Местоположение на манастира – Връдловският манастир „Св. Пророк Илия“ се намира на около 1 км югоизточно от с. Връдловци, в граничната Чепън планина. До него най-лесно ще стигнете като непосредствено след жп прелеза, преди края на селото, отбиете вляво по черен път, стигащ до жп линията – на около 50 м над нея се намира манастирчето.
Самото с. Връдловци отстои на около 1 км от границата със Сърбия, разположено е по протежението на пролома на Забърдска река. До с. Връдловци се стига от гр. Годеч или с. Калотина. Поради разделянето на България през 1919 г. от Ньойския договор и строежа на клеона през 1976 г. този район съвсем запада. По долината на река Нишава има жп линия до с. Станянци, има и жп спирка Връдловци. Влакът пътува и сега, но не вози пътници, а само въглища от мина Станянци до ТЕЦ Бобов дол. От с. Връдловци се открива прекрасна гледка към планината Видлич – предпланина на Западна Стара планина.
В днешно време с. Връдловци и околните гранични села са почти обезлюдени. Хората, в търсене на поминък, са изоставили бащините домове.
История – Няма запазени сведения каква е била най-старата история на Връдловския манастир, но ако се вземат предвид намерените артефакти около него, началото на духовна дейност тук трябва да се търси далеч назад във вековете. В по-новата ни история в района са се водили ожесточени битки през Сръбско-българската война, 1885 г.
Архитектура и текущо състояние – За последно обителта е възстановена в началото на 20. век, когато е изградена сегашната църква. Изглежда, както на много други места, и тук това е станало върху основите на стара църква. Самата черква е много малка, еднокорабна, едноапсидна постройка с каменна зидария. Силно впечатление правят старите стенописи, макар че те не са с голяма художествена стойност. Днес манастирът е недействащ, сградата до църквата е със счупени прозорци, които навяват тъга и спомени за отминали времена…
Понастоящем във Връдловския манастир не се предлага настаняване и храна.
Интересни места за посещение в района – Планината Чепън е дива гранична планина. Ако сте решили да прекарате тук ден или два, няма как да не усетите девствената природа и отдалечеността си от цивилизацията. Наоколо, в малък радиус, по планинските гънки са разхвърляни десет манастира: Маломаловски манастир „Св. Николай Чудотворец“, Годечки манастир „Св. Дух“, Годечки манастир „Св. Николай Летний“, Букоровски манастир „Св. Георги Победоносец“, Чепърлински манастир „Св. Петка“, Разбоишки скален манастир „Въведение Богородично“, Шумски (Лопушненски) манастир „Св. Архангел Михаил“, Голешки манастир „Св. Николай Летни“, Станянски манастир (параклис), Комщицки манастир „Св. Николай Летни“. Те са в непосредствена близост един до друг, някои от които и описани в книгата. Повечето от тези манастири са откъснати от цивилизацията и там сякаш времето е спряло в очакване някой да се появи и разкаже какво е видял.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар