Метеора в Гърция представлява голям манастирски комплекс в северна Тесалия, включващ 9 запазени манастира, от които 6 са действащи и които успяхме да посетим при престоя си в района на градовете под тях - Кастраки и Каламбака. Манастирските комплекси са строени върху много високи и труднодостъпни скални масиви. Извисяват се на височина - 400-600 метра и са обект на комерсиален туризъм, който е силно развит и привлича хиляди посетители на ден от различни държави: поклонници, туристи, мотористи, алпинисти, фотографи или просто любители на природата... В градовете: Трикала, Лариса, Каламбака и Кастраки, под манастирите, както и към прилежащите им села, е застроено с хиляди хотели и къщи за гости, стотици магазини, луксозни заведения и всички екстри, за да може посетителите да имат всичко, от което се нуждаят при престоя си там. Гърция се възползва и печели добре от културното си, историческо и архитектурно богатство, за разлика от... С правилна подготовка и планиране, успяхме да наситим всички сетива - с емоции, гледки и кадри, в допълнение с това, че от години се гласим да посетим Метеора.
Панорамните скални площадки край пътя, разкриват шеметни панорами към отвесите на масивите и към околните долини и села. Планини в далечината, манастири, кацнали върху скали гиганти наоколо, изгреви, залези, реч на много езици и чужденци - това е Метеора. Ако търсите спокойствие, то събота и неделя не са дните, в които това да се случи, както и в активния - летен сезон. Всички манастири са с работно време от 9-17ч., един от тях от 9-16ч. и имат такса за посещение - по 3 евро на човек. В манастирските църкви към комплексите се влиза с подходящо облекло, като луксозни табели, закачени на дебелите врати, предупреждават да не се снима в тях. Пълно е с охранителни камери и наблюдаващи ги хора. С приглушен затвор и с вдигнато огледало, държейки ниско големия и шумен ДСЛР, все пак успях да снимам изящните стенописи във всеки един от манастирите, с широкото стъкло и по-долу в публикацията, съм показал с какво богатство разполагат те. От панорамните площадки, където се паркира за подход към манастирските комплекси, водят пътеки и стълби, които са добре обезопасени и сравнително лесни, въпреки че се преодоляват малки денивелации - възходящи и низходящи. :) Имате право на избор - с кола, колело, което да наемете от малките градчета или просто пеша. Разходката на Метеора е вълнуваща.
1. Манастир "Свети Николай Анапафса" - Iera Moni Ag. Nikolaou Anapafsa. Основан е през първото десетилетие на 14-и век. В костницата на манастира се съхраняват черепи на починали монаси. През зимата е затворен за посетители. Работно време през лятото от 9-17:45ч.
Това беше първият посетен манастир, с който започнахме от село Кастраки. И от Каламбака и от Кастраки, до тях, извежда хубав асфалтов път, като има табели за всеки от манастирите. Това се случи на третия ден, а във втория, направихме панорамната обиколка, със спиране на всички отбивки с изглед към скалните манастири. За първи ден пътуване от София и настаняване в хотел "Панорама" над отдалечените от Метеора села. С късно тръгване по обяд на третия ден от разходката ни, около 12 ч., все пак финиширахме успешно и със 6-и посетен манастир, който малко след влизането ни, затвори врати. Най-добре е манастирите да се посетят за два дни, за да не се бърза и да се разгледат по-спокойно, но нас този вариант ни се получи добре и останахме доволни и предоволни, а заподозрените приключенци в шеста поредна седмица сме аз, Катя и нашите приятели - Митко и Мария. :) В комбинация с разходки по околните градчета, почивка на плажа и посещение на крепости и руини, допълнихме Метеора и се впуснахме в поредното вълнуващо приключение.
Подходите към манастирите разкриват доста по-различни гледки от тези при панорамните площадки, за които ще приложа кадри след описанията към манастирите, в края на публикацията.
Всички манастири са с такова работно време, че всеки един от тях почива в различен ден от седмицата и съм споменал за работното им време и почивните дни, за който може да е полезно, когато реши да организира посещение там. :) Факт е, че бяхме компенсирани от неделните тълпи - румънци, гърци, българи, японци, сергии за сладолед и музикални деца... Всички манастири работят в неделя. Интересен сайт, с информация за къмпинги, хотели и всичко останало, свързано с района, може да проследите в интересен гръцки линк - ТУК. Не, че им правя реклама, просто попаднах на него, докато разглеждах снимки на Метеора.
3. Манастир "Метеора" - "Преображение Господне" или Големия Метеор. Това е най-големият манастир и е основан през 1340 г. от "Свети Атанасий Метеорски". През лятото работи от 9-18ч., без вторник. През зимата - от 9-18ч., без вторник и сряда. Интересен факт е, че групата "Linkin Park" използват името "Meteora" за име на своя втори албум, защото групата е поразена от гледката на Метеора.
Стълпотворение - Метеора |
4. Манастир "Варлаам" - Iera Moni Varlaam. Основан е през 1517 г. Отворен за туристи: през лятото от 9:10-13ч. и от 15:20-18ч., без петък. През зимата - от 9-13ч. и от 15-17ч., без четвъртък и петък.
5. Манастир "Свети Стефан" - "Агиу Стефану". Метох, основан през 1192 г. Отворен е за туристи: през лятото - от 9:10-13ч. и от 15:20-18ч., без понеделник. През зимата работи от 9-13ч. и от 15-17ч., без понеделник. В момента се стопанисва от монахини и процъфтява. Всички комплекси, като цяло, се радват на особено внимание, както от страна на туристите, така и от страна на обслужващия им персонал... Цветните градини, украсени и чисти дворове, множество музейни експозиции, магазини за сувенири и каквото се сети човек, присъства тук.
6. Манастир "Света Троица" - "Агиас Триадас". Основан е през 1362 г. Отворен е за туристи: през лятото - от 9-12:30ч. и от 15-17ч., без четвъртък. През зимата - от 9-12:30ч. и от 15-17ч., без четвъртък. И като заговорихме за факти, интересен факт тук е, че манастирът "Света Троица" е използван като декор за филма "For Your Eyes Only" от поредицата за Джеймс Бонд.
Именно тук се озовахме малко преди 17ч, броени минути преди да затворят врати за посетителите. Манастирът в наши дни е недействащ и е превърнат в музей. Достъпът до него е малко по-продължителен - по стръмна пътека, която слиза надолу и в последствие - стръмно нагоре по изсечени в скалата стълби, което го прави по-слабо посещаван. Църквата му също е толкова изящна, колкото в другите манастири, а това че успях да документирам и разполагам с всички кадри, които успях да направя, ме кара да се усмихвам. :) Преди векове тук са били настанени, около 50 монаха. В наши дни вече няма никой, само стопанисващите го хора, които си тръгват след изтичане на работното време на светата обител.
Красоти от Метеора.
Oтварям една малка скоба, тъй като голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Работя по план по новата книга, която ще е на същата тема и ще бъде достойно продължение на първата част. Отново места пропити с история, ценности, легенди и предания, с подробни описания и гпс координати. Питам всички мои познати и приятели, които си купиха от предното издание, дали биха си купили и дали биха платили предварително, за да мога да реализирам и платя работата по книгата (част от кадрите, редакция, предпечат, графично оформление, печат). Предишната беше със спонсорства, но тази ще издам самостоятелно. Цената ще е 30 лв. А плащането може да се извърши, както споменах предварително - по банков път. Благодаря за доверието!
Мартин Петров Балтаджиев, Пощенска банка (Юробанк)
BG77 BPBI 7924 1072 5700 01
Кадри от панорамните площадки на Метеора.
Метеора. По залез... |
Духовното ни приключение тук е към своя край. От историческа гледна точка е интересно да се спомене, че скалните пещери на Метеора са заселени още през 11 век от християнски отшелници. В края на 14 век при османското нашествие по върховете на естествените скални укрепления, гръцки монаси построяват манастири, до които се стига по въжени мостове, подвижни стълби и стъпала, вдълбани в камъка. В района са съществували 24 манастира. Днес са останали само 7 от тях, като единият, който не посетихме, е недействащ. Той е Ипапандис - "Сретение Господне", основан 1347 г. и е затворен за посетители.
Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Ако публикацията и снимките са ви харесали, отбийте се в следните линкове. В тях са описани част от приключенията ни по граничните планини, първенци на държави или първенци на планини... :)
- Фрушкогорските манастири в планината Фрушка гора - Сърбия
- Златоград, водопадите Ливадитис, водопад Св. Варвара - Гърция
- Религиозен туризъм в Черна гора
- Румъния - Синая, Брашов, Пелеш и духовното богатство на Молдова
- Македония - манастири и каньони
- Македония - Около Струмица, Кавадарци, Прилеп, Курбиново, Сливница, Охрид, Тетово
- Религиозен туризъм в планината Пангео и полуостров АТОН
- Пещера Постойна Яма и езерото Блед - Словения
- Плитвичките езера и град Загреб - Хърватия
- Piljski waterfall, Cungulski waterfall, Kurtulski waterfall, Vurnje waterfall - Сърбия
- Будва и Котор - перлите на Адриатическо море - Черна гора
- Каньон Викос - Гърция
Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Ако публикацията и снимките са ви харесали, отбийте се в следните линкове. В тях са описани част от приключенията ни по граничните планини, първенци на държави или първенци на планини... :)
- Планината Проклетия - връх Мая Езерце-2694 м.н.в. - (Черна гора/Албания)
- Планината Проклетия в Косово и първенеца му връх Джеравица-2656 м.н.в.
- Черна гора. Планината Дурмитор - връх Боботов кук-2523м.н.в.
- Франция, Шамони - Монблан по класическия маршрут
- Швейцария - връх Брайтхорн-4164 м.н.в.
- Швейцария - връх Матерхорн-4478 м.н.в.
- Планината Олимп в Гърция - връх Скала-2865 м.н.в., връх Сколио-2911 м.н.в., връх Митикас-2917 м.н.в.
- Карпатите в Румъния, връх Негою-2535 м.н.в. и връх Молдовяну-2544 м.н.в.
- Карпатите в Румъния, Ретезат (Retezat - 2482) - Пеляга (Peleage - 2509) - Бакура (Bacura - 2433)
- Македония - Кораб планина и първенецът и връх Голем кораб-2764 м.н.в (Maja e Korabit)
- Шар планина в Македония - Титов връх-2747 м.н.в. (Голем Турчин)
- Сърбия, Сува планина - връх Трем-1810 м.н.в.
- Остров Тасос
- Боздаг планина, Гърция
- Озрен планина и Девица планина, Сърбия
- Босна и Херциговина - Маглич планина и връх Маглич-2386 м.н.в., Вишеград, Сараево, Мостар
- (Черна гора/Албания) - Проклетия планина: Зла Колата, Добра Колата, Албанска Колата
- Македония - Якубица планина (Мокра планина) - връх Солунска глава-2540 м.н.в.
- Словения - Юлийска Алпи, връх Триглав-2864 м.н.в.
- Австрия и първенецът и връх Гросглокнер-3798 м.н.в. по нормалния маршрут (Grossglockner 3798 normal route)
- Комова планина/Комови - връх Кучки Ком-2487 м.н.в. - връх Васоевички Ком-2460 м.н.в. - Черна гора
- Проклетия (Prokletije) - Мая е Росит (Maj e Rosit) - 2525 м.н.в.
- Проклетия (Prokletije) - масив Каранфили - Черна гора/Албания
- Тимфи (Τύμφη) - връх Гамила-2497 м.н.в. (Γκαμήλα) - Гърция
- Пинд (Пиндос/Πίνδος) - връх Смолика-2637 м.н.в. (Σμόλικα) - Гърция
- Дзумерка (Τζουμέρκα) - връх Какардица-2429 м.н.в. (Kakarditsa / Κακαρδίτσα) - Гърция
- Врондос планина (Шарлия) - връх Пророк Илия-1849 м. (Али Баба) - Гърция
- СВЕТА ГОРА - изкачване на връх АТОН-2033 м.н.в.
- Изкачване на връх Пелистер (2601 м.н.в.) - планински първенец на Баба планина, Македония
- Планината Проклетия в Косово и първенеца му връх Джеравица-2656 м.н.в.
- Черна гора. Планината Дурмитор - връх Боботов кук-2523м.н.в.
- Франция, Шамони - Монблан по класическия маршрут
- Швейцария - връх Брайтхорн-4164 м.н.в.
- Швейцария - връх Матерхорн-4478 м.н.в.
- Планината Олимп в Гърция - връх Скала-2865 м.н.в., връх Сколио-2911 м.н.в., връх Митикас-2917 м.н.в.
- Карпатите в Румъния, връх Негою-2535 м.н.в. и връх Молдовяну-2544 м.н.в.
- Карпатите в Румъния, Ретезат (Retezat - 2482) - Пеляга (Peleage - 2509) - Бакура (Bacura - 2433)
- Македония - Кораб планина и първенецът и връх Голем кораб-2764 м.н.в (Maja e Korabit)
- Шар планина в Македония - Титов връх-2747 м.н.в. (Голем Турчин)
- Сърбия, Сува планина - връх Трем-1810 м.н.в.
- Остров Тасос
- Боздаг планина, Гърция
- Озрен планина и Девица планина, Сърбия
- Босна и Херциговина - Маглич планина и връх Маглич-2386 м.н.в., Вишеград, Сараево, Мостар
- (Черна гора/Албания) - Проклетия планина: Зла Колата, Добра Колата, Албанска Колата
- Македония - Якубица планина (Мокра планина) - връх Солунска глава-2540 м.н.в.
- Словения - Юлийска Алпи, връх Триглав-2864 м.н.в.
- Австрия и първенецът и връх Гросглокнер-3798 м.н.в. по нормалния маршрут (Grossglockner 3798 normal route)
- Комова планина/Комови - връх Кучки Ком-2487 м.н.в. - връх Васоевички Ком-2460 м.н.в. - Черна гора
- Проклетия (Prokletije) - Мая е Росит (Maj e Rosit) - 2525 м.н.в.
- Проклетия (Prokletije) - масив Каранфили - Черна гора/Албания
- Тимфи (Τύμφη) - връх Гамила-2497 м.н.в. (Γκαμήλα) - Гърция
- Пинд (Пиндос/Πίνδος) - връх Смолика-2637 м.н.в. (Σμόλικα) - Гърция
- Дзумерка (Τζουμέρκα) - връх Какардица-2429 м.н.в. (Kakarditsa / Κακαρδίτσα) - Гърция
- Врондос планина (Шарлия) - връх Пророк Илия-1849 м. (Али Баба) - Гърция
- СВЕТА ГОРА - изкачване на връх АТОН-2033 м.н.в.
- Изкачване на връх Пелистер (2601 м.н.в.) - планински първенец на Баба планина, Македония
Линкове с приключения зад граница...
- Метеора - Гърция- Фрушкогорските манастири в планината Фрушка гора - Сърбия
- Златоград, водопадите Ливадитис, водопад Св. Варвара - Гърция
- Религиозен туризъм в Черна гора
- Румъния - Синая, Брашов, Пелеш и духовното богатство на Молдова
- Македония - манастири и каньони
- Македония - Около Струмица, Кавадарци, Прилеп, Курбиново, Сливница, Охрид, Тетово
- Религиозен туризъм в планината Пангео и полуостров АТОН
- Пещера Постойна Яма и езерото Блед - Словения
- Плитвичките езера и град Загреб - Хърватия
- Piljski waterfall, Cungulski waterfall, Kurtulski waterfall, Vurnje waterfall - Сърбия
- Будва и Котор - перлите на Адриатическо море - Черна гора
- Каньон Викос - Гърция
- Катерини (Κατερίνη) - Паралия (Παραλία) - Керкини ( Λίμνη Κερκίνη) - Гърция
До скоро! :)