сряда, 20 март 2019 г.

Назад в миналото: Скорците, Радевци, Гръбчево

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
    Тревненска планина е изпъстрила склоновете си с история, занаятчийство в миналото, стари къщи и тихи калдъръмени улици. Планинският район е рай за ценителите на природата и винаги има какво да се открие. Решен да не пропилявам хубавите почивни дни, поех към град Трявна и село Скорците, разположено високо над него.
   Скорците ми привлече вниманието преди време, когато случайно или неслучайно попаднах на информация за старата църква там. 

   По красота и архитектура селото е по-красиво дори от село Боженци, (публикация с кадри от село Боженци може да разгледате ТУК) но поради това, че остава далеч от сянката на комерса, съдбата му е предопределена. Много от къщите се рушат, а тихите калдъръмени улички, по които са тичали много деца в миналото, сега са пусти. Лятото биват превзети от гъста коприва и къпинаци. За това свидетелства и тънещата в разруха, пуста сграда на бившето училище, много къщи и старата църква.

   Част от рушащите се къщи.

   И тук-там някой възстановен и реставриран имот. От срещата с местен жител разбрах, че главната причина е обезлюдяването и много собственици на част от имотите, които не могат или не искат да продават, ремонтират, реставрират, инвестират и т.н. Трудно можем да си представим, че до преди век, Скорците, заедно с прилежащите махали е наброявало, около 2000 човека. Благодарение на това то е запазило автентичната си атмосфера на възрожденско селище.
   Интересно е да се спомене, че от Скорците тръгва живописна екопътека, която отвежда до село Боженци. Заслужава си човек да се разходи по пътеката с чистия въздух, но днес планувах да поема в друга посока.






   Храм "Свети Димитър" в село Скорците. Построен далеч в миналото и осветен през 1876 г., храмът днес се извисява самотно до част от реставрираните наоколо къщи. Главен архитект на храма е уста Генчо, който по това време е бил известен възрожденски майстор - строител на сгради и мостове. Това навежда на мисълта, че местното население е било заможно, за да покани такъв майстор. Храмът е уникален с безценните си стенописи, които не са в завидно състояние, а част от тях са изложени в музеите на Трявна.











   Скоро след това поех към град Плачковци, над който в подножието на планината се намира изоставената махала Гръбчево. Някога минно селце, в последствие лагер за деца и към момента пълна разруха.

   Махала Гръбчево в началото на 2015-а година.

   И през пролетта на 2017-а.

   Сега си разпънах палатката, събрах дърва за огънят, който да ме стопли, след като слънцето залезе зад високите гори и поех с колата до Плачковци, за да се заредя с бири, които бях забравил да взема. :)





   Небосводът скоро се обсипа с милион звезди и нахлу студен въздух от Плачковска река, която тече в близост, преминава през село Радевци и продължава своя път към град Плачковци.
   Преценявайки да не взема зимния чувал, не разчитах на комфорта на стария трисезонен, с който разполагам.
   В 4ч. се събудих от студа, прибрах багажа и се запътих към квартал Ябълка над Габрово, където да запълня пролетния ден с преход в северните гори на Балкана до билото и връх Хаджи Димитър (Бузлуджа).

   Къщите в село Радевци и интересна история за района, в линка ТУК.
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

 До скоро! :)

Няма коментари:

Публикуване на коментар