четвъртък, 22 ноември 2018 г.

Алински манастир "Св. Спас"

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк   
   Местоположение на манастира – Алинският манастир „Св. Спас“ е разположен на левия бряг на Манастирска река, под връх Калето, сред гористите южни склонове на Плана планина. Отстои на 20 км западно от гр. Самоков, до с. Алино и с. Белчински бани. В непосредствена близост до него е средновековната крепост Алинско кале, останките от която го датират към 11. – 14. век.
   От с. Алино до светата обител водят лоши почвени пътища, които са около 8 км в едната посока и тръгват от два края на селото. Не е лошо да разполагате с навигация или да попитате местните хора по кой път да поемете към манастира.
   История – Алинският манастир е възникнал през 16. – 17. век и в годините на ранното Възраждане е бил книжовен център от местно значение. Самото селище Алино, на което е кръстен манастирът, се споменава в османски документи от 1576 г. Населението му се е занимавало с рударство, като рудата се е обработвала в гр. Самоков. Жителите на селото щедро дарявали манастира, като са запа-зени имената на някои от ктиторите – поп Златин, поп Стойко, поп Вълко, йеромонах Елисей и др.
Архитектура и текущо състояние – В архитектурно отношение църквата представлява еднокорабна, едноапсидна сграда с полуцилиндричен свод, без преддверие (притвор) и купол. Според запазения ктиторски надпис стенописите в нея датират от 1626 г. В олтара са изобразени традиционните сцени „Богородица Ширшая небес“, „Причастие на апостолите“, „Поклонение на Христовата жертва“, „Благовещение“ и „Гостоприемството на Авраам“. В източната част на храма са илюстрирани някои сцени, разказващи за чудесата на Христос след възкресението, като „Неверието на Тома“, „Сватбата на Кана Галилейска“, „Преполовение“ и др. В свода са представени различни образи на Христос: младият Христос Емануил, Христос Вседържател и Христос като ангел. В западната част на църквата се редуват сцени от църковните празници и Страстите Христови. През 19. век в западната фасада на църквата е добавен образът на патрона „Христос Спасител“. Историческа ценност представляват и големите иконостасни икони на Христос, Богородица, Иван Рилски, Йоан Предтеча и малката сборна икона от 1845 г.
   Стенописите в алинския храм са в традициите на атонските майстори, като част от композициите им са опростени и освободени от някои детайли, поради което те са по-наивни и примитивни, но по-искрени и разбираеми. Те са колективно дело на майстори-живописци с различен творчески почерк.
   В днешно време Алинският манастир е необитаем и запустял. Старата манастирска сграда е съборена, а на нейно място е издигната нова постройка, но туризъм в района няма. Църквата е реставрирана отвън, което помага стенописите да се съхранят в сегашното им състояние.
Алинският манастир не предлага настаняване и храна.
   Интересни места за посещение в района – Районът на с. Алино не ограничава духовните обекти. Съвсем близо са гр. Самоков и гр. Сапарева баня, където може да се разходите и видите Самоковския девически манастир и Ресиловския манастир, които са превърнати в луксозни комплекси с изградени пътища и са силни туристически дестинации. Не пропускайте Бельовата църква, за която исторически сведения сочат, че може да се отнася към късната античност и Средновековието.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар