Край хижа Буковец.
Килим от левурда. За жалост буковите гори и тук не са пожалени. Изсичанията са брутални и горите в плачевно състояние!
Заигравам няколко панорами със смартфона и поемам в красивата пролетна гора. Катя се разхожда в района на хижата и ме чака.
Край шкембеджийницата. Тисовата пътека е един малък рай, в който имах късмет да подишам и да се разходя. Животински рай, пролетна свежест, много красота и емоции...
С колело и при идеално стечение на обстоятелствата, километрите минават бързо. Карал съм близо 10 км за малко над час.
В прохода Твърдица-Елена.
По пътя... Това е резерват "Хайдушки чукар", създаден с цел да съхрани вековни букови гори. Да се надяваме да не бъде поголовно изсечен и птиците продължат да ни радват с песните си!
В прохода Твърдица-Елена.
Поглед към спускането и пътищата, по които карах в красивите гори на източна Стара планина.
Хижа Буковец.
Час по-късно и с малко разхлада ни посрещна Христовския водопад, който е за по-мързеливите. Намира се близо до пътя...
Интензивните занимания в последните месеци и години доведоха до това да заприличам на онези, инжектираните пилета в магазините... :)
Пресичаме дял след дял, села след села. Пасторална е източна Стара планина. Лек ъпгрейд в плана и привечер, по залез, пристигаме в подножието на върховете Българка и Кутелка, които ще изкачим и спим в подножието им на палатка. Сливенска планина разкрива невероятни панорами. Посрещнахме изгрев и залез от върховете Българка (1181 м.н.в.) и Кутелка (1080 м.н.в.), и направихме палатка в подножието на Кутелка.
На връх Българка - първенец на Сливенска планина.
Панорамната площадка до върха.
И Кутелка насреща - острият връх, кацнал като страж над град Сливен. Вляво са Карандила и Сините камъни.
В подножието на връх Кутелка и град Сливен в ниското. Вляво е Карандила.
От уютният ни, но ветровит дом! :)
По залез.
Към връх Кутелка рано на следващия ден.
Към връх Кутелка. Панорамни погледи от подножието на върха.
Малката полянка, приютила автомобила и палатката ни.
От връх Кутелка.
Невероятна панорама. Идеи за преходи в сливенския Балкан има много, така че това далеч не изчерпва поводите за посещение.
Един нощно-изгревен поглед към Сливен от Карандила и "сините камъни" от времената, когато мъкнех тежката фоточанта... :)
"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар