сряда, 4 април 2012 г.

Архивни ретроспекции - Необятно по рилски

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк

Рила планина,... когато птиците долитат от юг.

   Докато всичко се отърсва от поразяващите следи на зимната сага и пролетта напира с пълни сили, някъде там в необятните територии на Рила планина всичко е сякаш друго. Зимните белези, като че тепърва я приветстват. Дълбоки преспи, снежни козирки, заледени скални ръбове и обширно-неземни площи по безкрайните била, заобиколени от назъбените, някак си недосегаеми върхове. Това е Рила, не напразно я наричат планина пустиня (рилската пустиня). Дори широкоъгълната фото оптика не може да се докосне до размаха и в безкрайността. А ето и какво се случва в месеца на иначе разцъфващите цветове, когато пойните птици настъпват, долитайки от юг.

-по пътеката за хижа Мусала.

-машините напразно се борят, начело със стихиите.

-уютно сгушените постройки на хижа Мусала насред бялото нищо.


-измамен светлинен пробив гали иначе смразяващата безкрайност в пустинно-бялото море.

-заслон Ледено езеро или заслон Еверест, мястото му е било предвидено за Хималаите, но нещо се е объркало и са го цопнали тук. Цяла хижа от дърво и метал, изглеждаща като  триъгълен НЛ обект от високо. Интересно архитектурно решение за височинни условия като тези.



-зъбери гиганти - рилска идилийка с ветровит акцент.

-проблясъци под облаците осветяват интересно иначе сивата действителност.

-обезопасителното въже към връх Мусала и заслона в ниското. Докъдето погледа стига - красоти.

-и пак по въжето нагоре.

-и надолу по него :).




-хижа Мусала в дясно - и пламъчетата във все едно осветените прозорци на лявата постройка, топлина в негостоприемната планина.

А за финал една хубава легенда за Рила и Пирин.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

    Работя по план по новата книга, която ще е на същата тема и ще бъде достойно продължение на първата част. Отново места пропити с история, ценности, легенди и предания, с подробни описания и гпс координати. Питам всички мои познати и приятели, които си купиха от предното издание, дали биха си купили и дали биха платили предварително, за да мога да реализирам и платя работата по книгата (част от кадрите, редакция, предпечат, графично оформление, печат). Предишната беше със спонсорства, но тази ще издам самостоятелно. Цената ще е 30 лв. А плащането може да се извърши, както споменах предварително - по банков път. Благодаря за доверието!
Мартин Петров Балтаджиев, Пощенска банка (Юробанк)
BG77 BPBI 7924 1072 5700 01
Окончателна корица на предстоящото издание
До скоро! :)

1 коментар:

  1. С удоволствие разгледах снимките!Мусала няколко пъти я качвам ,но през лятото.Завиждам ти благородно за възможността да й се насладиш ,когато е обвита в сняг!

    ОтговорИзтриване