петък, 16 юли 2021 г.

Село Ямна - махала Спиловица - Стара река - връх Голяма Занога (Разбой) - връх Напоя - Чертиградски рът

 Ямна - махала Спиловица - Стара река - връх Голяма Занога (Разбой) - връх Напоя - Чертиградски рът

   Балканът винаги може да изпита човек... Още 227 идеи за "Старопланинстване"! :)

    Съвсем скоро бяхме в района на село Ямна, като посетихме крепостта Чертиград... Сега поех по дългите, обрасли и диви ридове, извеждащи стръмно и безкрайно в този дял на планината - над село Ямна и китната му махала Спиловица. Неясният лабиринт от стръмни скатове, покрити с вековни букови гори, са изпитание в жегата. Пълни с малинаци "пътеки" и "хубава" положителна денивелация - присъща за подходите в Балкана от север... 20 пешеходни километра с 1100 метра положителна денивелация в този полуден. А и с разбитете проходи и завои трябваше да се справя...
   В един от най-горещите дни на юли, Стара река в ниското ромоли приятно и зарежда бутилките с вода. Нагоре обаче вода няма и трябва да се внимава. Предполагах, че боровинката ще е излязла вече и по високото, и това, освен изкачването на връх Голямата Занога, дойде като бонус в тежкия ден... Времето спира след тежкото и изморително изкачване на буковите гори. Там, плантации от боровинки замразяват секунди и минути и времето отлита, като миг...   
   Целта за деня е Голямата Занога (връх Разбой-1819 м.н.в.), който дава началото на мощния рид (Чертиградски рът). Въпросният се явява и вододел на две от най-пълноводните реки в района - Малки Искър и Черни Вит. Трябваше да го преборя за слизане в изходна позиция... Хребетът завършва чак в тетевенския край... Дори не предполагаме колко диви места са останали все още... Водата е на привършване и ме е налазило тежко обезводняване, с което искам не искам трябва да се преборя, за да сляза някак до колата и да проверя един друг извор под букови дървета, за който знаех от предни посещения в района...
   
   Село Ямна и махала Спиловица. Необятни са горите и могъщите ридове, опасали Балкана. Те са предизвикателство в жегата, а и като човек е сам трябва много да се внимава!


   Сечищата са безумни, прокажени и потресаващи...

   Стара река в ниското. Пътят поема навътре в планината и много бавно дърпа денивелация...

 Тази хижа - Стражата е отдавна в плановете, но засега непосетена...
   

   Единствената чешма по пътя нагоре. Извира дълбоко под букови дървета. Ледено студена...

   Билките са навсякъде...


   По пътя.

   Предизвикателствата извън пътеките...

   Някъде дълбоко долу е Стара река, а Ямна отдавна не се вижда...








   Връх Свищиплаз е насреща, но целта ми е на изток - връх Голяма Занога (Разбой).

   Появиха се облачета, колкото да стане още по-задушно... 

   На връх Разбой. И към безкрая, който води в Рая!

   По билото на изток.

   Боровинкови плантации, дълбоко под билото, на ръба с буковите гори...

   Заключеният портал на заградените гори.



   Десерт, богато допълнение към хубав сладолед... :)
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Цена: 45 лв. 
   Е-вариант: 15 лв.
   За поръчки на вайбър и телефон 0877477127



Няма коментари:

Публикуване на коментар