понеделник, 4 ноември 2013 г.

Връх Мусала

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк

Боровец - хижа Мусала - заслон Ледено езеро ( заслон Еверест ) - връх Мусала - Трионите - връх Малка Мусала

   Връх Мусала - 2925,40 м.н.в. (първенеца на Балканите) в началото на ноември е обещаваща туристическа дестинация. Не е лято, нито пък е зима, пътеките лека-полека опустяват. Времето се очертаваше да е хубаво по прогноза, което пък от своя страна допълни подхода и с преминаването по част от траверса и алпийският ръб от връх Мусала до връх Малка Мусала, през Трионите.

   В общи линии Мусаленската пътека върви над дере по път, набирайки бързо височината от около 1700м...



По пътеката.

   Малко след хижа Мусала пътеката преминава в камънак.

   И така до заслон Ледено езеро, в което резервирахме да нощуваме.

   Изглед от пътеката за връх Мусала над заслон Ледено езеро към връх Алеко и Алекови езера. И понеже се гонихме със оставащите минути до края на деня сложихме котките, за да обезопасим бягането до върха.

   Изгледът от лятната пътека на места е приятно-страховит.

   На връх Мусала.


   Строеж е кипял тук, в осъществяването на всякакви форми. :)

   Изглед от връх Мусала към Маричини езера.

   Това предлага кота 2925м.н.в. за всеки положил усилието да се добере до тук. А повярвайте, не е лесно с 25кг. раница на гръб.



   Така се почива най-добре. :)

   На връщане хълмовете пламнаха, а сенки заплуваха под ледената кора на Леденото езеро.

   По лятната пътека.

   И с фигурка за мащаба, открийте я! ;)

   Към Алекови езера. Залезните цветове обагриха небето, .........

.............. докато изпращачът на дни попиваше топлата красота на залеза.


   Малко по-късно синият час се отплати с кристална видимост и първия "фото-кадър" за деня. Вече бях в душевен мир след физическата немощ по пренасянето на купища стъклария и железа. Стативът влезе в действие.

   Пет минути от Рилската нощ, след което влязох да пожелая наздраве на компанията и да се насладя заслужено на уютното, топло и чисто заслонче. Хвала на хижарите, всеки детайл правеше очеизвадно и положително настроение. Рядко срещано явление във високите части на Рила планина. Радва ме факта, че в България има млади, амбициозни и педантични хора (в лицето на хижарите тук), допринасящи за това. Място, в което с удоволствие ще преспивам пак и пак.

   Утрото от заслон Еверест към връх Мусала. Като първенец Мусала почервеня пръв (първа).

   Облаче облизва алпийския ръб Трионите, по който ще минем след час.

   Мусаленската пътека също посреща първите слънчви лъчи.

   Изгледът към Алекови езера и долината също беше приятно зачервен с облизаните от слънцето върхове и чукари. :)

   Утрините на покрива на Балканите са тихи и красиви. Ясно се откроява билото на Пирин планина и алпийския гребен с връх Вихрен, Кутело, Кончето...

   Събрахме се и поехме по ръба на Трионите към връх Малка Мусала. 


   Трионите е алписйки пропастен хребет, по който е препоръчително човек да изключи страха и някои други инстинкти и да впрегне умения и внимание. В интерес на истината нямаше много смелчаци с "извадени" фотоапарати. :)

   Това представлява първият "Трион".

   Изглед по Трионите.

   Ръбът с условията, в които минахме е не труден. При зимни условия обаче работата е доста сериозна. Този склон на ръба е по-полегат, за разлика от северния, с изглед към заслон Еверест и Леденото езеро, където човек не е хубаво да попада. 

   Изглед от връх Малка Мусала към Трионите и връх Мусала.

   Каменните пирамиди на връх Малка Мусала.

   Нещо съм се омотал с техническата част и на трака липсва следата от Трионите до Малка Мусала, но в общи линии това показа накрая отчета.


   По обратен ред се изсипахме на Мусаленската пътека, с изкачване на връх Мусала за трети път в двата дни, и в късният следобед отпътувахме към реалността. :) Рила успя да ни зарадва с кристална видимост и чудесно ноемврийско време, за което и благодарим. Щеше ми се да мина по ръба, за да бъда подготвен за зимното преминаване оттук и се радвам, че планината ни допусна. Тогава ще мина без фотоапарата, колкото и нелогично да звучи, но...... колкото-толкова. :)
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

    Работя по план по новата книга, която ще е на същата тема и ще бъде достойно продължение на първата част. Отново места пропити с история, ценности, легенди и предания, с подробни описания и гпс координати. Питам всички мои познати и приятели, които си купиха от предното издание, дали биха си купили и дали биха платили предварително, за да мога да реализирам и платя работата по книгата (част от кадрите, редакция, предпечат, графично оформление, печат). Предишната беше със спонсорства, но тази ще издам самостоятелно. Цената ще е 30 лв. А плащането може да се извърши, както споменах предварително - по банков път. Благодаря за доверието!
Мартин Петров Балтаджиев, Пощенска банка (Юробанк)
BG77 BPBI 7924 1072 5700 01
Окончателна корица на предстоящото издание
До скоро! :)
"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк

Всички прекрасни рилски пътешествия и линкове към всяко едно пътуване. Аналогично на тази публикация (Стара планина - еднодневни и многодневни маршрути от север и юг) и тук към всяко заглавие, което е линк към дадената публикация, има по една снимка от съответното пътуване. Рила планина заслужи вниманието ми/ни през годините, и макар да ни е отдалечена, успяхме да организираме достатъчно пътешествия, за да разберем, че има много още какво да се види там... Разгледахме панорамни върхове, надникнахме в красивите езврни циркуси, посетихме част от хижите и заслоните на планината... 





































9 коментара:

  1. Прекрасни фотоси!-позволиха ми мислено да стана съпричастна на прехода Ви.Благодаря за споделеното!

    ОтговорИзтриване
  2. Добре е, че има щури туристи като вас, за да може и "по-кротките" туристи като нас да се насладят на тези страхотни гледки! :о)
    Страхотен преход и невероятни снимки, както винаги! Супер сте!

    ОтговорИзтриване
  3. Нина Радкова, радвам се че ви е харесало описаното и снимките! :)
    Деси, Румба, трябва да ви организирам най-накрая и да ви заведа на някой по-труден преход, вие сте запалени, само желание да има! Поздрави и на вас! :)

    ОтговорИзтриване
  4. Изключително красиви снимки и пътепис, поздравления!

    ОтговорИзтриване
  5. Страхотни снимки! Сега определено и на мен ми се прииска да отида... Пътеписа също е невероятен ! Поздравления

    ОтговорИзтриване
  6. Супер са ти и тези снимки и въобще целия блог. Мерси за споделянето на тия красоти.

    ОтговорИзтриване
  7. Благодаря Габриела, колега Инженер на теб също! :)
    Разполагам и с тракове на всички маршрути, ако мога да помогна ще се радвам да се свържа с всеки, който има нужда! :)

    ОтговорИзтриване
  8. Чудесен пътепис Мартине!
    Уж познати места а сякаш ги виждах за първи път!

    ОтговорИзтриване
  9. Благодаря за хубавите думи, Митко! Жив и здрав! :)

    ОтговорИзтриване