понеделник, 28 октомври 2019 г.

Село Селце - рид Баликовото - седловина Кланите кадъни - седловина Хайдушки преслап - село Борущица/махала Държавен

   В поредния чудесен за разходки есенен ден, се отправих по непознати за мен пътища и пътеки. Времето се задържа учудващо топло и слънчево през целия октомври, грехота е тези дни да не се оползотворят! В отминалите дни посетих Шипченска планина, Централен Балкан и хижа Козя стена, Централен Балкан и величественото Курудере направих чудесен полуден в Средна гора, две еднодневни разходки в западни Родопи и кратък, есенен автопоход в северна България. Разходките породиха повече емоции и умора, отколкото кадри със скучно-сините небеса, но походих доволно в есенните им гори... :)
   Този ден реших да се разходя над село Селце, кацнало високо над град Мъглиж и да проходя доста километри до закътаното село Борущица и махала Държавен. Черните пътища в тези части на Стара планина са прошарени със смесени вековни гори и пресичат невероятни дерета, които се издигат и раждат нови и нови върхове на хоризонта, докъдето погледът стига...
   Подхождам с автомобила от град Мъглиж, изкачвайки се по тесните завои на пътя, който пресича шеметно ждрело и разкрива страхотни панорами на юг. И скоро пристигам в село Селце. Това село отдавна е ориентирано към селския туризъм. Има много къщи за гости и хората са гостоприемни. Оставих автомобила в края на селото и пеша поех по долината на Селченска река. Тръгнах малко преди обяд и тъкмо бяха сменили времето, което не беше в моя полза. Предстоеше ми да измина близо 25 километра, с около 1000 метра положителна денивелация, което е добре да се случи в светлата част на деня. Все пак, макар и с извадена душа, успях да финиширам по светло и да запечатам красотите на есента! :)
"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" е-вариант, ново издание - линк
   Село Селце.

   Китни къщи в село Селце.

   По живописния път край Селченска река.

   Обзорните ридове, разкриват приятни есенни гледки.

   Към ветроенергийния парк на Бузлуджа.


   Към околните върхове, хълмове и дерета.

   Махала Държавен в късния следобед.




   Пустите черни пътища на Балкана. Предстои ми обратният път до село Селце. Изминал съм едва половината разстояние за деня, а умората вече е взела превес в жегата на късия октомврийски ден...

   Есенните гори пламтят в красиви и топли цветове.



 
   Слънцето отдавна е зад хребета и става студено. Скоро ще се стъмни...
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар