Паниците - връх Ботев - Паниците
Велопреход до връх Ботев от местността Паниците. Тръгване по тъмно в 5:15 ч. от Паниците и финиширане след 12 часа в изходна позиция. Черният път до връх Ботев преодолява 67 км в двете посоки, с 2107 метра положителна денивелация. Това показа гпс-а, като измерено и изминато за деня. Тежка задача в жегата със старото 18 килограмово колело, но със сигурност гарантирано приключение с елемент на мъчение! :)
По камионния път към връх Ботев. Изгасили сме вече фаровете и очакваме изгрева! :) Знам, че не трябва да си правя повече подобни експерименти с този велосипед, но старата двадесетгодишна стоманена рамка доказва за пореден път, че е боец. Липсата на качествени компоненти (вилка, спирачки, главини, тясно кормило и всичко останало), малките колела (26-и), теглото, липса на подходяща геометрия, са неприятна комбинация, а с подобно колело никой не се качваше... Слизането беше трудно по камъните...
Ботев връх не бива да се подценява. Презапасил съм багажа с бивачно фолио, пухенка и други екстри. Заредени батерии, осветление. Хубавите, здрави все още външни гуми и вътрешните гуми с "боза" издържат дългото и тежко за каране трасе. Отсечката в последните километри е лош път с трошени камъни и разбивам задното движение на стария велосипед още преди върха. Предполагам, че велосипедът няма да издържи и знам, че може да се наложи да го зарежа, ако се счупи (нещо, което е недопустимо със скъпите "бегачки"), за да сляза бързо по зимната пътека през Параджика пеша.
Северозападната панорама. Зелено море от висини, простор, вековни гори и скали. Насреща е билото, по което минавам зимно време сам.
Почивка преди финалните метри до връх Ботев.
На връх Ботев.
Три серии по десет повторения на връх Ботев за почивка от изкачването. Предстои шеметно 35 километрово спускане до местност Паниците и емоциите от този вълнуващ летен ден! :)
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
Няма коментари:
Публикуване на коментар