Местоположение на манастира – Долнобанският манастир „Възнесение Господне“ се намира в летовище Долна Баня, на около 4 км югозападно от градчето Долна Баня. За да стигнете до светата обител, трябва да прекосите Долна Баня и да завиете вляво по улица, преминаваща покрай вилна зона с къщи. Ако не сте сигурни, попитайте местните, те ще ви упътят за правилната посока.
История – Има предположения, че Долнобанският манастир „Възнесение Господне“ е възникнал като резиденция на Костенския митрополит. Около 5. век след Хр. римският император Констанций Хлор основал град на свое име – Констанция, който бързо станал един от големите градове на Римската империя (намирал се на територията на днешните „Вили Костенец“). В него кипял богат духовен живот до 14. век. И днес костенчани и долнобанци твърдят, че именно в техния манастир – люлка на просвета и култура – се е учил бележитият старобългарски писател Константин Костенечки.
През времето на цар Иван Шишман Костенечкото деспотство е било силно, известен е неговият деспот Янкул Черньо. Според легендата, след превземането на Костенец от турците оцелялото население се скрило зад дебелите манастирски стени. Дълго се отбранявали хората, но турците превзели манастира, който бил сринат до основи. Загинал и храбрият деспот. Останалите закрилници успели да сторят две неща, които се помнят: изнесли книгите и ценностите на манастира и ги проводили до Атон, и погребали войводата си в гробницата на манастира. Днес все още могат да се различат някогашните дебели стени, изградени от гранитни ломени камъни, споени с хоросан, и следите от четирите кули, принадлежали към крепостта на манастира.
През 1923 г., по покана на църковното настоятелство в Долна Баня, проф. Кръстьо Миятев направил частични археологически разкопки при известното дотогава оброчище „Свети Спас“. Като резултат от тези разкопки са открити основите на малка еднокорабна, едноапсидна църква, с размери 8 х 6,5 м. Тогава в северозападния ъгъл на храма е намерен гроб с разхвърляни кости в него (може би гробът на Янкул Черньо). Проф. Миятев датирал църквата от периода 14. – 16. век, изхождайки от намиращата се в съседното село църква „Св. Никола“, която има подобен план и градеж. Твърде е вероятно това да са били основите на манастирския храм, съществувал до окончателното унищожаване на Долнобанския манастир.
Върху разкритите основи е изграден малък параклис, осветен на 29 май 1927 г., датата, на която тогава се е празнувал Спасовден. Оттогава до ден днешен на ливадите пред параклиса долнобанци и гостите на града празнуват своя празник със събор и кръшни хора.
Архитектура и текущо състояние – Днес манастирът представлява комплекс от малка еднокорабна, едноапсидна и безкуполна черква и жилищна сграда (рушаща се). Сега обителта е периодично действаща, но не предлага храна и настаняване.
Интересни места за посещение в района – Планинският район около летовище Долна Баня и Костенец е подходящ за посещение на вилните зони и минералните басейни. Тук идват и отсядат летовници от цяла България. В планината край вили Костенец се намират две природни забележителности, с които можете да допълните духовната си разходка. Това са водопадите Костен камък и Скаловитец. Гледките към планината и гостоприемните хора са достатъчен повод да посетите Долнобанския манастир и релаксирате от динамиката на ежедневието.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар