четвъртък, 28 март 2019 г.

Римска крепост "Состра" и Ловешката средновековна крепост "Хисаря"

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
    Римска крепост "Состра" и Ловешката средновековна крепост "Хисаря" са само малка част от културните забележителности, около град Троян и съседните населени места, в подножието на планината, с които човек да допълни разходката си. В тази публикация съм ги представил с кадри и кратко описание, a като допълнение съм включил някои кадри на още интересни от историческа гледна точка обекти и в близост до тях.
Крепост "Состра", село Ломец.
Ловешка крепост, град Троян.
   Крепостта Состра (от старогръцки - пояс, превръзка, преграда), е римска крепост, построена върху руините на тракийско светилище. Тя се намира югоизточно от троянското село Ломец, на 12 км от град Троян, по долината на река Осъм. Отбивката за нея е от главния път Троян-Ловеч, като има указателна табела и руините със стената се виждат от пътя. Железопътната линия дели крепостната стена от жилищните сгради и е добре да се внимава при пресичането и.
   "Состра" е била укрепление на военна кохорта от около 1000 души и важна военна част по древния път Ескус-Филипопол. Освен крепостта, останки от която са видими и днес, Состра е била голям крайпътен пункт, включващ и селище, разположено извън крепостните стени. Строителството и започва през 147 г. по заповед на  император Антонин Пий и по време на съществуването си е била разрушавана неколкократно и възстановявана отново. Крепостта престава да съществува през V век.






   Съвсем близо се намира село Калейца, където времето сякаш е спряло, а природата в подножието на планината, тишината, спокойствието и живописната пътека до водопад Скока, са обещаващ повод да свиете към отбивката за Калейца и да им се насладите.
Водопад Скока, село Калейца.
   Продължаваме по пътя си към град Ловеч. Застинала, на хълма се забелязва Ловешката средновековна крепост, заобиколила града като буден страж. Известна е още като крепост "Хисаря", заради името на хълма - Хисаря, който е наречен така през периода на османското владичество. Днес "Хисаря" е част от Архитектурно-историческия резерват "Вароша" и си заслужава човек, разполагащ с малко свободно време да се отбие и разгледа. Уличките към крепостта преминават по стар калдъръм, край старинни къщи, старата църква "Успение Богородично" с прекрасна гледка към китното градче.
   
   По калдъръмената улица към крепостта.

   Изглед към града от хълма с крепостта и пролетните цветове наоколо.

   Ловешката крепост "Хисаря".

   Началото на създаването на Ловешката средновековна крепост е датирано според археологически данни през IX-X век. Започва своят живот по времето на Първото Българско царство и е разположена на две естествено защитени тераси. Тогава е построена и крепостната стена. Има главно отбранителна функция и е рядко населена.

   В наши дни голяма част от крепостта е реставрирана и е една от забележителностите наоколо. В западната и част, където са основите на митрополитска църква, е издигнат висок метален кръст, който се забелязва от почти всички точки на града, а руините на църквата са защитени от атмосферните условия с покривно съоръжение.

  Както много крепости, разположени в големи градове и тук през нощта стените се осветяват от големи прожектори, правещи ги да изглеждат още по-внушително в тъмните часове на деня. Светлините преливат от бяло, през зелено и червено, образувайки трибагреника.



   Други забележителности, които може да се разгледат в Ловеч са: "Покритият мост" над река Осъм и старата църква "Успение Богородично", които също са символи на града. 

   Уникалността на моста се дължи на таланта на неговия строител майстор Колю Фичето, който го изградил в периода 1874-1876 г. на мястото на отнесен от реката стар мост. По идея на местните занаятчии той бил създаден като покрит мост (транспортен и пешеходен), с 64 дюкянчета от двете му страни. Мостът, както и крепостта е част от Архитектурно-историческия резерват "Вароша" и днес в него се помещава информационен център и магазинчета.
Покритият мост на Колю Фичето, град Ловеч.
   Църквата "Успение Богородично". Първите сведения за този храм са от далечната 1784 г., но има данни и за по-ранното му съществуване. Изгорен е по време на Гръцката завера 1821-1828 г. и е възстановен през 1834 г. Храмът е вкопан в земята на разстояние три стъпала. По план и структура представлява типична възрожденска псевдобазилика. Куполът, новата камбанария и нартиката са строени в по-късни периоди. Най-ценната принадлежност в храма е неговият великолепен иконостас - дело на майсторите от Тревненската живописна школа, който се нарежда до най-добрите образци на църковната дърворезба от първата половина на XIX век.

   Храмът е действащ и в него се извършва редовно богослужение.


   Това разбира се не изчерпва възможностите на района, а той, както се вижда е пропит с богатствата на културно-исторически, архитектурни паметници, с каквито можем да се гордеем, че разполагаме. Сред тях е и Старата баня "Дели Хамам", която хванахме в обедна почивка, но поехме пътешествието назад във времето с още куп интересни обекти, които заслужават отделни публикации в този блог!
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар