вторник, 4 май 2021 г.

Крепост Калето - село Манолово

   Късноантична и средновековна крепост Калето се намира на 2.35 км северозападно по права линия от Манолово, между местностите Чалмата, Лукова поляна, Папрат поляна и пресъхващата през лятото река Каледере. Крепостта е построена върху една височина от южните склонове на Стара планина, издигаща се на 717м над морското ниво. Елипсовидната тераса, на която е изградена, е леко наклонена на югоизток. От запад и изток пороите са изрязали дълбоки долове. С лека седловина от север терасата се свързва с общия масив на планината. Откъм тази посока местността е най-достъпна. Южно, непосредствено от зидовете, стръмния скат се спуска към полето с почти отвесен наклон. Крепостната стена следва извивките на местността. Тя е дебела 3м и запазена на височина до 4.5м. Успоредно на северозападната крепостна стена има втора стена, която в източната си част се свързва с първата посредством кула. В крепостта се срещат останки от сгради. Зидовете са от ломен камък, споен с бял хоросан, като за лицата са използвани дялани камъни. На много места се забелязват гнездата на гредите от сантрачната система. Крепостта е съществувала през V-VI век, както и през XII-XIV в. Площта на крепостта е 22 дка. В околностите и има останки от голямо селище. Крепостта е разположена стратегически покрай важени пътища в посоки изток-запад и север-юг, като има и отлична видимост към равнината до Средна гора. Има очна връзка с Тъжанските и Скобелевските крепости, а също така и със средногорските - Голям висок, Бузовград, Голяма кукла и др.
   През средновековието крепостите, много приличат на замъци, всъщност защитават населението на много планински селища, които предпочитат в някои случаи да живеят нагъсто в малки пространства, но добре защитени зад крепостни стени. А тези крепостни стени, за разлика от предишната епоха, са направени майсторски, от зидария, споена обилно с късноримски бял хоросан, а в най-слабите места за защитата са изградени кули и фортификационни препятствия за противника.
   Открити са тракийски остатъци, в местноста (орехите) с.Манолово при плитко оране в подножието на крепостта излиза много керамика и кирпич намират се доказателства за съществуването на развит град през няколко епохи. Крепоста в с.Манолово притежава солидна стена и вътрешно на гъсто застроенa със сгради.
Източници на текста:
https://www.academia.edu/11779991/
Средновековни Крепости и укрепителни съоръжения в Крънската средновековна област.Атанас Попов











Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Цена: 45 лв. 
   Е-вариант: 15 лв.
   За поръчки на вайбър и телефон 0877477127


Няма коментари:

Публикуване на коментар