четвъртък, 25 юни 2020 г.

Габрово - квaртал Зелено дърво - хижа Узана - връх Малуша - рид Магарьовец - квартал Зелено дърво

   Бях изкачвал връх Малуша преди години, беше в топла и цветна есен... Дори публикацията, която написах се получи с добри снимки - линк. А и цветове, за чудо и приказ. Навлизайки в горите на Природен парк Българка, човек се омагьосва от вековните буки на Балкана. Помня ясно, как тогава с температура се качих от село Ясеново и връх Исполин до връх Малуша. Получи се добра и зареждаща разходка. Сега обаче идеята беше да подходя кръгово, от северна България, през тихия квартал Зелено дърво, кацнал високо по склоновете на планината над град Габрово.
   В замисъла на тази публикация, разбира се няма нищо добро! :) Всъщност, не подозирах в каква кална забава ще се забърквам, изкачвайки връх Малуша след поредица от дъждовни дни. Те бяха разкаляли до неузнаваемост черните и дърварски пътища. Дълбоките коловози се бяха превърнали в неприятни тресавища. Всъщност, именно този подход замислях отдавна, но чакаше ред в дългия списък... Кръгов преход от квартал Зелено дърво до хижа Узана, излизане на билото и изкачване на Малуша. Слизане през буковите гори на рид Магарьовец в изходна позиция.

   Чешмата в квартал Зелено дърво, за която ще стане дума в края на публикацията! ;)

   И надморската височина в квартал Зелено дърво при чешмата. Китно кварталче, тип селце, в което времето и напълно спряло!

   Още със слизането от автомобила се разкрива страхотната гледка към върховете наоколо. Прогнозите бяха за дъждове в следобедните часове, но още рано тежки мъгли и облаци бяха затиснали билата. А и мислех, че ще съм бърз, но надали... Имах да преодолея едва 25 км за деня (17 нагоре и 8 надолу) с неголяма денивелация.

   Велосипедът е с чисто нова задна капла, задно движение, венец касета и вътрешна гума с боза. Горкото колело не подозираше какъв тормоз ще преживее, доколкото е възможно за неодушевен предмет! :) Всъщност, оказва се, че стоманената рамка далеч не се предава и въреки ниския клас окомплектовка и проблемите, издържа на качествен и количествен тормоз! :)

   Броя завоите към хижа Узана и плавно набирам височина по пътя, сред букови гори, мирис на левурда, която е прецъфтяла вече, но успявам да набера малко. Горските ягодки са се пръснали по склоновете и примамват вече, защото са напълно узрели...


   Минавам край база за ученически отдих и туризъм "д-р Тота Венкова", която е оставила много емоции в миналото, но вече тъне в руини.

   Ягодки...

   Ски база край пътя.

   Табели като тази са разхвърляни навсякъде в Природен парк Българка.

   И неусетно навлизам в местност Узана. Облаците се трупат бързо и прикапва. Почти съм изправен пред решение, дали да се спусна бързо и невредим към колата по асфалта или да продължа по калните пътища и нелекото изкачване на връх Малуша. Всъщност, Малуша е изключително панорамен връх, през него минава билното трасе по отсечката Ком-Емине и се върви изцяло по пътища и приятна горка пътека, но не и след дъждовете...

   Решавам да продължа още малко. Планината ме тегли нагоре! Това "още малко" породи много часове в зверска борба с дълбоките коловози, слизане от връх Малуша през вековни букови гори без пътека, пресичане на реки и провиране в гъсти къпинаци с всякаква друга бодлива растителност, превзела отдавна поляни и гори... при това с велосипед...


   По билото. Колелото се затлачи бързо с кал и създаде проблеми веднага. Каплите блокираха от наслоена с килограми кал, а спирачките направо бяха излезли в отпуска! :)

   По пътя.

   Излизайки в подножието на връх Малуша се разкрива наистина впечатляваща гледка към връх Исполин и върховете наоколо - Чифут, Тузлата... А облаците подсказват, че съм прекрачил времевия лимит, но такава е Стара планина - непредсказуема. Не заваля!

   На изток се разкрива гледка към Шипка и просторите на хоризонта.

   На връх Малуша - 1341 м.н.в.

   Изглед на запад.

   И поглед на изток.

 
   В подножието на връх Малуша е изградена двуетажна дървена конструкция. Някой си е направил труда да качи и маса с два стола. :)

   Решавам да затворя маршрута кръгово, както го бях наумил - през рид Магарьовец, който съкращава двойно изминатото до момента, както и дните на велосипеда, обувките, скъсаните от шипки и къпинаци дрехи! :)

   Отначало напредвах завидно бързо и въпреки калта и камъните, пътеката слизаше приятно надолу, на хубави серпентини, следвайки рида, докато по едно време стана дотолкова стръмна, кална и ерозирала, че се наложи освен да си провирам път, да бутам и велосипеда. Блокиралите от кал колела сериозно ме тормозеха, събаряха и на моменти си помагах с шпагати и куп акробатични умения, които си припомням във всички подобни подходи, които понякога не са в предвидения сценарии! :)




   Пътеката по рида слиза стръмно в дълбоко дере. Има маркировки тук-там, но не се ползва от много години. Изваждам късмет с времето, защото дъжд не ме вали... Някой някога мислил ли си е, че може да стане по-кално? Не, не може! :)

   Водата ми беше привършила. Следвайки пътя на гпс картата, трябваше да засека без пътека стар черен път, извеждащ стръмно в близост до квартал Зелено дърво. Борбата с храсти и избуялата вече коприва и къпинови изкушения, се оказа повече от "необходима". Е, трябваше някак да се добера до пътя и автомобила, а вече толкова бях се затлачил, че връщане назад нямаше... :) Спомняте ли си чешмата от първата снимка? Повярвайте, тя никога няма да иска да си спомни за мен! :)

 Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк   
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

До скоро! :)

Няма коментари:

Публикуване на коментар