни...
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

събота, 26 октомври 2019 г.

Град Шипка - заслон Елвира - паметник Шипка - хижа Теменуга - град Шипка

   В търсене на отминаващата вече във високия пояс есен, се запътих по непознати за мен пътеки над малкото градче Шипка. Минавал съм десетки пъти с автомобили през прохода Шипка, но тези две пътеки, пресичащи стръмо серпентините и минаващи през горите, си заслужаваха усилието и отделеното време. Проучвайки ги се настроих за "планински полуден", предвид километрите и денивелацията от едва 600 метра. Докато автомобилите се чуват на броени метри в прохода Шипка, пътеката спокойно и плавно набира височина и навлиза по изпъстрения килим на есента. Въпреки маркировката, тези пътеки не се радват на туристически поток и на места са доста занемарени и обрасли с нападали дървета и къпинаци... Оставям атомобила в центъра на град Шипка и покрай Шипченски манастир "Рождество Христово", поемам по зелено-бялата маркировка, която започва плътно зад сергията със сладка до него. Човек, който не знае за тази пътека, дори не би помислил за миг да походи нагоре в планината, а там есента се е развихрила с пълни сили... Слизането направих по жълто-бялата маркировка, която е избледняла, но също си струва да се проходи. Тя минава през вековната букова гора край хижа Теменуга, като на места е изсечена, но все още може да зарадва тези, които търсят свежест, цветове и прохлада в топлия октомврийски ден. :)
"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
   Град Шипка рано сутринта.

   Цветовете на утрото.

   Шипченски манастир "Рождество Христово".

   Есенни брези. Ако човек се вгледа, се забелязват и мантинелите на прохода Шипка, а пътеката минава точно зад тях. Подминавам и малка барака, именувана като "заслон Елвира" и продължавам напред...

   Слънцето пробива през дърветата и "подпомага" цветовете, за да светнат. :)

   След час излизам на билото с изглед към връх Исполин, за който съм писал ТУК в отминалата есен. Тогава проходих два от дивите и обзорни ридове в тази част на масива, с изкачване от юг. Пътеките са стръмни, не жалят коленете и се преодолява, около 1000 метра положителна денивелация от село Ясеново до връх Исполин. Със слизане до хижа Узана и изкачвания и слизания до съседния рид, по който става слизането в изходна позиция, се преодоляват общо 1300 положителни метра, в около 24 км ходене... От север, може да се паркира на хижа Узана и връх Исполин да се изкачи за час. Гледката към връх Исполин е зареждаща и в комбинация със северен вятър, приканва да побързам! :)

   Малкият руски паметник преди паметника Шипка.

   И големият руски паметник.

   Подминавам съботното стъплотворение на връх Шипка и поемам по съседния рид, за да сляза кръгово в град Шипка.
   Хижа Теменуга. Голяма постройка на много хубаво място, заобиколена от вековна букова гора, но за съжаление - не работи и е занемарена!

   Както си вървях нещо интересно привлече вниманието ми! Слънцето пробиваше през десния склон на гората и се получи интересен ефект, който съм срещал в други кадри. Контрастът се изразяваше в озарена лява част и синя, оставаща все още в сянка дясна част. Невероятна комбинация, която си плаче за широката оптика и се заиграх доста време в търсене на позиция, та си пощраках доволно. Получи се това! :) Час по-късно през букови и борови гори съм в изходна позиция. Ранен следобед е. Октомврийското слънце почти приканва за плаж! :)
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127