сряда, 8 септември 2021 г.

Драгойново - крепост Козлек - връх малка Драгойна - връх Драгойна

 Драгойново - крепост Козлек - връх малка Драгойна - връх Драгойна

   По пътища и обрасли пътеки на отдавна изгубените туристически маршрути...
Естествен укрепен хълм, висок около 100 метра е крепостта Козлек над село Драгойново. Някога това място е било обградено с крепостни стени, широки около 2 метра, чиито основи още личат. Това е стара разрушена крепост от византийско време. На повърхността на Хисара се забелязват останки от основи на жилища.
   Районът е свързан с войводата Ангел Войвода. Ръководи между 1832 и 1862 година добре организирана чета от около 40 души в Пловдивско и Хасковско. На неговото име е наречен Ангелов връх в Рила. Ангел войвода е основен дарител и инициатор за изграждането на единствения български манастир, построен през османското владичество – основания през 1856 година Араповски манастир "Св. Неделя". По част от труднопроследимата пътека са поставени табелки с текст "По стъпките на Ангел Войвода".


   Крепост Козлек. Ненацелването на правилния подход=проблеми (сериозни и болезнени проблеми)... 😃

   Насреща са върховете Малка Драгойна и Драгойна, които са цел на днешното пътешествие! Маршрутът от село Драгойново започва в края на селото със синьо-бяла маркировка и преодолява едва 600 метра положителна денивелация, но разкрива красиви и обширни панорами. Свързан е исторически с крепости, скален култов комплекс на връх Малка Драгойна, освен с войводата Ангел Войвода...


   Малкият и красив в миналото заслон, а в наши дни пълен с крави и изпражненията им...




   Времето е динамично - облачно и ветровито, което не попречи на ентусиазма ми да се преборя с всички храсти и трънки, за да зърна панорамните гледки от върховете.


   Към връх малка Драгойна. На върха има скално светилище, а гледките са невероятни, въпреки ниската надморска височина от едва 719 м.н.в.


   На връх Малка Драгойна. Вдясно е село Буково, изходен пункт за скалните светилища посетени от нас в отминалата седмица - Лъва, Люлеков камен, Кузгун кая, Кара кая и други...

   На връх Малка Драгойна. Насреща - връх Драгойна, който изкачвам на бегом, след което бързо слизам към Драгойново... Изгубил съм си шишето с вода, но зареждам с грозде и различни дарове (сини трънки и шипки за зимата)...


   На връх Драгойна с връх Малка Драгойна в ниското.
   Археологическият обект локализиран на връх Драгойна представлява руините на голям средищен център, който е функционирал близо тринадесет века – от късна Бронзова епоха до ранната Античност, съизмерим по значимост с Небет тепе и Перперек. Фортификационните съоръжения и светилищен комплекс открити на връх Драгойна са сред най-големите и най-дълго проучвани археологически обекти на територията на България. Планинският масив Драгойна, е разположен в най-северната част на Родопите, на територията на съвременна Южна България.




Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Цена: 45 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127


Няма коментари:

Публикуване на коментар