сряда, 25 ноември 2020 г.

Тракийски светилища в Средна гора: Долмен Плочата - Мегалит Братята (Правите камъни) - Тракийско светилище Кутела (Кутелът)

Тракийски светилища в Средна гора: Долмен Плочата - Мегалит Братята (Правите камъни) - Тракийско светилище Кутела (Кутелът)

   Мегалити, долмени, жертвеници, тракийски светилища... Както и да ги определим и опишем, в Средна гора е пълно с диви и мистични кътчета, от които се разкриват невероятни гледки. Множество експедиции и научни изследвания са свързани с тези места, а любопитството човек да поеме по пътеките към тях е добре дошло... Заредих се с ентусиазъм и поех рано-рано към Средна гора в студеното ноемврийско утро... 
   Поставих си скромен и същевременно амбициозен план... Да видя три скални светилища/долмени в Средногорието и около/до обяд да се прибера. "Плочата", "Кутелът" и "Братята". Подходи от три различни населени места. Успях...
   На бегом засмуквах денивелацията в леденото утро към "Плочата", прибягвайки пъргаво и динамично. Температурата беше -4 градуса и трудно се разделих със затоплената кола, за да поема в красивите и все още есенни дебри на Средна гора. Мощното кафе и печените ябълки/дюли/круши, които приготвих вечерта даваха енергия. 🙂 Червеното вино - не толкова! 😃 


   Едно от усойните места по склоновете на планината срещна утрото. Струваше си да поспра, помръзна и посрещна красивия ден! Цветната палитра осветяваше склона, докато поляната се пързаляше под грайферите ми... 🙂

   По пътя...

   Велков гроб, край който минава пътеката за Плочата.

   Долмен Плочата е най-голямото мегалитно съоръжение от подобен тип откривано на територията на България според проф. Валерия Фол. Паметникът се намира един от южните върхове на Средна гора над село Златосел, а гледката по изгрев е зашеметяваща...

   Покривната плоча на съоръжението е с площ от над 25 m². Същевременно местоположението на този археологически паметник разширява ареала, в който тази архитектурна и строителна традиция е регистрирана на българска територия – допреди откритието на обекта в българската археологическа наука битува мнението, че долмените са разпространени само на територията на Сакар, Странджа и Източните Родопи.
   Долменът е с идеална ориентация на изток и според доц.Алексей Стоев е свидетелство за напреднало астрономическо знание на древните жители на района.





   Бързо слязох до автомобила и поех към село Розовец. Учуден бях от липсата на движение по пътищата, но сякаш е разбираемо...
   Мегалитът "Правите камъни" представлява двойка успоредни вертикални каменни плочи. Най-близкото населено място е село Розовец, но може да се подходи от билния черен път свързващ село Свежен с прохода "Свети Никола" Наименованието "Правите камъни" е най-популярно сред местните, но мегалитът е познат още и като "Братята" и "Изправените камъни".

   В края на ноември имам бонус - късче закъсняла есен и приятна светлина през Chemtrails облачността...


    Кутелът е мегалитен гранитен къс, който е оформен като голяма по размер кутел (среща се и като – котел/чаша) се намира на километър и половина от село Розовец, в близост от черния път за връх Братан в Сърнена Средна гора между върховете Русарето и Голяма Шипковица.
   Мащабът на обекта е голям – в издълбаното под формата на кутел пространство може да се побере човек в почти цял ръст. Обектът прилича на голяма чаша с оформени дръжки от двете страни. Височината му е 1,5 m, дълбочината 1,1 m, а стените му са дебели 0,40 m. Вдлъбнатината на кутела е с формата на пресечен конус, като на дъното е с диаметър 0,50 m. Поразително за българските археолози е изключително правилно оформената като кутел гранитна скала, както и наличието на втори подобен почти разрушен мегалитен кутел в съседство. Кутелът е имал и своеобразен капак – воденичен камък, който обаче е присвоен в миналото от недоброжелател, който е използвал предмета за каменна настилка в двора на дома си.

   


Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.

Още интересни публикации и преходи в Средна гора, може да разгледате в следните публикации:
  - Средна гора през есента: Старосел - комплекс "Бяло камъне" - хижа Фенера - връх Фенера - връх Лисец - връх Алексица

Няма коментари:

Публикуване на коментар