четвъртък, 22 ноември 2018 г.

Пернишки манастир „Св. Пантелеймон“

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк 
   Местоположение на манастира – В планината Голо бърдо, само на няколко км югоизточно от гр. Перник, се намира Пернишкият манастир „Св. Пантелеймон“. Той е на територията на местната белодробна болница. Ако пътувате от гр. София в посока гр. Радомир, в един момент, когато наближите Археологически резерват Кракра, ще трябва да направите обратен завой в посока София, за да хванете отбивката, извеждаща до светата обител.
   История – Още от най-древни времена Пернишката котловина е била заселена. Смята се, че първоначално живот около Перник е възникнал векове преди Христа. По време на хан Омуртаг градът е приобщен към пределите на Българската държава и става важна крепост. През 11. век е управляван от известния Кракра Пернишки, който е военачалник в Първата българска държава.
   От този период е и крепостта Кракра, която е реставрирана и приема посетители днес. Благодарение на нея Кракра успява да устои на две обсади от византийски войски. През Втората българска държава Перник продължава да е важна крепост с голямо стратегическо значение. Около града има много храмове, църкви и манастири, като повечето от тях са запазени и са действащи.
  Според писмени източници Пернишкият манастир е основан през 20. век. Опожарен и унищожен е през 1393 г. при превземането на Пернишката крепост. За първи път е съграден отново чак през 1866 г. Строежът на църквата е започнат през 1908 г., а освещаването и` става през 1921 г.
   Архитектура и текущо състояние – Днес от манастира е запазена еднокорабна, едноапсидна, с две конхи и малък купол църква, както и жилищни сгради, които са силно увредени, поради липса на вложения в тях.
   До църквата расте вековен ясен, който има лековита сила. Твърди се, че е излекувал много хора, които са осъществили контакт с дървото, чрез докосване – с вяра и любов.
   Понастоящем манастирът е периодично действащ и не е обитаван от духовници.
   Интересни места за посещение в района – В близост до Пернишкия манастир може да посетите Беловодския и Калкаския манастири, както и Археологически резерват Кракра със Средновековна крепост Кракра, резерват Орлицата.
   В гр. Перник са построени много храмове и църкви, с които може да уплътните деня си. Сред забележителностите в Перник са и две антични светилища, едното от които е съвсем близо – в квартал „Църква“.
   Любопитен факт е, че градът е домакин на Международния фестивал „Сурва“, който се провежда всяка година и скоро влезе в конвенцията за нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.
   Наоколо е пълно с природни, археологически и културно-исторически обекти. В близост е и най-дългата пещера в България – Духлата. Проучете и допълнете с тези забележителности духовната си разходка.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

1 коментар:

  1. Радвам се, че попаднах на този страхотен блог.
    Сайтът го открих в Google, когато търсех неща за клинария и останах приятно
    изненадана! Поздравления и успех с развитието на блога! Ще се радваме,
    ако разгледате и нашият проект, за повече кликнете ╰┈➤ ① тук

    Браво за публикацията! Поздрави и успех със сайта! Определено ще го чета почти всеки ден! Успех с развитието му!


    Градски портал ╰┈➤ ① тук

    Кулинарни рецепти ╰┈➤ ① тук

    Дигитална агенция ╰┈➤ ① Viseo

    ОтговорИзтриване