сряда, 26 октомври 2011 г.

Небесно привличане - Зимна есен на Старопланинското било

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк   
   Старопланинският гръбнак е така наречената алпийска част от централното Старопланинско било. Това са върховете от Амбарица (Левски) на запад, до Жълтец (Саръкая) на изток. Маршрутът преминава през връх голям Купен, който се смята за най-труднодостъпен, от всички върхове по Старата ни планина. Големият Купен е със силно изявена алпийска част, а на запад е свързан с малкия Купен, посредством тясна седловина. С острота не напразно е определян и като нарисуваните върхове от детските приказки. По същество - въпросния траверс през зимата си е сериозно изпитание за планинари и алпинисти. Точно това го и прави задължителен, за преминаване от всички, които се подготвят за условията на Хималайската верига. Сблъсках се с част от маршрута през лятото, в меко казано леки условия - тогава имаше вятър, беше студено, а камъните преодолявах с голяма трудност. За зимата не знам,... явно затова е логично там да се водят подготовки за сериозни начинания, като изкачването на хималайският първенец Еверест - 8 848м.

Веригата разделя северна от южна България, а гледките в подходящо време са меко казано уникални. Простор, висини, свобода, ветрове в косите - Небесно привличане. Това са екстрите като награда, за всеки преодолял 2169-те метра на големия Купен. При лошо време купона там е пълен :). Ако се чудите на къде да поемете, вятъра ще ви насочи.

В посока билото...

...и в обратна посока, към долината на резерват 'Стара река', откъдето е един от вариантите за пролетно-есенен подход. Зимно би било лудост, в предвид лавиноопасните участъци по стръмния наклон.

Малък Купен и локвата (езерото) под него, която се образува, в следствие топенето на тоновете сняг, които дори при есенно посещение са факт. Там отсреща върви и подбилната пътека, идваща от хижа Добрила, откъдето е и нормалния подход към големият Купен, а не от тук през нищото, но само по пътеките не е интересно. Тях оставяме за зимните приключения, а дотогава ще вписваме пикела за преден план, на картината случваща се по тези земи :). Земи носещи трудността и насладата от преодоляването на изпитанията с които среща.


Ех че хубавко местенце, идеално за снежно иглу през зимния сезон, а и би било страхотно човек да се събуди с подобна гледка :).

Кристалните панорами при ясно време са факт и есента ги предлага в изобилие, за разлика от лятно-мъгливите изпълнения. В източна посока се откриват Костенурката и кулите на Ботев в далечината.


Връх Костенурката в по-близък план. Също сериозно изпитание по плана на алпийското траверсиране. От ляво, от дясно все пропасти.

От малката тревна площ на голям Купен, отново в посока изток към Ботев. В ляво от него, над мъглявините видимо се откроява и връх Марагидик (Русалка) 1889м, от който пък най - величествено се разкрива резерват северен Джендем. От там Джендема се вижда като на длан, а в ясно време се показват и прелестите на дългото било, та чак до тук. Не напразно 'клюкарник' ми се връзва за определение на Марагидик - изнесен е в страни от централните върхове, а вижда всичко. Като бабичките пред блока - стоят само по пейките, но знаят какво се случва в радиус от пет километра :).

И гледките в обратна посока към запад, само с леко извъртане в кръста :).

Прилично заснежено като за октомврийска есен е, а януари какво ли ще е?!

Заключението е излишно,... след всичко изписано до тук, но ме гложди отвътре да мина този траверс през зимата. Живот и здраве догодина, след пълно лятно запознаване с маршрута и последващо зимно би било възможно.

Стара планина крие в себе си много изненади: красоти, безброй върхове, шеметни водопади и въпреки всичко е подценявана от много хора. Условията които предлага също не са за подценяване :). Коварна и красива, подтикваща към нови върхове.

P.S. То се е видяло, че есента отиде на юг, да погостува на по-топлите страни, за разлика от предната, когато ни порадва в плюс, е дано поне зимата не ни изневери и ни дари с много пухкав сняг.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

    Работя по план по новата книга, която ще е на същата тема и ще бъде достойно продължение на първата част. Отново места пропити с история, ценности, легенди и предания, с подробни описания и гпс координати. Питам всички мои познати и приятели, които си купиха от предното издание, дали биха си купили и дали биха платили предварително, за да мога да реализирам и платя работата по книгата (част от кадрите, редакция, предпечат, графично оформление, печат). Предишната беше със спонсорства, но тази ще издам самостоятелно. Цената ще е 30 лв. А плащането може да се извърши, както споменах предварително - по банков път. Благодаря за доверието!
Мартин Петров Балтаджиев, Пощенска банка (Юробанк)
BG77 BPBI 7924 1072 5700 01
Окончателна корица на предстоящото издание
До скоро! :)

неделя, 23 октомври 2011 г.

Дряновски манастир "св. Архангел Михаил", вир Андъка - есен 2011

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк   
   Натам се ориентирахме в хубавия есенен ден, придружен от лъчите на октомврийското слънце.

   Носталгията по това интересно място, събрало в себе си от всичко по малко, ме накара да го посетя отново. Все пак там ми се случиха първите кадри от статив преди две години, а и припряно бързах да повторя,... да видя има ли растеж във фотографската насока :). Тогава се радвах на размазаните води на екрана на апарата, а сега имах едно наум, в предвид бурните води във вира и плоската светлина, с която щях да се сблъскам там по залез. Местността като цяло не крещи от някаква безумна красота - интересното е, че съчетава в себе си четири неща. Манастир, пещера, рекичка с приятни вирове и екопътека. Достатъчен мотив, създаващ предпоставки за редовното и посещение от хората.

   Минаваме покрай манастира, нищо особено. И тук есенното влияние беше далеч.

   Направих снимка и в ч.б. за разнообразие...

...и право по пътечката към вировете, в пълноводната река. Слънцето го нямаше никакво, а с това се изпариха и надеждите за някой друг кадър от самия вир. Нямаше грам светлинка и рекичката ме посрещна студено.

   Реших да не я пресичам, в предвид дебита - достатъчно мокреж падна в предната част от разказа, затова щракнах няколко клишета, от които излезе това.

   Реших, че само ще си изгубя времето в безплодни опити и търсене на място, откъдето да снимам Андъка, затова ми хрумна да прибегна до дребните неща. Имаше разни малки детайли, които грабваха окото. Заложих се и в търсене на красоти, се опитах да запечатам фееричните рисунки на живата вода. Ръцете на природния художник се погрижиха да им се порадвам и аз.

   Добре че си намерих и листенце, че никак не ми се връзваше студения цвят на синята вода.


   Ниските скорости добавиха приемлив вид на ледено - галещата вода.


   Гледах сиянието на опушените окраски, докато магията ме завладя.



   Тук се изненадах, как една порутена постройка с изпочупени прозорци може да изглежда добре, вписана през къдриците на палавата вода.


   А с това приключих - видяло се е, че ще трябва да се залага и на абстракции, при по-постни  посещения като това :). Дори небрежно разхвърляните клонки паснаха, на иначе безличния пейзаж.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

    Работя по план по новата книга, която ще е на същата тема и ще бъде достойно продължение на първата част. Отново места пропити с история, ценности, легенди и предания, с подробни описания и гпс координати. Питам всички мои познати и приятели, които си купиха от предното издание, дали биха си купили и дали биха платили предварително, за да мога да реализирам и платя работата по книгата (част от кадрите, редакция, предпечат, графично оформление, печат). Предишната беше със спонсорства, но тази ще издам самостоятелно. Цената ще е 30 лв. А плащането може да се извърши, както споменах предварително - по банков път. Благодаря за доверието!
Мартин Петров Балтаджиев, Пощенска банка (Юробанк)
BG77 BPBI 7924 1072 5700 01
Окончателна корица на предстоящото издание
До скоро! :)

петък, 21 октомври 2011 г.

Етъра, Соколски манастир "Успение Богородично" - есен 2011

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
  'Борба между сезоните' и '3 в 1' ми се понравиха повече, за заглавие на 'есенната' публикация от поредицата, с която ще стартирам снимките, в най-цветния сезон - есента. С тенденция да посетя Етъра и поснимам по пътека от нападали листа, превърнах престоя в пазене да не се подхлъзна и падна някъде, в предвид понатрупалия октомврийски сняг. Сезоните се съюзиха и вместо златен загар от нежни цветове, показаха снежец в тон със зелените дръвчета.
Интересно е човек да случи на подобна гледка. Дръвчетата прошарени, тревите буйни в цвят зелени, а снегът тук - там покрива мазалото на междусезонната борба.


Явно беше, че вместо цветове, по скоро ще си направя снежен човек, но да продължим по план. Бях замислил някои по-оригинални решения на снимки, които да получа от тук, като композиции, а дали с есен или без, те се случиха все пак. От предни опити в снимане на природа, съм установил, че при кадриране през клонки, се получават интересни неща. Снимките изглеждат в пъти по живи. Това е трик, който усвоих случайно и мисля да прилагам и за в бъдеще. Иначе се получават поредните монотонни кадри, на подобни фотогенични места.

Да живее комунизма си казах на ум, :) а с него и плановете ми да се изкача на едно малко възвишение засилвайки се по безумен начин, от което се подхлъзнах и тупнах почти веднага. Градските обувки ме предадоха, май е време за тежката артилерия. Странни погледи отнесох и тук.


Стрелках се наляво и дясно, джвакайки в локвите от топящ се сняг, а борбата с контрастната сцена допълваше критичната идилия случваща се тук ;). Нямаше много посетители на това прекрасно място, съхранило в себе си духа на архитектурните решения и българския бит. За сметка на това, през лятото разминаването става само със светофари. Причините са обясними.


Не пропуснах и кулата завършваща с камбанен звън, ...

... след което се насочих към Соколския манастир, скътан в усоите на старопланинската пазва. Пътя до там беше осеян, с отломките на снежните вихрушки от предните дни и шофьорските умения на спътника ми влязоха в моментално действие.
След снежните цветове на Етъра, се настроих на зимна вълна и не очаквах конкретна изненада. Пейзажа и тук беше сходен, в допълнение с още повече сняг.

Това се вижда преди да се влезе в манастирския двор.

И в самия двор. Бяло, зелено и покрива в червено :).

А... и това, за което бяхме дошли - манастирския храм. Доволно се вписа, с едва доловимите цветове на настъпващата есен.


Толкова от призрачната есен по габровския край! Насочихме се към дряновския, където следите от зимата не бяха чак толкова видими, но в предвид видяното по горе, надеждата се изпари. Нека все пак видим, как ще се представи Андъка - приятен вир по поречието на Дряновска река.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

    Работя по план по новата книга, която ще е на същата тема и ще бъде достойно продължение на първата част. Отново места пропити с история, ценности, легенди и предания, с подробни описания и гпс координати. Питам всички мои познати и приятели, които си купиха от предното издание, дали биха си купили и дали биха платили предварително, за да мога да реализирам и платя работата по книгата (част от кадрите, редакция, предпечат, графично оформление, печат). Предишната беше със спонсорства, но тази ще издам самостоятелно. Цената ще е 30 лв. А плащането може да се извърши, както споменах предварително - по банков път. Благодаря за доверието!
Мартин Петров Балтаджиев, Пощенска банка (Юробанк)
BG77 BPBI 7924 1072 5700 01
Окончателна корица на предстоящото издание
До скоро! :)