Зимни картини по маршрута от хижа Яворов до карстов ръб Кончето.
С колегата по сабя и приятел Делчо, решихме да се разходим над хижа Яворов и да отчетем зимната класика по маршрута от Разложки Суходол до карстов ръб Кончето, с преспиване на уютния заслон, кацнал на билото, разкриващ великолепни гледки във всички посоки.
Изглед над хижа Яворов в ранното утро. Вървим по долината покрай величествените Стъпала.
След няколко часа набиране на височина излязохме в подножието на връх Разложки Суходол - 2728м.н.в.
Прогнозите за времето бяха противоречиви и видимо нещата не вървяха на добре.
С багажа се бяхме престарали, отново.
Пуснахме малко канап на Суходолски превал, колкото да се снимаме и то по лесните участъци. Преди Каменитица и Баюви дупки всеки пое сам своята доза адреналин от екстремните ръбове.
Билото към върховете Каменитица и Баюви дупки, които още не се виждат от тук. Духаше вятър, колкото да охладим антифриза и да не прегряваме.
Кулоари има в изобилие.
И козирките, към които вървим. Имахме приятна изненада с тези пирински сестрици - дивите козици. :)
Делчо.
Динамиката на времето се изливаше в цветове, облаци, вятър на пулсации и снеговалеж.
На фон големците в Пирин.
По ръба на връх Каменитица - 2726м.н.в. Снегът беше калпав в първия ден, затъвахме и не беше ясно дали ще успеем с претъпканите раници навреме да изпълним целия траверс за деня.
По ръба.
Към котите на Баюви дупки.
И карстовото било на Пирин.
Оставихме си багажа на заслон Кончето и поехме към карстовия ръб. С Делчо се разделихме. Аз не бях минавал зимно по Кончето, а той искаше да си вземе дозата по Котешкия чал, по който замисляхме утре да слезем на Парева поляна през Дуниното куче. В последствие се оказа, че снегът е калпав, а утре щеше да духа и силен вятър, с който преминаването от там не е здравословно начинание. :)
Кончето. След 10 часа тежък траверс времето се разлюти точно където не трябва.
Все пак динамиката отвори картинки. Въжето беше заринато на много места, никой не беше минавал след последния сняг и се наложи да ходя по ръба над, под него.
Връх Църномогилски чал - Църна могила. Интересен траверс през зимата е там.
Около заслона привечер. Бях заредил претъпканата раница с чай, супи, примус, без който престоят тук не би бил приятен... Направихме сгряващи напитки, пихме грузински ром, купен от Делчо в Грузия, при качването им на Казбек.
Въпреки умората и студа, отделих десетина минути на красивите цветове, подарък от залеза. След това вятърът се усили и падна мъгла. Цяла нощ ламаринените врати на къщата ни се блъскаха силно и в такива моменти на човек не му трябва нищо друго, освен приятния допир на топлия спален чувал и аромата на грузински ром с гореща супа.
Карстовото било.
Сутринта в мъгла и вятър поехме обратно по котите на Баюви дупки към хижа Яворов. Снегът беше добре фирнован, за разлика от вчера и следите, които бяхме направили, ни помогнаха много бързо да преминем по екстремния ръб. Баюви дупки са коварна отсечка по трасето - с навявания и дъговидни извивки, по които снегът е измамно навят, а под него няма нищо освен бездънната яма към циркуса...
Скоро излезе и силен вятър, който показа красотите на Пирин.
Облаци...
Слизаме от Разложки Суходол.
Пихме бира на хижа Яворов в ранния следобед и в дъжд слязохме при колата. Времето се развали сериозно. Получи се добро ходене, Пирин ни допусна, отвори ни картинки, и в приятна компания дните излетяха като миг.
Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Пирин планина - пешеходни и алпийски преходи
Всички прекрасни пирински пътешествия и линкове към всяко едно пътуване. Аналогично на тази публикация (Стара планина - еднодневни и многодневни маршрути от север и юг) и тази публикация (Рила планина - пешеходни и алпийски преходи), така и тук, към всяко заглавие което е линк към дадената публикация, съм показал по една снимка от съответното пътуване (с подробности към подхода в заглавието). И Пирин планина заслужи вниманието ми/ни през годините, и макар да ни е отдалечена, успяхме да организираме достатъчно пътешествия, за да разберем, че има много още какво да се види там... Разгледахме панорамни върхове, надникнахме в красивите езврни циркуси, посетихме част от хижите и заслоните на планината, както и някои по-технични, алпийски подходи...
- По Пирин... (2012)
(2013)
- Джамджиев ръб - връх Вихрен - връх Кутело 1 и 2 - връх Църномогилски Чал - къмпинг Бъндерица (2014)
- Вихрен по Джамджиев ръб - зимно (2018)
- Стъпалата (Кюнецо) - Каменитица - Баюви дупки - заслон Кончето - Котешки чал - зимен траверс (2018)
- Зимен траверс на връх Джангала (2018)
- Рид Средоноса - Пирин (2019)
- Теснолинейката Септември - Добринище (2021)
- Летен релакс в Добринище (2023)