петък, 19 юни 2020 г.

Дъбово - село Яворовец - село Радунци - село Борущица - ж.п. гара Кръстец - велопреход

   "Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
   Велоразходка по маршрута от заглавието. Много свежест и прохлада в зелените гори на Балкана, приятно каране с плавна денивелация от ж.п. гара Дъбово до ж.п. гара Кръстец, с преминаване през живописните планински села Яворовец, Радунци, Борущица и пресичайки планината от юг на север до билото при гара Кръстец... Пътищата в тази част на планината са тесни, но спокойни, а движение по тях почти липсва. Само местни хора и камиони, изнасящи дървесината от поголовно изсичаните ни гори! С около 700 метра положителна денивелация, за по-малко от 6 часа преминах по живописното планинско трасе. Гпс-а отчете 56 километра. 28 км на изкачване със свежи сили сутринта и 28 км само надолу по вече хлъзгавите от дъжда завои в часовете, около обяд... Като бонус посетих и един дългоотлаган във времето римски мост, който будеше интерес... Намира се до самия път и ако човек не знае, го подминава. Направих и малко снимки с телефона от полуеднодневната разходка, която ме зареди с енергия и емоции! Планината в този край на Балкана предлага много идеи за некомерсиални маршрути и е давала поводи за посещения преди - ЛИНК.

   Планината от юг. Поемам от ж.п. гара Дъбово с едно наум. Поредицата от дъждовни и гръмотевични отминали дни, не даваше повод за спокойствие.

   По пътя.

   Старият велосипед отново се предаде. Спуках гума навръщане. Трета от четири дни насам. Оказа се проблем в каплата и бандажната лента. Около гара Кръстец се разби задното движение с плашещи пукания, а венец касетата направо се разпадна, но успях все пак да се върна на собствен ход... Все пак в торбата има място и за инструменти... :)

   Римският мост...

   Вдясно от него е железопътната линия, вляво е асфалтовия път.


 

   Скакалци превземат велосипедната помпа и околията. :) И за миг не съжаявам, че се сдобих наскоро с качествена помпа. Шест километра преди ж. п. гара Дъбово я използвах няколко пъти, за да не сменям вътрешната задна гума. :)

   Пасторалното село Яворовец ме очаква притихнало. Продължавам в свежестта на зеленото море! :)

   Улиците са пусти, но...

   пейзажите са приказни!

   По пътя.

   Село Радунци и изоставената белодробна болница.

   Горите на Балкана.

   Горски изкушения и над час в полуклекнало положение и хапване на горски ягоди.

   Село Борущица. Тук заваля, но не напоително. Успокояващо, нали, предвид заформящата се ситуация. Предстоеше кална отсечка, около 5 километра стар черен път, извеждащ до гара Кръстец, превърнал се в река от напоителните дъждове, а и проблемите със задното движение, за което споменах и което до долу вече беше на "полумесеци", но все пак ме върна в изходна позиция... :)




   Гара Кръстец.
   Тук можеше да изчакам предстоящия дъжд и евентуално да се върна до колата, паркирана зад ж.п. гара Дъбово с влак, натоварвайки "полубезжизненото" колело :), но прецених, че малкото ресурс в задното движение и привършващата венец касета, няма да ме предадат и се изкефих максимално по завоите надолу, все пак това е част от идеята на цялото това бъхтене! :) Нали? :)   
   Предстояха ми 28 километра до село Дъбово, от които едва 3-4 километра педалиране, а останалите изцяло по инерция, сред красиви, мъгливи гори и шеметни гледки, разкриващи се след всеки следващ завой... :) Студено, влажно, зареждащо и скоростно бе спускането! Най-бързите и прави отсечки отчетоха на екрана на навигацията скорости от 52 км/час, които с хубавите Континентали и висок клас калодки, монтирани на хубави капли, са гарантирано удоволствие и най-вече сигурност и безопасност! :) Валеше ситно, но гръмотевиците подсказваха така или иначе за предстоящият дъжд, който бе прогнозиран за следобедните часове. Беше едва обяд. Така или иначе оставаха близо два часа надолу. Пътят има и много дупки, на места се кара по-бавно! Реших да не бързам и да преям с горски ягоди. Скоро ще се появят малини, къпини, боровинки, манатарки, сърнели и какво ли още не... Поводи за следващи вело и пешеходни приключения в прегръдките на планините! :)
 
  По пътища, пътеки...

   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.

Няма коментари:

Публикуване на коментар