четвъртък, 22 ноември 2018 г.

Голямобуковски манастир „Св. Петка“

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк 
   Местоположение на манастира – В Странджа планина, в близост до граничното с. Голямо Буково, се намира, сгушен в полите на планината, Голямобуковски манастир „Св. Петка“ („Животоприемен източник“). Манастирът е единственият оцелял и действащ манастир в Странджа планина. Разстоянието до морския гр. Бургас е около 50 км. Този район на планината е див и слабо населен, което придава особен чар на мястото.
   Два са начините да стигнете до манастира:
   – Единият, ако пътувате от гр. Бургас към Средец или от гр. Елхово през Болярово, е като свиете за с. Голямо Буково. Има табела на пътя. След около 10 км по тесен път, който е в прегръдките на красиви гори, минавате покрай пункт на Гранична полиция и скоро влизате в с. Голямо Буково, където няма как да се объркате за местонахождението на манастира, тъй като има табела.
   – Вторият начин е, ако пътувате от гр. Бургас по пътя за гр. Малко Търново. Той не е за препоръчване, тъй като пътищата са неясни, а на места – без пътна настилка и с множество дупки. Инфраструктурата е изоставена преди десетилетия и планината си взема своето през годините. Ако все пак сте решили да изберете този вариант и автомобилът ви е по-проходим, ще се насладите на спокойствието в откъснатия граничен район. Пътищата вият през красиви странджански гори, ще минете през някои села, които са почти обезлюдени.
   История – Голямобуковският манастир „Животоприемен източник“ е основан през 12. век върху основите на древно светилище. Според преданието святото място е посочено свише на Коста Янов от с. Голямо Буково, който боледувал дълго и оздравял, след като се измил с водата, която и сега блика от извора до манастирската черква. Съществува хипотеза, че на мястото на днешния манастир през 13. – 14. век се е намирал известният Парорийски манастир „Св. Григорий Синаит“ – люлка на исихасткото движение. В него са се подвизавали светците Теодосий Търновски и Ромил Видински.
   Голямобуковският манастир е бил разрушен и е възстановен в периода 1873 – 1877 г., откогато да-тира и днешната църква. През 1903 г. монахът Гай разменил манастирското стадо овце срещу 1000 дка обработваема земя от изселващи се турци и така обителта се сдобила с много земи в този край на Странджа. Манастирът се замогнал и били построени нови стопански постройки, двуетажен каменен метох и воденици по Бялата река.
   До края на 80-те години на 20. век жилищните сгради на Голямобуковския манастир са ползвани като пионерски лагер. Към 1990 г. манастирската църква е в руини, а сградите са превърнати в свинарници от местните жители. От есента на същата година манастирът отново започва да функционира, благодарение на усилията на йеромонах Евтимий от с. Росен (Бургаско), който превръща възстановяването му в лична мисия. Под негово ръководство са издигнати наново църквата и жилищната сграда, които са и изрисувани. В олтара на храма се намира аязмото „Животоприемний източник“.
   Архитектура и текущо състояние – В днешно време Голямобуковският манастир е обитаван само от йеромонах Евтимий и представлява комплекс от църква, полусрутен двуетажен каменен метох и едноетажна жилищна сграда, строяща се камбанария и още една жилищна сграда в строеж. Манастирската църква е трикорабна псевдобазилика, построена за първи път през 1876 г., стено-писите са подновени след 1990 г., благодарение на усилията на йеромонах Евтимий. Отец Евтимий приема лично гостите на манастира и им разказва историята му, която е и негова лична за последните 20 години. В олтарната част се намира аязмото „Животоприемний източник“, за което се смята, че лекува редица болести. Църквата и малката жилищна сграда са изографисани.
   На 13 април, Светли петък, се отбелязва празникът на Голямобуковския манастир „Животоприемен източник“.
   Понастоящем в Голямобуковския манастир не се предлага настаняване.
   Интересни места за посещение в района – Ако сте в района на манастира и в Странджа планина, не пропускайте да се отбиете до изворите на Младежка река и местността Петрова нива. Ще останете очаровани от спокойствието в архитектурните резервати – село Бръшлян, село Стоилово, град Малко Търново. Отсядайки в къща за гости, престоят ще ви отведе няколко века назад във времето, по калдъръмените улички, по които са съхранени много от къщите, някои от които с национално значение днес.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар