Минавайки покрай табелката за връх Околчица, в едно от посещенията, подозирайки, че залезът отдавна ни е изпреварил, все пак решихме да се изкачим през стръмно лъкатушещия проход до там, знаейки за просторните гледки, които се разкриват от горе. Гледки съпроводени с историята за делото на Христо Ботев и неговата чета.
Поснимахме...
... и замотани от мащабните гледки, ...
... продължаваме в северозападна посока към Белоградчик и Белоградчишките скали.
А ето ги и тях, начело с крепост Калето посрещаща ни навъсено.
Всички скали от следващите снимки са от така наречената централната група включваща: Конникът, Мадоната, Дервишът, Метохът, Мислен камък, Ученичката, Велкова глава, Куковицата.
Наименованията на всяка скална фигура са плод на човешкото въображение, като и тук всичко се свързва с легенди и предания, за които няма да изпадам в подробности.
Не напразно с красота ...
и форми...
белоградчишките скали...
бяха номинирани за 7-мо чудо на света,...
но си останаха с красотата и номинациите, а градиентния филтър се бореше с тъмните скали:).
Вертикалните кадри вписваха добре суровите маси, на фона на ширини и радващата очите пролетна зеленина.
И поглед през 'задния двор' :) на белоградчишките скали към калето, една от най-добре запазените крепости в страната.
В посока града и телевизионната кула също е интересно. В общи линии на където и да се обърне човек, не му е скучно. Разнообразие и гледки са се хванали ръка за ръка.
С покатерване на една скала запечатахме и това клонче, коренящо се в усоите и завидната гледка в посока на която гледа :).
На изток и запад са останалите две групи скали - Фалковска и Збегова, за които замислям разходка в последващо посещение. Все пак човек има за какво да се връща отново по тези места.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
До скоро :).
Като дойдеш следващият път насам звънкай да се видим :) И от мен да знаеш, скалите не търпят много градиентни филтри... само ако ги снимаш от високо и без големи скали на преден план ;)
ОтговорИзтриванеДа Тишо, нали виждаш първия вертикален кадър, как горната част на скалата пострада:)? Мога да я пооправя, но в това си и е чара хаха. Поздрави!
ОтговорИзтриване