Местоположение на манастира – В красивата Конявска планина, само на 2 км южно от китното с. Жабляно, се е сгушил Жаблянският манастир „Св. Йоан Кръстител“. Разположен е в местността Вирова градина под връх Курилово. Ако не знаете, че тук има манастир, ще минете през с. Жабляно и няма да ви дойде наум да навлезете в склоновете на планината и да потърсите обителта.
От с. Жабляно тръгва черен коларски път, който извежда до портите на Жаблянския манастир. Табели за манастира в селото няма. Като влезете в Жабляно, в центъра стигате до малък мост. Преди моста свивате вляво, минавате през жп линията, след която пътят се разклонява. Хващате десния, а малко след това асфалтът свършва. Тук може да оставите автомобила си и да се разходите час сред красивите гори на Конявска планина.
История – Датата на съграждане на Жаблянския манастир не е известна, но според народните предания е бил разрушаван неведнъж по време на турското робство, а по-късно, през 18. век, е бил възобновен. Предполага се, въз основа на намерените артефакти, че недалеч от днешната обител през античността е имало езическо светилище.
Манастирът е в днешния си вид от 19. век, като през първата половина на същия век в него е основано и килийно училище. От 1879 г. до смъртта си през 1881 г. игумен на манастира е видният педагог и деец на църковно-националните борби Аверкий Попстоянов. Погребан е тук, гробът му и днес може да се види до черквата.
През времето на социализма обителта бива зверски поругана и осквернена, както се случва и с много други манастири в България, а впоследствие запустява.
В дните на „демократични промени“ манастирът е заварен в окаян вид. Тогава с него се заема сегашният игумен на манастира – отец Касиян, заради който днес обителта е в много по-добро състояние. Постепенно се обособява ново монашеско братство, възстановява се манастирското стопанство и обителта влиза в своето изконно духовно русло.
Архитектура и текущо състояние – В архитектурно отношение Жаблянският манастир „Св. Йоан Кръстител“ представлява комплекс от трикорабна, триапсидна и еднокуполна черква (построена през 1884 г.) и жилищни и стопански сгради.
Понастоящем Жаблянският манастир е постоянно действащ и изпълнява християнските обязаности по старостилния православен календар.
Интересни места за посещение в района – Районът около Жаблянския манастир е много живописен. Само на няколко километра оттук са гр. Земен и Земенският манастир, който също може да посетите и да допълните духовната си разходка.
В Земенския пролом, до с. Скакавица, се излива водопад Полската Скакавица. Той със сигурност ще ви плени със своята височина и красивите къдрици, с които политат пръските му в бездната над последните къщи, кацнали на ръба до водопада. Заобиколено от скали и други природни дадености, малкото селце е истински рай за почивка и релакс сред природата. Има и къщи за гости, в които да отседнете.
Язовир „Пчелина“ също е силна дестинация. Наоколо, по бреговете му, са разхвърляни параклиси, манастири и земя, пропита с история.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар