Местоположение на църквата – Пътувайки по Подбалканския път от София за Бургас, пътят ви минава покрай китното градче Павел Баня, за което има отбивка. Ако сте тръгнали по този път, отбийте се за час встрани към гр. Павел Баня и с. Виден, което е построено до язовир „Копринка“, или по-точно язовирът е построен до селото, в годините на соц-а.
Именно от с. Виден тръгва черен път за „Потопената църква“, който е подходящ за почти всеки автомобил и извежда до стената на преливника на язовира. В него се намира църквата „Св. Атанасий“.
История – Историята на църквата започва през 1836 г., когато селяните събират пари за изграждане на нова църква. Всяка къща доброволно внесла по 500 гроша, по-заможните – по 1000. Затова строителството и` продължава около 25 години. Изградили са я арнаути от Добърско. Дължината на сградата е 22 м, ширината – 10 м, с просторен балкон, подпрян на масивни дървени колони. Отделно в двора са издигнати камбанария и свещарница. Черквата е завършена между 1851 и 1854 г., но по време на Руско-турската война е опожарена от башибозуците. Затова от първата иконопис не са запазени останки и сведения. Възстановена е напълно през 1908 г. по инициатива на тогавашния свещеник Иван Цветков от Калофер. Иконите били изрисувани от художника Петко Ганев. През над стогодишното съществуване на черквата в нея са служили шест свещеници. След като започва изграждането на язовир „Копринка“ („Георги Димитров“), част от селото попада в чашката му. След 1960 г., останал без грижи и надзор, църковният храм бива варварски поруган и осквернен – превърнат е в обор за добитък на местните хора.
Интересни места за посещение в района – В източната част на язовир „Копринка“, откъм с. Бузовград е известното мегалитно светилище, с което може да допълните пълноценно разходката си. Язовир „Копринка“ предлага шеметни панорами към масивните южни склонове на Стара планина и е рай за рибарите в района.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар