понеделник, 14 октомври 2019 г.

Белоградчишкото село Праужда, връх Ведерник и символите на Богомилите

   "Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
   Панорамата, която се разкрива от връх Ведерник, ни заплени и накара да открием и преоткрием нови и нови места по граничните села на България. Село Праужда, сгушено в подножието на Ведернишки рид в северозападна България, е приютило цялата тази красота. Място, на което човек вдишва тишината и се откъсва от сивотата на забързаното ежедневие. Е, не забравяме за условието - трябва да пътуваме по пътища и магистрали, за да се придвижим до това тихо и уединено кътче, но се залавяме със задачата и няколко часа по-късно пристигаме в Праужда. Залезните цветове на планината подсказват, макар и плахо за октомври. Температурата в двата дни минава 20-е градуса. Свежестта е придружена от вечерна прохлада и гостоприемството на местният ни приятел Емил, който ни покани в къщата си за гости, като приятели. Така ни и изпрати, за което му благодарим!

   По залез от оброк "Свети Никола", разположен над село Праужда.

   Приказна вечер се заформя край камината. Насреща върховете надничат.

   Ставаме рано, за да поемем по тъмно към връх Ведерник и да посрещнем красив октомврийски изгрев от най-високата му точка.
   Планинският рид Ведерник се издига в западната част на Предбалкана, като по югозападното му подножие преминава условната граница между Предбалкана и Стара планина. На северозапад дълбоката долина на Салашка река (десен приток на Арчар) го отделя от планината Бабин нос, а на югоизток долината на река Лом – от Широка планина. На североизток структурното понижение в района на село Граничак и долината на Стакевска река (ляв приток на Лом) едновременно го свързват и отделят от рида Белоградчишки Венец. На югозапад чрез продълговатото синклинално понижение между селата Салаш и Долни Лом се свързва със северните ридове на Светиниколска планина, която е част от Стара планина.

   Изгревът ни хваща малко преди върховата кота на връх Ведерник.



   А от върха, околните върхове също го посрещат, отразявайки дълбоки сенки в просторите на планинските безкраи.

   Есенен контраст по изгрев от връх Ведерник. Цветове и хълмове обхождат пейзажа, който е като "на луната". :)

   Миджурското било е на длан. Ясно се различава планинския първенец Миджур, както и Обов връх, които сме посещавали през годините от дивите гранични села на планината.

   Триангулачния знак на връх Ведерник. Върхът е висок едва 1124 м.н.в., но се извисява стръмно над Праужда и околните села. Преодолява се 600 метрово положително изкачване, което е добре дошло преди закуската и изгрева.


   Село Праужда и пейзажите наоколо.

   Интересна и стара църква в село Праужда, която също не пропускаме, както и богатите детайли, с което се отличава тя.
   Според изследователят Кирил Кирилов изчисленията показват, че в единия край на селото може да се е намирало светилище или нещо по-съществено, което е част от слънчево-лунен светилищен комплекс с 27 части, разположени по върховете на фигура с 27 равни страни.
   Църквите обикновено се изграждат на местата на по-ранни обекти - светилища, енергийни точки... Църквата се намира на 100 метра от изчисления връх на фигурата.
   На още 100 метра от църквата пък е намерена Плочката от Праужда. Близо до изчисленото местоположение пък е било старото село. Сега тази местност се нарича Селище.
   Според Кирил Кирилов има много мотиви да се смята, че на така изчисленото място действително е съществувало едно от 27-те светилища. Става дума за времена от преди 8 000 години, а може би и повече, защото намерената плочка не е керамична, т.е. навярно е от преди усвояването на керамиката.

   Интересни богомилски символи красят старата църква. В църквата в Праужда следите от богомилите са по фасадата, а не вътре, както е в Земенския манастир. По църквата има много неканонични символи. Те вероятно не са правени специално за храма, а са пренесени от близко светилище.


   Панорамен изглед от църквата към Миджур и острия Обов връх, които ни посрещнаха по изгрев от връх Ведерник.







   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар