понеделник, 2 януари 2012 г.

2011 през моят фото обектив

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк 
   Не бях прибягвал до подобна фото публикация в блога, който описвам активно, от около 2 години, но подобно на мои колеги и приятели фотографи реших да се включа и аз :). Тук е и реда, в който да поздравя и всички, които ме подкрепяха, напътстваха, помагаха и разбираха манията ми към всичко, което правя и за което се боря. А и в предвид мързеливия старт на новата година да понапиша нещо, дори да ми е като начало, така де мотивация трябва, когато липсва така наречената муза ;).

През слабото начало на 2011, когато не се случваше нищо интересно започнах снимките почти насила. Направих и някое излизане в парка от липса на друго, от което излезе това.

Студ и самота.

Не се случваше нищо, а за капак на всичко и се разболях, хвана ме тежък грип, който ми изпари надеждите за снимки по замръзналите водопади.

Февруари месец ме хвана лудостта и реших да се заема с един ремонт на мое старо колело, което е на 39 години - Chopper Raleigh Mark 2 .

Резултатите от 25 дневната борба бяха задоволителни, освен изпилените ми нервни окончания.
Това беше и месеца, в който се затвърди максимата - луд умора няма, само се хаби.
За фотоблога нямах особено време, което се промени след снимките на колелото и описването на "наръчника", около ремонта му.

Чак в краят на март направих първото си излизане от града, в което махнах паяжините от фотоапарата и заснех това.

Тогава ме хвана и клаустрофобията, при измъкване от тълпите насъбрали се хора в празника на Велико Търново - "Звук и светлина".

Пролетта наближаваше след дълго летаргичния зимен мързел и реших да събирам погледи с 'новата си придобивка', новата гордост :) Choper Raleigh Mark 2.  През деня събирах погледи, а нощем обикалях по опразнените алеи на парка с челник на главата. Карах с часове, навъртайки десетки километри по заледените улици. Плановете за преходи и обиколки трябваше да се сбъднат, а физическата подготовка беше още по наложителна.

През април времето беше все още студено, а и ясно, което реализира  мои стари идеи - снимки над средновековен град Червен на звездна светлина. Тук направих първия си опит в нощната фотография.

Успехът породен от него ме накара на следващата вечер да се изстрелям пак и да затвърдя уменията :).

За края на този месец имах доста планове, а именно да стартирам с пълна мощност фотографския сезон. Успях да се сдобия и с по голямата част от нужната за това екипировка: обувки, гети, яке, щеки, челник, раница и куп други щуротии. Неща необходими за безопасното пребиваване по сукаците.

С Ники фотограф и пътешественик, и сродни по душа интереси стартирахме активното снимане, с едно тридневно пътуване, което ни се отблагодари с посещението на цели 17 обекта. Така наречените от мен - "Велики обиколки". Предварително подготвени до последната подробност. Тук се сблъскахме с много емоции и видяхме три пролетни водопада, което май беше най важното. Освен да си пожелая всеки един сезон от новата година да е изпълнен с такива,... другото е здраве.

Май и юни - месеци запълнени с много преходи и красота.
Сблъсъка с Кадемлийското и Пенчовското пръскало ме докараха до пълна еуфория. Изпитах пълен респект към мащабите на тези природни величия, които напомпиха до максимален предел желанието ми за преходи по подобни места.
Гледката към страховития северен Джендем допълни водните феерии и показа колко е малък човек.

Пролетната феерия се завихри и в резерват Старата река, с красивите водни сърца на водопадите:

-черното пръскало

и карловския бяс.

Лятото пък открихме с десет часов поход, придружен от проливните дъждове на Северен Джендем и изкачването на страропланинския първенец - Ботев връх.

Мъгливите изпълнения не ни отказаха по късно през годината да повторим и потретим упражненията, но... затова по натам.
Невъзможното време не ни отказа да се опълчим на ужасните условия, с които ни посрещна и Тъжанското ждрело.

То ни разкри нови тайни и в борба по ветровитите пътеки успяхме да повторим упражнението- Пенчовско пръскало с преспиване на палатки и труднодостъпните Петканови водопади.

Юли - месеца, за който не искам да си спомням особено, изпълнен с проблеми, жеги и провал. За сметка на това август ми се отплати с хиляда километра и емоциите породени от тях. Посетихме места, които стояха на заден план доста време:

-пещера Стълбицата беше сред тях.

Както и скелета на паметника Бузлуджа.

До тук се движихме доволно изпълнявайки всичко по план, а Ники плануваше едно изпълнение, което осъществихме заедно. Трудния преход от северна до южна България, през резерватите северен и южен Джендем.

Дочакахме и есента, която както всеки ще се съгласи, не ни изненада особено приятно. Направих едно есенно - зимно пътуване до Етъра.

И едно по богато на цветове в резерват Сосковчето. Случи се случайно, а изненадите на феериите там ме заредиха доволно. Посетих далечно място, което ме блазнеше отдавна.

Водопадчетата в каньона, около Смолян.



Последваха основни ремонти по ходовата част на колата и няколко успешни декемврийски преходи по билото на Балкана, които дойдоха съвсем неочаквано и с това успешно затвориха последните фото дни на изминалата година. Желая много здраве и успехи на всички, и много фотографски изживявания придружени от богат снимков материал. Дано и аз успея през новата година да походя и реализирам някои идеи, които се разхождат в съзнанието от дълго време. Идеи, които не успяхме да осъществим поради една или друга причина. Дестинации, за които ще напиша друг път. Места, които искам да видя и да покажа и на вас.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

    Работя по план по новата книга, която ще е на същата тема и ще бъде достойно продължение на първата част. Отново места пропити с история, ценности, легенди и предания, с подробни описания и гпс координати. Питам всички мои познати и приятели, които си купиха от предното издание, дали биха си купили и дали биха платили предварително, за да мога да реализирам и платя работата по книгата (част от кадрите, редакция, предпечат, графично оформление, печат). Предишната беше със спонсорства, но тази ще издам самостоятелно. Цената ще е 30 лв. А плащането може да се извърши, както споменах предварително - по банков път. Благодаря за доверието!
Мартин Петров Балтаджиев, Пощенска банка (Юробанк)
BG77 BPBI 7924 1072 5700 01
Окончателна корица на предстоящото издание
До скоро! :)

2 коментара:

  1. Активна година преживя и ти, за следващата ти пожелавам най-вече здраве и скокообразно развитие в снимането ;)

    ОтговорИзтриване
  2. Благодаря Христо, желая ти много здраве, а това със скока... ами хайде дано :)

    ОтговорИзтриване