Местоположение на манастира – Голешкият манастир „Св. Николай“ се намира на около 2 км над с. Голеш в граничната Видлич планина. Още преди да влезете в с. Голеш, има черен път, по който трябва да завиете надясно. За ориентир може да ви послужи бетонено съоръжение вляво от пътя. Скоро черният път минава покрай селските гробища и след 1,5 км се стига до обителта, която е разположена в малък горски масив над полето. Няма как да се объркате, ако следвате указанията.
Село Голеш е малко предбалканско селце, разделено на няколко махали. Намира се на 10 км северозападно от гр. Годеч, а населението му, по данни от преброяването през 2010 г., наброява 61 жители. До с. Голеш се стига по пътя от гр. Годеч. Името на селото произлиза от характера на местността – гола, без растителност. Първоначално се е казвало Мали Голеш и е засвидетелствано за пръв път в турски архив като Гулеш.
История – Кога първоначално е бил създаден манастирът не се знае. Възобновен е в края на 19. век по съновидение на една жена от село Голеш – баба Джунка. Днес още се носят легенди за нея, била ербап жена, яздела кон по-добре от мъжете, а думата и` се слушала, за това никой не и` се присмял, когато по едно време започнала всяка нощ да сънува, че до селото има манастир. Чувала глас, който и` казвал, че основите му трябва да се изровят и храмът да бъде изграден наново. Една нощ видяла, че на хълма над махала Батлак гори огън, събудила мъжа си и веднага го пратила да копае. Още на първото копване излязъл зид на стар манастир, а няколко дни по-късно и каменен олтарен камък с текст, който никой и досега не е разчел. Години по-късно синът и` Цветко съградил наново манастира, било 9 май 1896 г. Оттогава цяло село се събира на тази дата на курбан пред църквата.
Архитектура и текущо състояние – В момента старата малка църква се реконструира и обновява.
Манастирът е действащ, но без монаси, които да се грижат за него. В църквата няма стенописи, а само дървен иконостас.
Понастоящем в Голешкия манастир не се предлага настаняване и храна.
Интересни места за посещение в района – Ако решите да посетите Голешкия манастир, отбийте се непременно и в с. Голеш. В центъра на селото е църквата „Св. Йоан Кръстител“. Представлява еднокорабна, едноапсидна висока постройка с три кубета. Строена е в периода 1896 – 1900 г. До 1989 г. е правен частичен ремонт на църквата, а през 2008 г. е завършен последният ремонт, по време на който е ремонтиран покривът, сложена е нова дограма и са пребоядисани стените с латекс. Ремонтът е извършен от самоковска фирма, а парите са събрани от дарения на местни жители. Преди построяването на манастира „Св. Николай Летни“ (1896 г.) и църквата Св. Йоан Кръстител (1900 г.), селото не е имало храм, в който да се служи.
Около с. Голеш са известни 6 оброчни кръста, посветени на „Св. Николай“, „Св. Илия“, „Св. Св. Петър и Павел“, „Св. Спас“ и „Св. Георги“.
Някои от обектите в книгата, като Голешки манастир, се намират в гранични райони, където гранична полиция организира редовно проверки. Добре е да не забравяте личните си документи у дома, или в автомобила.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар