четвъртък, 22 ноември 2018 г.

Свогенски манастир „Света Петка“

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк 
   Местоположение на манастира – Свогенският манастир „Света Петка“ се намира в североизточния край на гр. Своге, в двора на местната църква, която се извисява внушително над малката и стара църква на обителта.
   Град Своге се намира в Искърското дефиле и влизайки в него по главния път Нови Искър – Мездра, свивате вдясно, когато стигнете централната му част. Минава се под малък мост, на стотина метра от който ще забележите голямата църква. В двора и` са руините на старата манастирска чешма, стопански и жилищни сгради и малката черква „Св. Петка“.
   История – За Свогенския манастир има сведения, че е основан по време на Второто българско царство – 12. – 14. век. Какво се е случило през вековете можем да разберем само от местни легенди и предания. Знае се, че в годините на турското робство църквата е била разрушена два пъти. Вторият път е възстановена през 1860 г. от Гроздан Китов, родом от с. Брезе – учител, който впоследствие приема духовното име Герасим и става игумен на манастира.Той същевременно е и свещеник, и учител в новосъздаденото килийно училище в сградите на манастира. Основаването на килийното училище е имало за цел да подготви свещеници за този край. За първоучител в гр. Своге трябва да се приеме отец Герасим, доживял до дълбока старост, починал през 1904 г. Неговият гроб и паметникът му са запазени и до днес в източната част на двора на църквата.
   Архитектура и текущо състояние – Днес от някогашния манастир е останала единствено църквата „Св. Петка“, сгушила се и потънала в забвение зад величествено издигащия се нов храм. От старите манастирски сгради, където се е помещавало килийното училище, не е останало почти нищо, има една постройка, но тя е от по-ново време.
   Старата черква, с размери 12 х 5 м, е малка еднокорабна, едноапсидна, безкуполна, с притвор и укрепена с контрафорси, сграда. Вътрешността на църквата е покрита със стенописи, рисувани през 1860 г., когато е станало възстановяването и`.
   Интересни места за посещение в района – Искърското дефиле е рай за ценителите на природата. Река Искър е прокопавала в продължение на милиони години внушителни дерета и каньони. В дебрите им са скрити от нечистите помисли няколко манастира, които спокойно можете да разгледате и посетите за един ден. Това са: Батулийски манастир, Бовски манастир, Свогенски манастир, Желенски манастир, който присъства в книгата, Осеновлашки манастир, Черепишки манастир. Не пропускайте внушителната гледка от Паметника на септемврийците над с. Гара Лакатник, до който има асфалтов път, и скалния феномен Ритлите край с. Ребърково, обявен за природна забележителност. В това феерично съчетание от внушителни, издигащи се в небесата скали и живописна потракваща железница, до село Гара Бов, природата е създала 120-метровия водопад Бовска Скакля, само на час пеша по изградена екопътека (от с. Гара Бов и с. Заселе).
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар