Предесенно се канех дълго време да поснимам, в разгара на най-цветният сезон - есента. Но вместо цветни снимки с хубави листа, се случиха дъждовни дни, в които не ми оставаше нищо друго, освен да си се каня. В общи линии времето си играеше неговите игри, а 'Чолака' се подсмихваше: ту вали - ту спира, не може човек да е сигурен какво ще последва. Температурите се разхождаха безцелно по скалата на Целзий, нагоре-надолу, а 'циганското лято' беше на ход да се яви. Сметнах за добре, че ако почакам още малко, току виж есента отминала, а и плановете за есенна сесия в Балкана, като че ли се отмиха от есенните дъждове?! Интересната облачност в ранния следобед, придружена с дъждовна прогноза, извадиха от фотографското ми съзнание две идеи, които таях в недалечното минало. Първата - фотографиране на светкавици на фон на някоя крепост или църква набързо отпадна, с разсейването на облачните маси (това наистина ми е голям фикс), а за втората все още имаше шанс, в предвид крепящите се останки от облачета по октомврийското небе.
Има две три местенца извън града, покрай река Дунав, където хората си 'паркират' лодките - интересен сюжет би се получил, в реализация на кадър, с плавателните съдове по залез. Зяпайки облачността, времето летеше и затова набързо пристъпих и към изпълнението. Бързо намерих другарче по болест и се изстреляхме да поснимаме в 'пълноводната река'.
В коритото на Дунав заварихме това. Интересна гледка, съпроводена с интересно споглеждане.
Хотелът в далечината е бил заливан в минали години, а сега заварихме това.
Май и втората идея следваше ходовете на залезния провал. Природата се забавляваше с нас, поставяйки ни в шах с пешката :). Заснех разни странни форми на отминал живот и заизлизахме от пясъчника. Имах резервен вариант, а в предвид оскъдното време се наложи и да побързаме.
Подгонихме времето за да стигнем точно преди края на деня. Знаех къде точно са лодките и се насочихме на там.
В странна поза се бореше колегата, фотографирайки залеза :). Ами така е, като му звъннах екстремно и се наложи да снима без статив.
Денят също не се оттегли без бой, а аз доволно изцедих последните залезни цветове.
За десерт се насочих към лодката в обратна посока, където цветовете преливаха в други тонални измерения. Щеше ми се да е потопена, а снимайки с ниска скорост, движението и да се размие на фона на отиващия си ден, но предвид кризисната фотосесия, в гонитба с цветове и липса на вода, и на това сме доволни. Не, че това последното не можеше да се случи, но...вече бяхме далеч от детските години. В суетене, около лодките, разлаяхме местните кьопеци, време беше да се прибираме.
Интересен старт за есенни снимки, с надежда сериите да продължат, че времето напредва. Зимата наближава, трябва да се трупа и зимнина ;).
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Работя по план по новата книга, която ще е на същата тема и ще бъде достойно продължение на първата част. Отново места пропити с история, ценности, легенди и предания, с подробни описания и гпс координати. Питам всички мои познати и приятели, които си купиха от предното издание, дали биха си купили и дали биха платили предварително, за да мога да реализирам и платя работата по книгата (част от кадрите, редакция, предпечат, графично оформление, печат). Предишната беше със спонсорства, но тази ще издам самостоятелно. Цената ще е 30 лв. А плащането може да се извърши, както споменах предварително - по банков път. Благодаря за доверието!
Мартин Петров Балтаджиев, Пощенска банка (Юробанк)
BG77 BPBI 7924 1072 5700 01
Окончателна корица на предстоящото издание |
До скоро! :)
Има приятни попадения :)
ОтговорИзтриване