Получи се ползотворно и приятно Пиринско ходене по идея на Ванката и компания. В началото, около колите. Суетим се, пълнят се шишета с разни полезни течности, весело ни е от сутринта.
Над Бетоловото по пътеката за хижа Яворов. Народът лази нагоре.
Пътеката за хижата е в гора и се ходи приятно.
Чешма на хижа Яворов. В общи линии хижата, обстановката около нея и всеки един детайл, включително и луксозните шезлонги я нареждат на челно място сред хижите в България.
Хижа Яворов с изглед към Стъпалата.
Албутин, Суходолски превал, Разложки суходол се протягат над нас. Катерим се към Окаденски циркус, където ще изкараме нощта, а на другият ден ще минем по билото отсреща.
Решихме да нощуваме на около 2300м.н.в., но преди това се очертаваха няколко приятни часа в компанията на сгряващи еликсири, топлина и весели истории сред приятната компания, която сформирахме.
И се почна едно печене на разни неща на плоча...... Малиии....
И така няколко часа. :)
И с моята палатка, която въпреки не много високата си цена издигна марката Lafuma на челно място в класацията с екипировка след миналоседмичната буря, на която "устоя". :)
Стативът на сутринта видимо беше побелял, среднощ температурите разко спаднаха под нулата. По високото есента почуква на вратата.
След сушене на палатки и запой с кафе, което се изля върху раницата ми полазваме по върховете на билото. Изглед към Жандармите.
Жандармите. Изкачването по улеите над клека от север си е сериозно, кафето с добавка шоколад доволно свършиха останалата работа. Ясно се различават Безименен връх, връх Даутов и връх Каменишки.
По билото към връх Албутин.
Мъгли и облаци изменяха непрекъснато и драматично пейзажа в Пирин. Лятото е към своят край.
На връх Албутин.
От Албутин към долината и Разложки суходол.
Към Суходолски превал.
На Суходолски превал.
Мъгли и замечтани погледи...
Сиво-буреносната облачна маса непрестанно рисуваше сюжети.
Дамите слизат по пътеката към хижа Яворов, защото замислихме изкачването на Разложки суходол да стане чрез бягане, нямахме време, а дори неделния ден беше зает до последният час. :) Пламен и Иван имаха работа, аз пък ходих по болници, че се пребих по чудния терен, "неделна идилийка". :)
Изкачваме го.
Облаците мазно се опитват да превалят билото, но то ги спира. Фотографски оргазъм.
Групата ни се вписа интересно през моят фотообектив тук. Пламен видимо е извън облака, а останалите се губят в него.
Изглед към изразено острият алпийски гребен - Котешки чал ( Котешки рид ) и мраморния дял на Пирин.
Алпийска красота.
И отново, няколко кадъра по билото с пъплещите фигурки по него.
Слизането от тук претърпява 1600м денивелация, стигнахме до колите в часовете на късният следобед. Получи се приятно двудневно ходене и палаткуване. :)
Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Пирин планина - пешеходни и алпийски преходи
Всички прекрасни пирински пътешествия и линкове към всяко едно пътуване. Аналогично на тази публикация (Стара планина - еднодневни и многодневни маршрути от север и юг) и тази публикация (Рила планина - пешеходни и алпийски преходи), така и тук, към всяко заглавие което е линк към дадената публикация, съм показал по една снимка от съответното пътуване (с подробности към подхода в заглавието). И Пирин планина заслужи вниманието ми/ни през годините, и макар да ни е отдалечена, успяхме да организираме достатъчно пътешествия, за да разберем, че има много още какво да се види там... Разгледахме панорамни върхове, надникнахме в красивите езврни циркуси, посетихме част от хижите и заслоните на планината, както и някои по-технични, алпийски подходи...
- По Пирин... (2012)
(2013)
- Джамджиев ръб - връх Вихрен - връх Кутело 1 и 2 - връх Църномогилски Чал - къмпинг Бъндерица (2014)
- Вихрен по Джамджиев ръб - зимно (2018)
- Стъпалата (Кюнецо) - Каменитица - Баюви дупки - заслон Кончето - Котешки чал - зимен траверс (2018)
- Зимен траверс на връх Джангала (2018)
- Рид Средоноса - Пирин (2019)
- Теснолинейката Септември - Добринище (2021)
- Летен релакс в Добринище (2023)
х.Яворов е нагласена, но хижаря не става, а храната беше ужасна
ОтговорИзтриванеТе малко са хижарите, които стават, а храната изглеждаше добре по порциите, явно си случил на лоши такива.
ОтговорИзтриване