Местоположение на манастира – В близост до село Долна Бешовица, в западния Предбалкан, се намира Долнобешовишки манастир „Св. Архангел Михаил“. До манастира води добър черен път, около 1,5 км от село Долна Бешовица. В последния участък преди манастира се появяват дълбоки коловози и е добре да оставите автомобила преди тях.
Разходката е живописна, върви се през поле по черния път, а непосредствено преди манастира навлизате в горски масив, като карайки по него, ще видите встрани вилна зона с няколко къщи. Може да паркирате там и да повървите пеш до светата обител.
История – Предполага се, че Долнобешовишкият манастир е възникнал по времето на Втората българска държава – през 12. век – първоначално като болярска църква, а по-късно се е обособил като самостоятелен манастир. Разорен е в началото на турското робство и дълго е останал в запустение. През 16. век майстор Павел от село Долна Бешовица построява днешната манастирска църква. През периода 1843 – 1845 г. в манастира е работил Захари Зограф, оставяйки ценни художествени произведения.
Архитектура и текущо състояние – Манастирският комплекс се състои от малка каменна черква и рухнали жилищни сгради. Манастирската църква е еднокорабна, едноапсидна, засводена е полуцилиндрично. Дължината и` е 8,3 м, широчината 5,5 м, а дебелината на стените 0,8 м. Входът е от запад, а малка вратичка има и на южната стена.
Някога пред западната стена е имало лека дървена нартика (преддверие), която е запазвала стенописите върху стената отвън. Сега този навес е съборен и стенописите са силно повредени, почти изчезнали.
По информация на Регионалния исторически музей – Враца, иконостасът и иконите са демонтирани и реставрирани в края на 80-те години на 20. век и понастоящем се съхраняват във врачанската църква „Свето Възнесение“.
Отвън, над входната врата на манастира, се е издигала голяма каменна арка, украсена с каменни релефни изображения на лами, завързани с вериги, и птици, кълвящи змии; сега тя е разрушена. На нея е имало следния надпис: „Тодор 1852 г. Ценко поп Андрея, поп Игнатии Бешовица…“. Манастирските сгради, изглежда, са строени, когато е направена и вратата – 1852 г.
На няколко метра северно от църквата се намира гробът на навярно последния служител в обителта – игумения Параскева, починала през 1976 г.
Понастоящем в Долнобешовишкия манастир не се предлага настаняване.
Интересни места за посещение в района – Ако сте в района на с. Долна Бешовица и гр. Роман, отбийте се за час и до Струпецкия (Струпешки) манастир „Пророк Илия“, живописен с просторния си двор и чардаците. Мястото е поддържано и предлага настаняване за нощувка. Манастирът е средновековен и е реставриран. Интерес представлява старата църква и каменната чешма, които датират от 18. век. Ако сте любители на пещерните изживявания, наблизо е гр. Карлуково, където можете да посетите Проходна пещера.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Няма коментари:
Публикуване на коментар