Маджарово и наоколо - село Горно поле, връх Юмурчал, връх/тракийска крепост Окопа, река Арда, село Сеноклас, село Кочаш, тракийска крепост Сеноклас, връх Хисаря
Денят е започнал по тъмна доба, малко след полунощ. Ще е изпълнен със свеж въздух, задъхване по ветровити пътеки, изкачване на познати и непознати върхове, много път, качествена вечеря със свежестта на реката и милион звезди в небесата до палатковия лагер и огъня...
Отбиваме се още по сумрак до Тракийско светилище на нимфите и Афродита...
Светилището има формата на полукръг и се състои от няколко сгради, чиито останки личат и сега. Изградено е върху карстов извор...
Римската вила в село Каснаково.
Малко след изгрева сме над град Маджарово и меандрите на река Арда.
Връх/тракийска крепост Окопа (червеното кръгче), който изкачихме в следващите няколко часа и заслужи всяко едно усилие и провиране в тръни и хлъзгави снежни склонове.
Над Маджарово с меандрите на река Арда.
Красивите и величествени меанри на река Арда...
Към връх Окопа и връх Менекенски камъни преди много години...
Страхотна находка на метри от "пътеката" - обраслата пътека... Ако човек не внимава, като нищо пропуска да разгледа тази изящна куполна гробница. Надникнах отвън... Навръщане щях и да се промуша през тесния и кален отвор. Та нали дрехите трябва да заслужат прането си в последствие! :)
Залутването е сигурно без карта и гпс по тези пътеки, които отдавна не се използват (често)...
На връх Окопа. Дълбока щерна за вода. Има кофа с въже до нея...
И гробницата с изглед вътре малко по-късно на слизане...
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
*****
Край река Арда вечерта. Приказна вечер с барбекю и всички екстри... Червено вино, хрупкави мръвки, опушени на букова жар, материал за която предвидливо сме взели с нас... Имахме някакво притеснение относно нивото на водата, предвид някои индикации, но на сутрината беше по-ниско с 40-50 см дори.
Село Сеноклас.
Работата на математика...
Църквата в потопеното край язовир Ивайловград село Кочаш.
Околните баири и върхове над град Маджарово дават идеи за действие в оставащото време на втория ден от престоя ни в района. Не си губим времето и изкачваме връх Хисаря и тракийска крепост Сеноклас. Насреща ясно се вижда масивният връх Менекенски камъни, който е висок едва 758 м.н.в., но над него се извисява върхът с крепост Окопа, щерните, останки от сгради и тракийски гробници, до които прескочихме в отминалия ден.
От връх Хисаря - 562 м.н.в., до който се намират крепостната стена и други интересни обекти от миналото. Пътеките са стръмни, тръгват от малка надморска височина и ако човек не носи бира и други екстри, умората е гарантирана... :)
Гледки...
Крепостната стена на крепост Сеноклас. Масивно укрепепване е имало в миналото, което да спира нашествията.
Добре е да има и бонус - водопад, с който завършва двудневното ни приключение в района и през граничните села поемаме към дома... Очакват ни куп дупки по отдавна забравените пътища, завоите, път и по тъмно се прибираме изморени и доволно заредени! :)
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Цена: 45 лв.
Няма коментари:
Публикуване на коментар