Верила е планина в Западна България, част от Руйско-Верилската планинска редица. Разположена е на територията на 3 области: Софийска, Пернишка и Кюстендилска.
В тази публикация съм описал изкачването на първенеца на Верила планина - връх голям Дебелец - 1415 м.н.в. през село Ярлово.
Планината се простира от северозапад на югоизток на около 20 kм, широка е около 12 kм и представлява орографска връзка между Витоша на север, с която се свързва чрез Букапреслапската седловина (1090 м), и Рила на юг – свързани чрез Клисурската седловина (1025 м). На северозапад се спуска към Радомирската, на югозапад – към Дупнишката котловина (Горно Дупнишко поле), а на североизток – към историко-географската област Палакария (горната част на Самоковската котловина).
Най-близо до връх голям Дебелец се намира село Яребковица, но тъй-като пътищата след Ярлово към Букапрелапския проход са в лошо състояние, изкачването може да стане през село Ковачевци или през село Ярлово. Върви се изцяло по черни пътища, като разстоянието в двете посоки от село Ярлово е 22 километра и е с малка денивелация от 420 метра.
Намерихме китно параклисче в красива гора, което в жегите се вписа добре и ни даде разхлада до буйната чешма и равните поляни наоколо. Маси и пейки бяха в лошо състояние и по земята навсякъде имаше изпочубени бутилки, но така е, когато места като това, са разположени до големи градове и в близост до асфалтови пътища. От селото до параклиса се стига от края му, за около 20 минути по черен път.
Отново по тъмно тръгнах към първенеца връх голям Дебелец на планината Верила, за да избегна жегите и скоро преполових разстоянието. Определено дните на август не са за подобни изяви и ниски планини, а тази ми беше четвърта по ред от общо петте изкачени в тази седмица, в която преминахме по билата на Милевска, Чудинска, Плана, Лисец и Верила...
Утрото. Скоро влизам в красивите гори на Верила. Черен път с дължина около 4 км пресича полето над село Ярлово. В другия край на селото може да си остави човек колата, до селскостопанския двор. Лаещите кучета призори са гарантирано събуждане... Останалото разстояние е на сянка и малко открит участък преди върха по съвършено маркирана пътека.
Веселите маркировки на маршрута Е4 са през почти цялото време, като в последния участък, Е4 подсича връх голям Дебелец, а отделящ се стръмен път и пътека, го изкачват стръмно до триангулачната му точка.
В посока планината Витоша и село Ярлово, което дори не се вижда на кадъра, защото е сниман с широк обектив.
На връх голям Дебелец - първенец на планината Верила. Изглед към Рила планина.
И Мальовишкото било в близък план.
Към Витоша и село Ярлово, но в близък план. Ако човек ходи с добро темпо, разходката в двете посоки може да се случи в рамките на половин ден, а може и да затвори кръгово маршрута през село Ковачевци, откъдето пеш да се върне до село Ярлово (около пет километра), за да си вземе автомобила, ако е с такъв! :)
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар