Местоположение на църквата – Край брега на язовир „Жребчево“, в близост до гр. Николаево и на дъното на водоема, лежат останките на „Потопената църква“.
Църквата „Св. Иван Рилски“ се намира недалеч от гр. Николаево и с. Паничерево в посока изток, на малко възвишение.
Ако пътувате от гр. Николаево в посока гр. Бургас, подминавате отбивката за Николаево и продължавате към с. Оризари, малко преди което има пътен възел „детелина“, на който поемате южно по черния път, криволичещ край язовира. Църквата ще забележите, няма как да се объркате, тленните и` останки са като скелет, забити на дъното на язовира, и напомнят за живота в отминалите дни.
История – Църквата „Свети Иван Рилски“, наричана също и „Потопената църква“, е била в с. Запалня, което е потопено през 1965 г. при изграждането на язовир „Жребчево“. Църквата е единствената останка от селото. Храмът е носил името на българския светия Иван Рилски. Рано напролет през 1965 г. той е наполовина потопен, а към края на лятото е почти изцяло под водата. На едно възвишение, в близост до останките на църквата, се намира изоставено гробище. Пред него, с лице към яз. „Жребчево“ е поставена паметна плоча за потопеното с. Запалня. Текстът гласи: „Село Запалня, заселено 15. век, изселено 1962 г.“.
Храмът е издигнат през 1895 г. на мястото на църква от 4. – 9. век. Но фактът, че е кръстен на Св. Иван Рилски – небесен покровител на българския народ – не притеснил по никакъв начин партийните функционери по времето на соц-а. В средата на миналия век от столицата пристига решение точно тук да бъде изграден голям язовир, който да събира водите на р. Тунджа. В началото местните не вярват на ушите си, после недоумяват, следват молби, протести. Но съдбата им е предопределена.
Годината е 1962. Запалня, заедно със съседните села Жребчево и Долно Паничарево, биват засмукани от центрофугата на огромната водна маса буквално за една нощ. И остават завинаги погребани на дъното на язовира. Но малка частица от изгубения свят отказва и до днес да бъде заличена. Това е старата църква. Оцеляла благодарение на това, че е издигната върху леко възвишение над селото.
Архитектура и текущо състояние – Днес руините на църквата тънат в тишина, нарушавана от плисъка на вълните, играта на вятъра, промушващ се със свистене през изтърбушените и` прозорци и от блеенето на овцете, за които тя е укритие от слънчевите следобеди през лятото.
Напук на природните стихии и забравата, стените и` стоят все така гордо изправени, сякаш устремени към небето. Казват, че са били иззидани от тревненски майстори. Ако се вгледате внимателно в тях, ще видите полепнали миди и речни камъчета.
Язовир „Жребчево“ навява тъга, но дава и творческа муза на фотографи, художници или просто хора, дошли да си починат от динамичното ежедневие край бреговете му. Гледките са обзорни, а въздухът – пропит с аромат на лавандула и рози от околните масиви, ала дори това не може да скрие тайните, които се крият на дъното на водоема.
Интересни места за посещение в района – Китното планинско градче Мъглиж е съвсем близо. Отбийте се по завоите над него и посетете Мъглижкия манастир, скътан уютно в планинските дебри на Стара планина. Тепавицата и водопадите на Мъглижка река са рай за ценителите на дивите приключения.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар