четвъртък, 22 ноември 2018 г.

Батановски манастир "Възнесение Господне"

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк 
   Местоположение на манастира – Батановският манастир „Св. Възнесение Господне“ (Св. Спас) се намира северно от гр. Батановци, сгушен в северозападното подножие на планината Голо бърдо.
   За да стигнете до светата обител трябва да подходите от гр. Батановци, като до манастира ще ви изведе черен път, който започва от разширение на пътя, минава покрай няколко селскостопански постройки и е само на няколкостотин метра. Ако все пак се затрудните, попитайте местните хора. Те ще ви упътят.
   История – Манастирът първоначално е носил името „Успение Богородично“. Не е известно кога е възникнал, но ценни сведения за неговия отколешен живот ни дават два книжовни паметника, изписани в същия манастир – миней (богослужебна книга) със служба на Св. Петка, Св. Пантелеймон и Св. Иван Рилски от 1563 г. и едно четириевангелие от 1564-65 г.
   Самият факт за изписването на книги в манастира говори, че той е бил важно книжовно и просветно средище за тази част на България. През посочения отрязък от време тук е функционирало братство, чийто богослужебен живот се е ръководел от йеромонах Гаврил, който е изпълнявал и ролята на старец (граматик) в писмовната дейност. Правописът на изписване на двете книги е различен, от което се допуска, че те са дело на двама книжовници, творили под надзора на Гаврил (стилът им е подобен). Съдържанието на бележките представлява своеобразна микроистория, даваща да се разбере, че този културен център е имал влияние не само в близката околност –
с. Богданов дол (Софийски санджак), но и извън нея – с. Дяково (Дупнишко). Последните две селища са закупили от неговия скрипторий книги за употреба на техните храмове. По-нататъшната участ на средището не е известна.
   Възстановен е върху руините на стария през 1870 г. с построяването на днешната църква „Св. Спас“. По същото време към него е открито и килийно училище, което на по-късен етап (1882 г.) прераства в светско училище. Манастирската църква е изпълнявала функциите и на енорийски храм за с. Батановци. Манастирът е бил действащ докъм първите години след идването на атеистичната социалистическа власт през 1944 г. Оттогава постепенно запада, a днес не функционира.
   Архитектура и текущо състояние – В архитектурно отношение манастирът представлява комплекс от църква и останки от жилищна сграда. Църквата му е еднокорабна, едноапсидна, с две малки конхи, малък купол и притвор. Частично е зографисана и притежава икони от втората половина на 19. век. Доскоро край църквата извисяваше снагата си вековен дъб на повече от 300 години, но днес той не съществува.
   Понастоящем Батановският манастир не предлага храна и настаняване.
   Интересни места за посещение в района – Районът на градовете Радомир и Перник е изпълнен с много история и красиви манастири. Голяма част от тези свети места тънат в забрава, а до тях водят отдалечени черни пътища от близки села, в които е трудно да намерите вече местни хора. Липсата на маркировка и информация за част от тях затруднява откриването им, но Радибошкият и Поцърненският манастири, които са сред тях, са описани в книгата, в допълнение с приложени GPS координати за местоположението им. Потърсете руините им, скрити във вековните български гори. Загадъчни и диви, те съхраняват част от историята и миналото на народа ни.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар