Смядово - Лесичка кале - Пчелина кале - крепост Новак - водопад Крумова вана
800 км с автомобила от София и обратно. От тъмно до тъмно и с много желание, може да се разгледат трите крепости от публикацията. По сумрак се отбихме и по черните, кални пътища до крепостта Новак, където в силен вятър и лек дъжд, имаше ефектен завършек на динамичния ден... Стартирахме заредени с водопад Крумова вана и финиширахме по тъмно в калта на крепостта Новак. Много емоции, дивотия в тези отдалечени източни кътчета на Стара планина.
Водопад Крумова вана. Край пътя в Ришкия проход е и заслужава кратка пауза. А и вода имаше...
Късноантична крепост, наречена “Лесичка кале” се намира на 8.7 km югозападно по права линия от центъра на град Смядово. Изградена е на рид с високи и стръмни склонове от север, изток и юг. От запад чрез тясна седловина рида се свързва с останалата част от масива. От север рида е ограничен от Змийска река, а от изток и юг- от десен нейн приток. Твърдината има формата на триъгълник, обърнат с острия ъгъл на запад и широката страна на изток. Общата площ е около 25 дка. Дълга е около 178 m и широка около 101 m. Главната порта се е намирала на западната стена, близо до северния ъгъл, където стената прави чупка. Една напречна стена разделя укреплението на две части - източна и западна. Крепостния зид широк 2 m на южната страна е запазен на височина до 4 m. Той върви по ръба на височината. Личат два строителни периода. Долните части са градени от ломен камък, споен с хоросан смесен със счукана керемида, а при горните спойката е кал. Цялата площ е гъсто залесена. Датира се от IV-VI век. На запад от крепостта, напречно през седловината се виждат останки от зид.
Късноантична и средновековна крепост Пчелина кале/Пацимиск се намира на 3.68 km южно по права линия от центъра на град Смядово. Изградена е на хълм с високи и стръмни склонове от всички страни, с изключение на североизток, където чрез тясна седловина възвишението се свързва с останалата част от масива. То е издължено в посока югозапад-североизток. Твърдината е издигната в най-високата, югозападна част на хълма. Има капковидна форма, насочена с острата част на североизток, откъдето е и най-достъпна. Приблизителните размери на обекта са около 200 m дължина и около 75 m широчина. Крепостната стена, широка 1.30 m е била изградена от ломен камък и хоросан. В първоначалния строеж хоросанът е бил червен, а във вторичния бял. Зидът върви по ръба на височината. От север крепостната стена е двойна. На източната стена личат останките от кула и вход. По дължина на укреплението минава стена, която го дели на две части. Крепостта е съществувала през IV-VI век и XII-XIV век. Служила е за охрана на главния, римски път през „Смядовския проход“, който идва от „Теголициум“ при село Ветрен на река Дунав и отива към „Ришкия проход“. Пътят минава западно под укреплението. Според К. Шкорпил тук трябва да се търси средновековната крепост „Пацимиск“ описана от византийския писател Мануил Фил.
Времето лети и е късно, над нас са надвиснали дъждовни облаци и излиза силен вятър. Не се отказваме обаче да опитаме с крепост Новак и поемаме по пътя обратно... Поемаме много голям риск да закъсаме по лошия черен път с ниския и стар Пасат 3, за да спестим няколко километра, като излизаме на асфалта по тъмно, за да тръгнем обратно и да се приберем. Динамичен, ветровит, вълнуващ ден е днес и финишираме с изпокъсани от драките дрехи по рида на крепост Новак. Залутвам се в подхода и подминаваме руините на Твърдината. Аз слизам през стръмен релеф и губя доста денивелация, която наваксвам по хлъзгавите вече скали, но Вальо и Жоро намират градежа. Завалява и тръпнем - дали ще успеем да излезем по разкаляния вече черен път...
"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - ЛИНК
Няма коментари:
Публикуване на коментар