Местоположение на манастира – В близост до старопланинския гр. Пирдоп в гънките на планината, на десния бряг на Еленска река, се намират останките на Еленската базилика – Еленски манастир „Св. Пророк Илия“. Ако идвате от София по Подбалканския път, на няколко километра след гр. Пирдоп има табела за Еленската базилика. Отбивката е вляво и ще стигнете, като карате само направо и не завивате по черни пътища, каквито ще срещнете от двете страни на пътя. Ако пътувате от гр. Бургас, в посока гр. София, отбивката ще ви се падне вдясно на пътя.
История – По исторически и археологически данни най-древният паметник с национално значение в Община Пирдоп са руините на раннохристиянската укрепена църква в местността Еленско, датирана от края на 5. – първата половина на 6. век. Обектът е включен в списъка на ЮНЕСКО за защитени паметници на културата.
В близост до останките се забелязват руини, които са от древно селище.
Мястото е древно тракийско светилище на племето великокойлалети. Проф. Александър Фол локализира в този район тракийската легенда за слизането на елен от Стара планина и принасянето му в жертва от местното население на определен ден от годината.
В годините на Втората българска държава Еленската църква е активно работещо книжовно средище. Известен паметник от тази епоха е Пирдопският апостол – от началото на 13. век., за който има запазено предание, че е намерен през 19. век укрит в ниша на самата църква.
Базиликата е била използвана като манастирски храм, който действал приблизително до 1700 г., когато била разрушена от турците.
Архитектура и текущо състояние – По архитектурни данни базиликата е от типа укрепени храмове. Църквата се намира в източната част на неголям двор, ограден с дебели крепостни стени и 4 броя четириъгълни кули. Строена е към края на 5. век, а преустройвана в годините на император Юстиниан Велики (527 – 565 г.). Изграждането на защитната крепостна система се свързва с масираните славянски нападения през 6. – началото на 7. век на Балканите.
По внушителните останки се съди, че храмът е представлявал грандиозна трикорабна базилика с размери 50 x 30 x 17 м, с три апсиди (една по-голяма – в средата – и две по-малки – от двете страни). Средният кораб е разделен на два еднакви квадрата от четири колони. От западната страна триделно разчленен нартекс помещава притвор, дяконикон и протезис, от северната страна има стълбище, а от южната – баптистерий. Храмът е бил ограден с каменна крепостна стена с ширина 1,60 м, в чиито ъгли са били разположени почти еднакви правоъгълни отбранителни кули с размери 7,30 на 5,90 м. По стълбищните основи се съди, че крепостната стена била висока от 6 до 8 м.
Първите любителски проучвания в района започват около 1890 г. Некомпетентното им провеждане довежда до първите археологически разкопки тук, които са проведени през 1913 г. от проф. Петър Мутафчиев, който разкрива паметника до сегашното му състояние.
В днешно време базиликата е сравнително запазена, но руините на крепостните стени са в незавидно състояние.
Гледката към южните склонове на Стара планина, чистият въздух и песента на птиците ще ви накарат да се откъснете мигновено от забързаното ежедневие.
Интересни места за посещение в района – Районът на Стара планина (Пирдоп, Златица) предлага много възможности за излет сред природата. Ако сте в района и имате време за високите части на планината, проучете добре маршрута си и се екипирайте подходящо. Силно пресеченият релеф на Стара планина способства за образуването на множеството водопади, които се изливат от красиви дерета и образуват атрактивни каньони. Такива са „Казаните“ на Еленска река и водопад „Джемински скок“.
В непосредствена близост до Еленската базилика се намира хижа Еленско. Тя не е туристическа постройка, използва се от ловната дружинка, но това не пречи да се установите, тъй като има обособено място за почивка с чешма, маси и пейки, с изглед към планината, където да се насладите на вълшебната природа.
Само на няколко километра от гр. Пирдоп, в непосредствена близост до с. Антон, от което се тръгва, е язовир „Душанци“. От бреговете му се открива впечатляваща гледка към билните върхове на Стара планина и е достъпно за автомобили.
Архитектурен резерват Копривщица е също в близост. Красив български град, с възхитителна, запазена възрожденска архитектура – паметници, музеи, къщи. Сами решете как да допълните духовната си разходка. Отседнете за почивка в някоя от възрожденските къщи, които предлагат тази услуга и се разходете по калдъръмените улици, съхранили миналото.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар