събота, 26 октомври 2019 г.

Град Шипка - заслон Елвира - паметник Шипка - хижа Теменуга - град Шипка

   В търсене на отминаващата вече във високия пояс есен, се запътих по непознати за мен пътеки над малкото градче Шипка. Минавал съм десетки пъти с автомобили през прохода Шипка, но тези две пътеки, пресичащи стръмо серпентините и минаващи през горите, си заслужаваха усилието и отделеното време. Проучвайки ги се настроих за "планински полуден", предвид километрите и денивелацията от едва 600 метра. Докато автомобилите се чуват на броени метри в прохода Шипка, пътеката спокойно и плавно набира височина и навлиза по изпъстрения килим на есента. Въпреки маркировката, тези пътеки не се радват на туристически поток и на места са доста занемарени и обрасли с нападали дървета и къпинаци... Оставям атомобила в центъра на град Шипка и покрай Шипченски манастир "Рождество Христово", поемам по зелено-бялата маркировка, която започва плътно зад сергията със сладка до него. Човек, който не знае за тази пътека, дори не би помислил за миг да походи нагоре в планината, а там есента се е развихрила с пълни сили... Слизането направих по жълто-бялата маркировка, която е избледняла, но също си струва да се проходи. Тя минава през вековната букова гора край хижа Теменуга, като на места е изсечена, но все още може да зарадва тези, които търсят свежест, цветове и прохлада в топлия октомврийски ден. :)
"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
   Град Шипка рано сутринта.

   Цветовете на утрото.

   Шипченски манастир "Рождество Христово".

   Есенни брези. Ако човек се вгледа, се забелязват и мантинелите на прохода Шипка, а пътеката минава точно зад тях. Подминавам и малка барака, именувана като "заслон Елвира" и продължавам напред...

   Слънцето пробива през дърветата и "подпомага" цветовете, за да светнат. :)

   След час излизам на билото с изглед към връх Исполин, за който съм писал ТУК в отминалата есен. Тогава проходих два от дивите и обзорни ридове в тази част на масива, с изкачване от юг. Пътеките са стръмни, не жалят коленете и се преодолява, около 1000 метра положителна денивелация от село Ясеново до връх Исполин. Със слизане до хижа Узана и изкачвания и слизания до съседния рид, по който става слизането в изходна позиция, се преодоляват общо 1300 положителни метра, в около 24 км ходене... От север, може да се паркира на хижа Узана и връх Исполин да се изкачи за час. Гледката към връх Исполин е зареждаща и в комбинация със северен вятър, приканва да побързам! :)

   Малкият руски паметник преди паметника Шипка.

   И големият руски паметник.

   Подминавам съботното стъплотворение на връх Шипка и поемам по съседния рид, за да сляза кръгово в град Шипка.
   Хижа Теменуга. Голяма постройка на много хубаво място, заобиколена от вековна букова гора, но за съжаление - не работи и е занемарена!

   Както си вървях нещо интересно привлече вниманието ми! Слънцето пробиваше през десния склон на гората и се получи интересен ефект, който съм срещал в други кадри. Контрастът се изразяваше в озарена лява част и синя, оставаща все още в сянка дясна част. Невероятна комбинация, която си плаче за широката оптика и се заиграх доста време в търсене на позиция, та си пощраках доволно. Получи се това! :) Час по-късно през букови и борови гори съм в изходна позиция. Ранен следобед е. Октомврийското слънце почти приканва за плаж! :)
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар