събота, 30 януари 2010 г.

Средновековен град Червен зима 2010

   В предвид понатрупалия сняг и усложнената зимна обстановка, съпътствана от заледявания и отрицателни температури, алтернативата за по дълги разходки и преходи отпадна, но за сметка на това в раьона на Русенското поломие, съществуват доста интересни и фотогенични места, които представляват интерес за пейзажни снимки и разходка, далеч от шума на мръсния град. В околностите на Русе и в частност по поречието на река Лом, природата е образувала чудни скални форми, църкви издълбани по стените на отвесните скални маси, крепостни стени, които са ни отбранявали през годините, пещерни домове със своите обитатели прилепите и много богата флора и фауна.

Средновековният град или архитектурен резерват Червен се намира в село Червен.
Някога на мястото на днешното село се е намирал един от основните културни центрове в североизточната Дунавска равнина. Той е със значим принос за изучаването на средновековната българска култура. При разкопки там са открити множество улици, работилници, жилища, обществени сгради, крепостни стени, тринадесет църкви и водоснабдителни проходи. С две думи живот е кипял. :)

По този повод и в чест на измамно показалото се януарско слънце, реших да запаля колата и да се разходя до там, да посъбера студ, пък и някой друг кадър нямаше да е излишен, за колекцията от зимни пейзажи.

Стълбите, по които трябваше да се изкача за да достигна крепостта, бяха приятно осветени от обедното слънце, а стените окрасени с ледени шушулки (висулки)- кой как му хареса. Дори вятър си имаше, за да е пълна зимната идилия
Съдейки по снега, не бяха минавали много хора, което не е присъщо за това място през другите сезони на годината.

На места имаше приятен изглед към една от крепостните стени, а стълбите като, че ли ме приканваха да не спирам през две минути да снимам, нямаше кой да ги изкачи вместо мен :)
С набиране на височина, се откриваха чудни гледки и към скалните маси на каньона, с допълващата пейзажа крепост кацнала на ръба им. Липсата на поляризационен филтър си каза думата и месец по късно се сдобих с такъв (неразделна джижавка за пейзайжиста :))))
Това самотно дърво крепящо се върху камъните не направи изключение, сякаш ме канеше да го заснема. Така и направих.

И нагоре по стъпалата,...


... които скоро ме изведоха в горната част на скалите, при средновековен град Червен, откъдето се откриваха приказни гледки във всички посоки.

А на места като това в близост до краят на стената, адреналина винаги е на макс. Статива е на сантиметри от пропастта. Обожавам такива снимки. Дано някой ден не си платя скъпо за това!:)

С леко завъртане на апарата от същата позиция хващам и река Черни Лом, извиваща се около скалите, придавайки идеален стратегически завършек на крепостта.
Следващите две снимки ми докараха муза за последващо посещение на това място, при добра видимост със звездно небе. Доста реалистично би изглеждала крепостната стена на звездно небе, с едночасова експонация.



Не пропуснах да направя и комбинирана снимка със село Червен в ниското и средновековния град, с което завършвам мразовитата фото разходка.:)


Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

2 коментара: