четвъртък, 22 ноември 2018 г.

Параклис „Св. Йоан Летни“ и язовир „Пчелина“

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк 
   Местоположение на параклиса – Кацнал като птица върху високата скала над язовир „Пчелина“ („Лобош“), параклисът „Св. Йоан Летни“ разкрива прекрасна гледка към стръмните му и просторни брегове в местността Камика. Липсата на туристическо внимание сякаш е съхранила все още крепящата се средновековна постройка.
   Параклисът „Св. Йоан Кръстител – Летни“ се намира в землището на вече несъществуващото село Пчелинци, на 2 км северозападно от с. Поцърненци.
   Язовир „Пчелина“ и черквата са на около 60 км от гр. София. За да стигнете това красиво място, поемате в посока градовете Перник и Радомир. Когато наближите отбивката за с. Прибой, завивате и продължавате вдясно към с. Поцърненци. В центъра на селото има магазин, веднага след който завивате вляво. Минава се през няколко малки махали и скоро асфалтовият път става черен. Там, в края му, може да оставите автомобила си и да се разходите пеша до светата обител.
   История – Известната в наши дни църква „Св. Йоан Летни“ вероятно е била храм на средновековното селище, предшественик на с. Пчелинци. Някога на дъното на язовира е съществувало с. Пчелинци, което е изчезнало при потапянето му за направата на язовира през 60-те години на 20. век. Останала е само църквата, рушаща се от времето и обругана от недобросъвестни хора.
   Параклисът съществува от 14. век, като по-точната дата на неговото построяване (1350 г.) е изписана върху един малък камък до него.
   Архитектура и текущо състояние – Църквата е малка по размери, еднокорабна, псевдо триконхална (с полукръгли ниши – певници). За градежа и` са използвани ломени и бигорови камъни. Белезите на времето и недобросъвестните люде са оставени по стените; надраскани са имена с графити, а образът на Света Богородица „гледа“ с извадени очи към небето. В миналото стените на храма са били изписани с красиви стенописи, но днес те са почти унищожени от набезите и течащия покрив, който е възстановен през 2008 г. от добри хора.
   Спрямо стила живописна техника и застъпения канон стенописите може да се отнесат към 15. – 16. век. Те са едно от редките произведения на средновековната българска живопис, дело на местни, югозападни зографски школи. Стенописите се нуждаят от спешна реставрация и консервация, за да останат във вековете и след нас.
   Мястото край осквернената света обител е съхранило част от красотата на българската природа. Гледките са просторни, в небето се вият орли, а в полята край пътя се виждат зайци и лисици. Контрастната сцена навява и радост, и тъга.
   Интересни места за посещение в района – Язовир „Пчелина“ е подходящо място както за религиозен туризъм, така и за риболов и плаж край бреговете му. От другата страна на язовира, в непосредствена близост до с. Радибош, се отбийте и посетете Радибошкия манастир, който следва съдбата на параклиса „Св. Йоан Летни“ и тъне в разруха, а за да го откриете е нужен приключенски и откривателски дух, тъй като пътеките са обрасли в коприва, а сградите – превзети от къпини и самота. До гр. Земен е Земенският манастир – в списъка на ЮНЕСКО. Черните пътища край язовир „Пчелина“ и селата наоколо са удобни маршрути за велотуризъм.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар