вторник, 10 септември 2019 г.

Тимфи (Τύμφη) - Гамила-2497 м. (Γκαμήλα)

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк

Изкачване на планината Тимфи (Τύμφη) и първенецът и връх Гамила-2497 м. (Γκαμήλα).

   Предстоящите почивни дни запълнихме пълноценно с познати и непознати пътища, пътеки и планини. Захванах се сериозно, макар и в последния момент с организацията, подходите, хартиени карти, гпс тракове и каквото намеря тук-там, за успешни и бързи изкачвания на планински първенци. Тимфи и Смоликас заеха почетно място сред тях! :). Пазаруване, пълним раниците и вкъщи отново е пълен хаос - пълен хаос на квадрат... :) Остават 12 часа път през нощта до изходната точка и 3 часа с влака до София, където ни чакат Вихър и Цвета. След 650 км с автомобила пристигаме в село Микро Папинго (Μικρό Πάπιγκο) - изходен пункт за изкачването на върха, още по тъмно сутринта и поемаме веднага по пътеката към първенеца на Тимфи - връх Гамила. Така решихме, въпреки че далеч не препоръчвам пътуване през нощта и моментални "атаки"! :) А пропорцията е 2 на 2. Два дни за плаж, за да не мрънкат жените и два за двете планирани планини. :) 
   Да си дойдем на думата! Очакват ни 24 пешеходни километра с 2050 метра положителна денивелация по прашните пътеки на планината. Заредени с настроение и планинско надъхване, поемаме към поредното предизвикателство! И успяваме бързо да се "преборим" с Тимфи! Времето и планината бяха благосклонни - умерен вятър, прохлада и малко топлина, лек дъжд и шеметни панорами от скалните отвеси! :) Насреща от долината наблюдаваме Викос, записан като най-дълбокия каньон в света в книгата за рекорди на Гинес!
Изглед към езерото Драколини от връх Гамила.
   Малко информация за планината. Тимфи (на гръцки: Τύμφη) е планина в северната част на областна единица Янина, част от веригата Пинд. В района на Тимфи се намира областта Загори. Върховете на Тимфи се издигат над 2400 м надморска височина. Планината е шеста по височина в Гърция и е с дължина 20 – 25 км от изток на запад, и ширина 15 км от север на юг. Тимфи дава речния приток Викос на Вьоса на север, която извира от североизточните склонове на планината.
   Най-високия връх на планината Гамила се издига на 2497 м, а другите първенци попълват водещата тройка с 2480 м и 2466 м височина. В масива на Тимфи се намира Викоското дефиле, което е най-широкото дефиле в света със своите 12 км дължина, 1100 метра широчина и 900 метра дълбочина. През 2005 година тези физикогеографски данни са вписани в книгата на рекордите Гинес. Дефилето на реката Викос, заедно със съседното, образуват националния парк на Гърция Викос-Аоос в северната част на Тимфи.
Село Микро Папинго.
   Колата се оставя до голямата църква в края на село Микро Папинго. Паркингът е малък и беше пълно с коли, затова оставихме нашата малко по-надолу. От църквата тръгваме по стръмната калдъръмена уличка, по която след 50 метра се излиза на малко площадче с табели, маркировка и т.н. за подходите нагоре в планината. Излизаме по стръмните паважи нагоре, които прерастват в черен път и скоро в хубава, но стръмна пътека. Маркировка има навсякъде по нея до излизането на хижа Астрака (средата на маршрута) и след това към връх Гамила са малки колове и маркировка по камъните. По маршрута след селото има 5 беседки, направени по европроекти, като на две от тях текат силни изворни води, хванати в чешми. След това вода има на хижата - 1000 метра денивелация от началото на прехода. Останалите 1000 метра до върха са безводни!
   Селото е изключително туристическо ориентирано, с малки и по-големи къщи, малко ресторантче, и по-голямо такова. Уредено, подредено, чисто. Много автомобили на туристи, които са отседнали и се наслаждават на гледките, които се разкриват към отвесните стени на масивите над селото.
   До Микро Папинго без проблем се ориентираме по ОФРМ картата на Европа (стръмен и тесен път с много завои, но в добро състояние в последната му част), а за върха и подхода от селото - по гпс следи, изтеглени и проучени предварително. Спокойно може и без тях. Пътеката е добре маркирана, като тук-там марките след хижата са избледнели, но няма проблем! Има едно място малко преди хижата. Там се отделя маркировка и за друг атрактивен връх - Астрака, който не изкачихме. Виждайки маркировката за него, екзалтирано му се наточихме (за навръщане), но предвид 2000+ метровото качване, немалкия пешеходен километраж и предходния нощен път с автомобила от България, не го изкачихме, а продължихме с колата към изходния пункт за следващата планина - Смоликас. 47-е километра привечер до подхода, изминати за 3 часа по тесните планински и изключително атрактивни пътища на тези планини, ни оставиха без дъх и след всички емоции, умората отиваше към критичните нива... :)
По пътеката.
Красив и подреден параклис, малко над селото. Имаше чешма, вековни чинари, както и малка поляна. Обмисляхме сериозно, като потенциално място за бивак.

Утрото и планински първенци наоколо.

Доста народ, който щъка по пътеките.

Вихър е машина. Не напразно на тениската му пише GOLQM TURIST! :)

Пресъхналото езеро по пътеката за Гамила.

Невероятни цветове и склонове.

Скални откоси.



Малък и импровизиран заслон по пътеката.



Изглед от връх Гамила.


На връх Гамила - 2497 м.н.в.



Езерото Драколини в планината Тимфи.







В ранния следобед от село Микро Папинго. Времето се разваля.




На път към Смоликас, който ще изкачим в следващия ден. Насреща е Тимфи! :)
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
    Ако публикацията и снимките са ви харесали, отбийте се в следните линкове. В тях са описани част от приключенията ни по граничните планини, първенци на държави или първенци на планини... :)
Планината Проклетия - връх Мая Езерце-2694 м.н.в. - (Черна гора/Албания)

Планината Проклетия в Косово и първенеца му връх Джеравица-2656 м.н.в.

Черна гора. Планината Дурмитор - връх Боботов кук-2523м.н.в.

Франция, Шамони - Монблан по класическия маршрут

Швейцария - връх Брайтхорн-4164 м.н.в.

Швейцария - връх Матерхорн-4478 м.н.в.

Планината Олимп в Гърция - връх Скала-2865 м.н.в., връх Сколио-2911 м.н.в., връх Митикас-2917 м.н.в.

Карпатите в Румъния, връх Негою-2535 м.н.в. и връх Молдовяну-2544 м.н.в.

Карпатите в Румъния, Ретезат (Retezat - 2482) - Пеляга (Peleage - 2509) - Бакура (Bacura - 2433)

Македония - Кораб планина и първенецът и връх Голем кораб-2764 м.н.в (Maja e Korabit)

Шар планина в Македония - Титов връх-2747 м.н.в. (Голем Турчин)

Сърбия, Сува планина - връх Трем-1810 м.н.в.

Остров Тасос

Боздаг планина, Гърция

Озрен планина и Девица планина, Сърбия

Босна и Херциговина - Маглич планина и връх Маглич-2386 м.н.в., Вишеград, Сараево, Мостар

(Черна гора/Албания) - Проклетия планина: Зла Колата, Добра Колата, Албанска Колата

Македония - Якубица планина (Мокра планина) - връх Солунска глава-2540 м.н.в.

Словения - Юлийска Алпи, връх Триглав-2864 м.н.в.

Австрия и първенецът и връх Гросглокнер-3798 м.н.в. по нормалния маршрут (Grossglockner 3798 normal route)

Комова планина/Комови - връх Кучки Ком-2487 м.н.в. - връх Васоевички Ком-2460 м.н.в. - Черна гора

Проклетия (Prokletije) - Мая е Росит (Maj e Rosit) - 2525 м.н.в.

Проклетия (Prokletije) - масив Каранфили - Черна гора/Албания

Тимфи (Τύμφη) - връх Гамила-2497 м.н.в. (Γκαμήλα) - Гърция

Пинд (Пиндос/Πίνδος) - връх Смолика-2637 м.н.в. (Σμόλικα) - Гърция

Дзумерка (Τζουμέρκα) - връх Какардица-2429 м.н.в. (Kakarditsa / Κακαρδίτσα) - Гърция

Врондос планина (Шарлия) - връх Пророк Илия-1849 м. (Али Баба) - Гърция

СВЕТА ГОРА - изкачване на връх АТОН-2033 м.н.в.

Изкачване на връх Пелистер (2601 м.н.в.) - планински първенец на Баба планина, Македония

 Линкове с приключения зад граница...
Метеора - Гърция

Фрушкогорските манастири в планината Фрушка гора - Сърбия

Златоград, водопадите Ливадитис, водопад Св. Варвара - Гърция

Религиозен туризъм в Черна гора

Румъния - Синая, Брашов, Пелеш и духовното богатство на Молдова

Македония - манастири и каньони

Македония - Около Струмица, Кавадарци, Прилеп, Курбиново, Сливница, Охрид, Тетово

Религиозен туризъм в планината Пангео и полуостров АТОН

Пещера Постойна Яма и езерото Блед - Словения

Плитвичките езера и град Загреб - Хърватия

Piljski waterfall, Cungulski waterfall, Kurtulski waterfall, Vurnje waterfall - Сърбия

Будва и Котор - перлите на Адриатическо море - Черна гора

Каньон Викос - Гърция

Катерини (Κατερίνη) - Паралия (Παραλία) - Керкини ( Λίμνη Κερκίνη) - Гърция

Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар