вторник, 28 януари 2020 г.

Село Бойковец - Ломски рът - връх Маняков Камък - седловина Морето - хижа Рудината - река Равна - село Бойковец

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
   Захващаме месеца със зареждащ планински старт на новата 2020-а година, с еднодневен кръгов преход по маршрута от заглавието. В приказния януарски ден, с почти пролетни температури, планината ни представи красиви панорами и простори, в комбинация с чист Старопланински въздух. Хижа Рудината над село Бойковец, която беше цел на нашата разходка, е потънала в забвение, в очакване на по-добри планинарски дни. С изкачване по Ломски рът, билото разкрива добри гледки, а пътека и черни пътища, подсичат върховете Чучул могила (1352м.) и връх Маняков камък (1439 м.). Общо извървяни километри 15, положителна денивелация от едва 700 м. :) Решаваме да се придвижим до село Бойковец през прохода Етрополе-Златица, който е в "чудесно" за автомобилите състояние, но се изкачва високо, пресича Стара планина и в ясното време разкрива невертоятна гледка към Старопланинското било и връх Свищиплаз. В непосредствена близост до пътя на прохода се намира хижа Кашана, с което име също е популярен прохода. Прехода пеш с пътя от и до изходна позиция, е подходящ и за по-неподготвените, стига разбира се да не пътувате от морето, а тази част на планината е далеч от комерсиалните пътеки и човек може да се наслади истински на тишина и спокойствие.

   Село Бойковец в миналото се е наричало село Равна и е сгушено между главната Старопланинска верига и нейното протежение -  Било планината, която е отдена планина, част от 39-е планини в България.
   Както споменах, пътят по който вървим е особено панорамен, а който има сили и желание, може да изкачи първенецът на Било планина - връх Маняков камък. Той се намира само на няколкостотин метра от черния път и е обозначен с табелка, а и разкрива гледка към връх Мургаш и връх Четковец.
   Старопланинското било, изглед високо над сгушилото се в Балкана село Бойковец. Сняг има малко само по билото, но подксазва за комбинация от киша и кал в ниското. Подсказва и за проблемите с маловодие в реки и язовири, което тепърва предстои.
 
   Малки табели по дърветата.

   По-големи табели по дърветата, за тях разбираме, че са от стари пейки. :) Преди тази маркировка се намира седловина "Морето", където с малки и по-големи табели са обозначени пътеките в района. Седловина "Морето: се намира между върховете Маняков камък и Четковец. Последният е малко планинско възвишение, непосредствено преди хижа Рудината.

   Наближаваме хижа Рудината и виждаме джиповете на местни хора, качили се за да си направят барбекю. Хижата не работи, няма и ток, а гледките във всички посоки от тук заслужават да се положат усилия, вложат ресурси и туристически групи да запълват добрата до близко минало база. До хижа Рудината, освен от село Бойковец, човек може да се качи и от градовете Ботевград или Правец. Маршрутите са маркирани, пресичат красиви смесени гори, въздухът заслужава положените усилия. :)

   Място за почивка, хапване и раздумка, което изглежда грохнало от времето и липсата на поддръжка. Намира се между хижата и спалното и помещение.

   Хижа Рудината - спалното помещение.


   Поемаме бързо надолу и скоро слизаме кръгово по последните метри на черния път край река Равна. В изходна позиция над село Бойковец сме в късния следобед. Януари подсказва с минусовите вече температури и северното влияние на Стара планина...
   Джипове на ловджии, които срещнахме по-нагоре по заледения път.

   Замръзналата река Равна, по долината на която е най-бързото и кратко придвижване до и от хижа Рудината по хубава маркировка, започваща в края на асфалтовия път над село Бойковец.
Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
   Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар