Местоположение на църквата – В района между градовете Кюстендил и Дупница, по главен път 62, само на 3 км от отбивката за местоположението му, се намира село Мърводол, в близост до което в гъста трева и къпини лежат останките на средновековния храм „Св. Св. Козма и Дамян“.
В с. Мърводол животът е потънал в дълбок сън. Според преброяването там живеят едва 50 човека. Повечето безработни. Със сигурност ще се пренесете два века назад във времето, посещавайки планинското селце и украсената с коприва средновековна църква, която сякаш ви очаква.
Лесно ще откриете червенеещите се руини на храма, тъй като се намират до старите гробища, само на няколкостотин метра от с. Мърводол в местността Извора. Изградена е на стръмен скат, спускащ се към малката рекичка. Църквата е изключително красива, но е почти неизвестна, както и селото.
През селцето протича бистрата река Мъртви дол, ляв приток на Струма, и се подхранва от два карстови извора, по-обилният от които днес е каптиран за нуждите на селото. Селището е именувано на този дол, но е леко видоизменено за да не звучи прекалено зловещо (вместо Мъртви дол – Мърводол).
История – Според историци средновековната църква най-вероятно е построена в края на 14. век. Предполага се, че е била изписана изцяло отвътре и частично отвън с красиви стенописи. Според местни предания патрон на църквата са Свети безсребреници Козма и Дамян.
Преданието гласи също, че черквата била разграбена и унищожена, а селото опожарено и обезлюдено след идването на турците и оттогава до днес не е възстановявана.
Архитектура и текущо състояние – Представлява малка кръстокуполна сграда с размери 6,75 х 4,50 м и изявени кръстни рамена отвън, както при църквите от византийско време „Св. Тодор“ в гр. Бобошево и „Св.Никола“ в гр. Сапарева баня. В най-добро състояние е запазена апсидата, достигаща до подпокривния корниз (5,30 м), останалата част от църквата е силно разрушена. Стените са съхранени на височина до 1,30 м от нивото на цокъла. По план църквата е кръстовидна, едноапсидна, без притвор. Външната лицева зидария е от редуващи се пояси от грубо одялани камъни и от тухли. За по-добро оформяне на ъглите на сградата са използвани бигорови блокове. Според строителния метод на изграждането и` , църквата е датирана от втората половина на 14. век.
Отвътре църквата е изографисвана на два пъти – през 14. и 16. век. Понастоящем стенописите са напълно унищожени.
Интересни места за посещение в района – Само на няколко километра от с. Мърводол се намира с. Пастух. Там може да видите изоставената средновековна църква „Св. Богородица“, построена в местност Скалето до крепост Градището. Ако пътувате с автомобила си от гр. Бобошево към с. Пастух, на пътя ви се намира реставрираната и красива църква „Св. Йоан“, която е обявена за паметник на културата. В района на с. Мърводол се намира гр. Бобошево, изходен пункт за два бележити български манастира – Бобошевския и Руенския. Те са добре устроени комплекси, с които да допълните разходката си.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар