Местоположение на манастира – Урвичкият (Панчаревски) манастир „Свети Николай Летни Чудотворец“ е разположен в местността Урвич от землището на Панчарево, на 8 километра от центъра на селото, по посока гр. Самоков. Самата обител е част от историческата местност Урвич и лежи на северната страна на хребета Средобърдие на естествена хубава поляна със западно изложение, гледаща към крепостта Урвич, Царичина скала и сумрачните склонове на Плана планина.
До манастира се стига като тръгнете по асфалтовия път 82 в посока гр. Самоков и малко след Панчаревския язовир – в началото на дефилето от лявата страна, където се извисява огромна каменна статуя – продължавате на юг по тесен планински път в гората.
История – Не се знае кога точно е основан, вероятно в периода 10. – 12. век. След падането на България под турско робство манастирът е разрушен, а монасите му били изгорени, за което свидетелстват намерените при разкопаване на основите му човешки кости. Възобновяван е на два пъти през 20. век – през 1938 г. и 1996 г. – чрез дарения и благодарение на феноменалната баба Бона Велинова от с. Григорево, която по желание на местните жители открива основите му през 1929 г.
Сред забележителностите от Урвичкия манастир е сандък с книги от 19. век, които са собственост на Сотир Вълков от Самоков, от „Обществото на Рилския манастир“. Книгите са подвързани и подредени по опис в каталог.
Архитектура и текущо състояние – Църквата в манастира е построена през 1996 г. върху стари основи със средства на Атанас Господинов от Панчарево, а новата манастирска постройка – благодарение на доброволния труд на много панчаревци, които са отделяли от свободното си време и средства за това.
Представлява еднокорабна, едноапсидна безкуполна постройка. Възкръснал за нов живот след дълги години забрава, днес Урвичкият манастир „Свети Никола“ е действащ манастир.
За празник на манастира е определена датата 9 май. Провежда се традиционен събор, който се посещава основно от жители на околните селища, в съзнанието на които е запазен споменът за това свято място и преданията около съдбата на „Урвич“.
В Панчаревския манастир не се предлага настаняване и храна, но може да отседнете в близките села и да се насладите на живописната природа, като допълните разходката си и с други манастири и забележителности наоколо.
Интересни места за посещение в района – Съвсем близо е известният Кокалянски манастир, до който се стига по пътека през гората. Отстои само на няколко километра по път 82 – идвайки от София, отбивката се пада вдясно. Интересна за отдих дестинация в почивните дни е Панчаревският язовир, в който може да покарате каяк или водно колело. Неговата язовирна стена е изкуствен земен насип на мястото на теснините между с. Панчарево и с. Кокаляне. В землището на с. Панчарево се намира средновековната крепост „Урвич“, манастирът „Св. Никола – Летни“ и останки от крепостната черква „Св. Илия“, които заедно с Кокалянския манастир образували в миналото Урвичкия крепостен комплекс.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар